Grad

Svečana promocija prvostupnika i magistara Sveučilišta u Dubrovniku održana je u utorak uvečer ispred Studentskog doma Akademis Academia.

Ova svečanost bila je poseban trenutak za diplomirane studente, njihove obitelji i sveučilišnu zajednicu, a rektor Sveučilišta biranim riječima obratio se studentima.

"Veliko mi je zadovoljstvo što stojim tu pred vama u ovom svečanom trenutku koji nije samo formalni završetak jednog obrazovnog ciklusa nego osobna prekretnica u životima svakog onog tko će danas biti promoviran. Danas slavimo vaše znanje i trud, vašu ustrajnost i snagu volje, slavimo vas kao studente, kao ljude i kao buduće graditelje našeg društva... Današnji dan je više od datuma u kalendaru i od ove ceremonije u kojoj sudjelujete. Ovo je simbol puta koji ste prošli, putovanje koje nije uvijek bilo lako, koje je uključivalo sumnje i borbe, dileme ali i sazrijevanje, otkrića i pobjede. Svaki ispit, svaka prezentacija i sati provedeni nad knjigom, svi ti trenuci, danas se pretaču u jedan trenutak priznanja i ponosa. I dok slavite ovaj trenutak i dok čekate da vas prozovu da izađete na pozornicu, možda se u vama javlja poznato pitanje - a što sada? što dalje? I to je posve prirodno, jer sjećam se da sam i sam prije 20 godina bio na istom mjestu. Sjećam se neke mješavine osjećaja - ponosa, zahvalnosti prema onima koji su me podržavali, ali i neizvjesnosti. Da budem iskren i danas često otvaram te neke prazne stranice, a i vi ćete, jer je život proces stalnog učenja, promjene i osobnog rasta", kazao je rektor.

Naglasio je kako danas neće davati odgovore nego će ponuditi smjernice univerzalnih vrijednosti.

"Kada se svijet oko nas ubrzano mijenja zapamtite - nikad ne prestanite učiti. Današnja diploma nije točka, ona je samo zarez i označava kraj etape i početak novog poglavlja. Današnji svijet zahtjeva znatiželju, prilagodljivost o spremnost da iznova postajemo početnici. Znanje se ne završava diplomom, ali počinje svakim danom da naučimo nešto novo. Druga stvar - ne bojte se pogriješiti jer bez grešaka nema rasta i bez rizika nema uspjeha. Treća stvar - njegujte odnose, prijatelje i obitelji jer oni su vaša mreža odnosa koji su važni ne samo za karijeru nego za život. Možda najvažnije od svega - budite zahvalni jer to vas čini skromnim i sretnim. Ljudi koji znaju reći hvala, nikada ne ostaju praznih ruku", poručio je rektor Stojčić koji je studente zamolio da se okrenu prema svojim obiteljima, prijateljima i svima koji su došli na svečanu promociju.

"Tamo su vaši roditelji, bake, djedovi, braće, sestre, partneri i prijatelji... Pogledajte ih dobro, u njihovim očima je možda više radosti nego što sve riječi svijeta mogu reći. Svi ti ljudi su danas ovdje zbog vas i oni dijele vašu radost. Ovaj dan je vaš uspjeh, ali je isto tako i njihov jer su vas pratili i vjerovali u vas kad vi to možda niste i gurali su vas naprijed. Zato vas molim - za sve trenutke, brigu, strpljenje recite ih jedno veliko hvala", rekao je studentima rektor koji je na kraju poručio kako je pred njima život pun izazova i prilika.

"Budite hrabri i svoji, gradite svijet znanjem i srcem i gdje god bili zapamtite - Sveučilište u Dubrovniku će vam uvijek biti sigurna luka i mjesto na koje se možete vratiti po savjet i podršku ili da nas jednostavno posjetite koliko daleko ste stigli. Želim vas sreću i ispunjenje te vam čestitam", zaključio je rektor Stojčić.

I dubrovački gradonačelnik Mato Franković obratio se studentima.

"Čast mi je biti večeras s vama i čestitati vam na uspjehu. Jedan dio vašeg posla je završio, ali kao što je rekao i rektor prije mene - vaše učenje je cjeloživotno. Svaki dan čovjek nešto nauči i to je dobro i potrebno. Kroz vaš životni put pokušajte učiti od samih sebe i pokušajte svaki dan biti bolji nego što ste bili jučer i tako iznova. Samo tako ćete moći napredovati i biti bolji ljudi. Griješit ćete dok budete radili i griješit ćete kroz život, jer svi mi griješimo. Ali potrebno je naučiti iz greške. Sjećam se davno, kad sam počinjao svoju poslovnu karijeru, tadašnji šef mi je rekao - 'Mato, čuj, kad pogriješiš gledaj da ta greška bude tvoja, jer je najbolje učiti iz vlastitih grešaka. Nemoj da netko drugi umjesto tebe donosi odluke, a ti griješiš za nekog drugog. Onda nikad nećeš naučiti'. Ja vam savjetujem - donosite odluke, čvrsto i mudro, razumom, ali i srcem. Tada nećete pogriješiti, a kad i pogriješite, znat ćete što ste pogriješili i isto ćete ispraviti", poručio je studentima Mato Franković uz najljepše želje.

Poručio im je i da ostanu u gradu s ciljem napretka.

"Ostanite doma jer nema nigdje ljepše nego doma", zaključio je dubrovački gradonačelnik Mato Franković.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest