/* */

MAĆEHINSKI ODNOS PREMA DUBROVČANIMA 'Građani ne mogu vidjeti Zagreb, jeftinije im je do Istanbula' (FOTO/VIDEO)

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Ivona Butjer

Gradonačelnik Andro Vlahušić danas je potpisao peticiju koja je krenula prije tjedan dana, a putem koje dubrovački i županijski HNS-ovci zahtijevaju jeftinije zrakoplovne karte od Vlade, Croatia Airlinesa i Zračne luke Dubrovnik, kako za građane Grada Dubrovnika, tako i za stanovnike općina koje se nalaze odvojene od RH, a gravitiraju Zračnoj luci. 

Navedenom peticijom želi se osigurati ukupno 50 tisuća karata, od čega 30 tisuća karata u ljetnim mjesecima po fiksnoj cijeni od 750 kuna za povratnu kartu u dva smjera, a 20 tisuća karata po cijeni od 550 kuna u zimskom dijelu godine.

Lokalni HNS-ovci zasad su usamljeni u u svojoj bitki za jefitinije zrakoplovne karte, međutim očito je kako ih građani itekako podržavaju jer je, prema sadašnjim najavama, prikupljeno više tisuća poptisa.

'DA NAM DAJU ČETIRI MILIJUNA KUNA, MI BISMO IH ULOŽILI U GRAĐANE'

Za gradonačelnika Vlahušića problematično je što Vlada kroz model PSO-a već subvencionira spomenutu liniju, a Zračna luka Dubrovnik ostvaruje značajan višak prihoda, no građani i dalje plaćaju basnoslovne iznose. Prema njegovim riječima, višak prihoda Zračne luke Dubrovnik iznosi više od 40 milijuna kuna koji se ipak ne vraća građanima Grada. Zračna luka svake godine ruši rekorde, masovno je koriste turisti dok građani Dubrovnika i krajnji jug Hrvatske zbog visokih cijena nažalost nemaju tu privilegiju.

'Ljudi se osjećaju poprilično tužno kada žele letjeti prema Zagrebu, a to ih košta više od 1 500 kuna. Cilj nam je da svi sudjeluju u ovome jer nitko ne bi bio oštećen, ni Vlada, ni Croatia Airlines, ni Zračna luka, a pomoglo bi se građanima. Mi u vlasništvu imamo 10 posto Zračne luke, dakle naša je dobit četiri milijuna kuna na godišnjoj razini. Da mi dobijemo taj novac, uložili bismo ga u građane,' kazao je Vlahušić za Dubrovački dnevnik. 

SKUPE KARTE JOŠ VIŠE IZOLIRAJU DUBROVNIK 

Problem na svojoj koži posebno osjećaju i stanovnici koji iz zdravstvenih razloga moraju putovati za Zagreb i plaćati visoku cijenu zrakoplovne karte, ali i ostali stanovnici, posebno ukoliko se uzme u obzir kako se dubrovačko područje nalazi odvojeno od ostatka Hrvatske te kako je potrebno iznalaziti alternativna rješenja koja bi Dubrovčanima približila samu metropolu. Također vrijedi spomenuti kako je Dubrovnik aviodestinacija koja nema ni autocestu, ali ni željeznički prijevoz pa je sama dostupnost ostalih destinacija Dubrovniku itekako potrebna. 

ZRAČNA LUKA DUBROVNIK: 'ODLUKE O SUBVENCIJAMA NISU NAŠA NADLEŽNOST!'

Direktor Zračne luke Roko Tolić je kazao kako ne bi ulazio u političke konotacije peticije, no kako s poslovnog aspekta nisu upoznati s detaljima spomenutog modela subvencioniranja niti im je isti predstavljen, pa se stoga teško o njima i očitovati. 

'Iako donošenje odluke o sudjelovanju u takvom subvencioniraju aviokarata nije u nadležnosti Uprave Zračne luke, moramo istaknuti da je Zračna luka Dubrovnik uvijek više nego aktivno sudjelovala u svim inicijativama za bolju prometnu povezanost Dubrovnika te u tom kontekstu ima uvjerljivo najveći broj ugovora sa aviokompanijama od svih zračnih luka u okruženju. Što se tiče samog prihoda Zračne luke od domaćih putnika, ta naknada za putnički servis iznosi devet eura. Smatramo da ista ne predstavlja previsoku naknadu za korištenje aerodromske infrastrukture, a posebice ne u usporedbi sa relevantnim zračnim lukama,' izjavio je Tolić. 

Osim toga, prokomentirao je i navode kako Zračna luka ima višemilijunske prihode, no kako je Zagreb građanima i dalje poprilično nedostupan. 

'Ulaganje u funkcionalnost i infrastrukturu svakako se može smatrati i ulaganjem u standard života naših građana koji velikim dijelom žive upravo od turizma. S obzirom da Zračna luka, bez obzira na, za hrvatske pojmove, sjajne poslovne rezultate ipak nema ni blizu dostatnog novca za adaptaciju svoga kapaciteta i prilagodbu kako rastućoj potražnji, tako i rigoroznim standardima koje propisuje Europska agencija za sigurnost (EASA), prionuli smo teškom poslu dokazivanja potrebitosti ispunjenja tih zahtjeva pri Europskoj komisiji i Vladi RH, a kako bismo zavrijedili neophodnu novčanu potporu za ispunjenje tog cilja. Mislim da je javnost dobro upoznata s dosadašnjim napretkom po pitanju ovog projekta i zapravo prava je šteta da na dubrovačkom području nemamo više sličnih koristi od fondovskih mogućnosti EU-a. Također želim napomenuti da je Grad Dubrovnik kroz Skupštinu Zračne luke Dubrovnik podržavao odluku da se ostvarena dobit reinvenstira za potrebe projekta pa me malo zatiče današnji stav gradonačelnika da bi je trebalo alocirati građanima na neki način drugačiji od onoga kako su vlasnici (Vlada RH, Županija dubrovačko-neretvanska, Općina Konavle, Grad Dubrovnik) jednoglasno, barem do sada donosili. No, sljedeća Skupština je za desetak dana pa je to pravo mjesto za iznijeti sve relevantne stavove. Sve drugo bi nas odvuklo u sferu politikanstva, a Zračna luka Dubrovnik kao institucija u tome niti može niti želi niti hoće sudjelovati,' zaključio je Tolić. 

Više pogledajte u videoprilogu. 

Popularni Članci