/* */

Na Sveučilištu ove godine više upisanih nego lani, korona nije pomrsila planove

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Goran Mratinović/DD

U prvom i drugom upisnom roku na Sveučilištu u Dubrovniku upisano je ukupno 307 studenata u prvu godinu preddiplomskih studija, što je povećanje od devet posto u odnosu na prošlu akademsku godinu kad je upisano 280 studenata. Bez obzira na brojne poteškoće i prepreke koje je donijela Covid situacija, može se reći kako na Sveučilištu imaju razloga za zadovoljstvo.

„U ovoj akademskoj godini imamo porast broja upisanih studenata od okvirno devet posto, no nas posebno raduje što smo većini upisanih studenata bili prvi izbor, što je preokret u odnosu na trendove ranijih godina,“ kazao je rektor Sveučilišta Nikša Burum.

Kako je izjavio, ti su im rezultati ujedno i poticaj da i dalje nastave razvijati znanstvenu i nastavnu izvrsnost Sveučilišta kako bi Dubrovnik nastavili profilirati kao poželjnu destinaciju studentima iz svih dijelova Hrvatske, ali i iz drugih europskih zemalja.

MANJE STUDENATA IZ DRUGIH ŽUPANIJA, ALI VIŠE IZ OSTATKA HRVATSKE

Očekivano, pandemija koronavirusa negativno se odrazila na upis studenata iz drugih država kojih će ove godine biti nešto manje. Oni uglavnom dolaze u okviru programa Erasmus+, CEEPUS ili drugih programa mobilnosti, a ove godine će ih oko 35 u zimskom semestru. Kako su odgovorili sa Sveučilišta, obično ih bude 60-70.

S druge strane, pandemija koronavirusa nije obeshrabrila studente iz drugih dijelova Hrvatske da dođu studirati u Dubrovnik. Kako su odgovorili sa Sveučilišta na upit Dubrovačkog dnevnika, već više godina oko 17 posto studenata dolazi iz drugih županija, a ove je godine to nešto i više. Tako oko 20 posto upisanih ima prebivalište izvan Dubrovačko-neretvanske županije.

STUDENTIMA I DALJE NAJZANIMLJIVIJA NAUTIKA

 

Od ove godine Sveučilište u Dubrovniku pojačalo je svoju ponudu u vidu novih studija. Kako su odgovorili sa Sveučilišta na upit Dubrovačkog dnevnika, na novi preddiplomski studij Primijenjena ekologija mora upisano je 12 studenata ukupno. Novi je i specijalistički diplomski stručni studij Hotelijerstvo, kao i doktorski studij Poslovna ekonomija u digitalnom okruženju. Za oba navedena studija sa Sveučilišta su odgovorili kako primaju velik broj upita pa očekuju kako će se kvota u potpunosti popuniti. 

Što se tiče interesa za studije, i dalje su maturantima atraktivni studiji Pomorskog odjela, na studij Nautike upisao se najveći broj kandidata, njih 56, zatim studij Mediji i kultura društva i studij Hotelijerstvo, restoraterstvo i gastronomija , a najmanji interes ove je godine bio za studij Ekonomija i  Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu.

O NASTAVI SE ODLUČIVALO PUTEM ANKETA

Nastava se ove godine, bez obzira na novonastalu situaciju uslijed Covida-19 održava u prostorijama Sveučilišta.

„Naime, u našim anketama, studenti i nastavnici dali su prednost kontaktnoj nastavi.  Budući da smo dio ljetnog semestra nastavne aktivnosti izvodili na daljinu, ako to epidemiološka situacija bude zahtijevala, možemo se jednostavno vratiti na takav oblik nastave jer imamo gotovu infrastrukturu koju koristimo od početka pandemije.
Dodatno, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, na zahtjev MZO-a i u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu, izradio je preporuke za održavanje nastave na visokim učilištima u vrijeme pandemije Covida-19 uz primjenu protuepidemijskih mjera,“ odgovorili su sa Sveučilišta dodavši kako su im upravo te mjere olakšale proces pripreme za početak nastave u učionicama.

OD OVE GODINE NA RASPOLAGANJU I STUDENTSKI DOM

Od ove akademske godine u funkciji je i novi studentski dom, a to je sasvim sigurno još jedna odrednica koja će mlade potaknuti na studiranje u Dubrovniku. Kako je za Dubrovački dnevnik izjavio predsjednik Studentskog centra Marko Potrebica, u dom koji može primiti 503 studenta, prijavilo se putem natječaja njih 187, a do utorka, 6. listopada, u objekt je useljen 151 student. Iako je ostalo nepopunjenog prostora, Potrebica kaže kako se dom radio kako bi ispunio dugoročne potrebe Sveučilišta i sve planove sukladno Strategiji razvoja u budućnosti pa će potreba za većim kapacitetom no što je to sada svakako postojati.

U domu će se također provoditi posebne mjere i pravila zbog Covida, a sve u skladu s naputcima resornog Ministarstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

„Mjerimo temperaturu prilikom ulaska u dom, ostavljen je samo jedan ulaz, i to preko recepcije. Također, zatvorene su sve društvene prostorije osim čajne kuhinje gdje je moguć istovremeni boravak dvije osobe u trajanju od 20 minuta. Nažalost, morali smo zatvoriti fitness i studentski klub,“ kazao je Potrebica dodavši kako se nadaju kako će uskoro stići suglasnost od strane Ministarstva za otvaranje studentskog restorana. Iako po mnogočemu specifična, ova akademska godina donijela je za studente i određene pozitivne novitete i olakšice stoga ne čudi rast broja upisanih čak i u vrijeme epidemije Covida-19. 

NASTAVA POD MASKAMA UZ OBILJEŽENA SJEDALA

Sukladno rezultatima provedene ankete, nastava će se na Sveučilištu u Dubrovniku održavati u učionicama zbog čega su uvedene posebne mjere. Tako svi sudionici nastave moraju nositi maske te održavati razmak zbog čega su obilježena mjesta za sjedanje, a preporuka je da se studenti i zaposlenici ne zadržavaju u hodnicima. Zaposlenici Sveučilišta, uključujući i nastavnike i administrativno osoblje, su potpisali izjave o tome kako će mjeriti temperaturu svaki put prije dolaska na Sveučilište, a svi studenti koji su na bilo koji način ugrožena skupina, primjerice u slučaju da imaju respiratorne probleme, zamoljeni su od strane Sveučilišta da se jave.

Tekst je originalno objavljen u tiskanom izdanju Dubrovački dnevnik petkom. 

Popularni Članci