KUPUJU I PREPRODAJU VEĆ U ŠESTOM RAZREDU! Nikotinske vrećice, ili kako ih zovu 'snus', poharale su dubrovačke osnovne škole
Riječ je o proizvodu koji postoji već desetljećima, na prodajnim mjestima u Dubrovniku godinama, ali mladi su ga otkrili tek nedavno, pa su razmjeri korištenja još uvijek većini školskih djelatnika nepoznanica
Ne tako davno, prije desetljeće ili dva, roditelji su slaveći 13. rođendan svoje djece počinjali razmišljati o svemu onome što 'ulica' nudi. Nije ulica tada nudila odveć puno za tako mlade ljude, sve je počinjalo na cigarima, alkoholu, eventualno travi, a otprilike bi na tome i završavalo, do nekih ozbiljnijih godina kada se moglo naći i više toga na tržištu narkotika. Opće je poznato kako su ulice u poratno doba bile preplavljene heroinom, a iako je on danas gotovo u potpunosti nestao, ili točnije ostao na šačici dugogodišnjih korisnika, tržište droga ne miruje, ali ne miruje ni tržište legalnih proizvoda koji izazivaju ovisnost. Ono je danas neusporedivo bogatije različitim proizvodima i supstancama, mladima je nadohvat ruke najbolje rečeno - sve i svašta, od cigara i duhana, do nikotinskih vrećica, snusa, e-cigareta, popularnih 'pušilica' s okusima kao da je riječ o kolaču, a ne nikotinskim proizvodima. Dok je unazad nekoliko godina bilo neshvatljivo zašto bi netko kupio cigare s okusom mentola, danas je to potpuno uobičajeno, a osim mentola puše se dinje, trešnje, jagode, vanilija… Ne samo da se puše, sada se i svi ti okusi u kombinaciji s nikotinom u vrećicama stavljaju pod usne.
I 'trava' je prema nekim procjenama do 30 puta jača danas u odnosu na vrijeme prije 20 ili 30 godina, speed je doslovno posvuda, gumeni bomboni više nisu bezazlena dječja poslastica već potencijalna droga, 'crte se potežu' ranije nego ikad prije, a postoji čak i realna bojazan kad je riječ o sokovima koji se danas promoviraju. Riječ je o energetskim pićima sa zabranjenim sastojcima. Biti roditelj u današnjem svijetu nikako nije lako, ali još je teže biti dijete, mladi čovjek kojem zdravlje treba u nadolazećim desetljećima potencijalno prekrasnog i ispunjenog života, a tako ga je lako uništiti već u drugom desetljeću svog postojanja. Mladost označava i ludost, nesmotrenost, 'neće mene' mišljenje. Kako djetetu objasniti da možda hoće baš njega, čovjeka od 33 godine, zbog neke glupe znatiželje djeteta od 13 godina? S tim se pitanjem struka danas suočava više nego ikada prije jer prevencija u mladosti je ključ zdravlja u zrelosti.
EKSPERIMENTIRANJE KREĆE VEĆ U ŠESTOM RAZREDU
Konzumacija štetnih proizvoda koji izazivaju ovisnost danas počinje u ranoj osnovnoškolskoj dobi. Već u šestom razredu, a to su djeca od 12 godina, počinje eksperimentiranje. Ono s čime se najčešće kreće su jednokratne elektronske cigarete s različitim okusima, pa iako ne sadrže katran, a neke čak ne sadrže niti nikotin, i dalje su daleko od bezazlenog. One nedvojbeno sadrže štetne kemikalije, a relevantna znanstvena istraživanja pokazuju kako i utječu na povećanu mogućnost razvoja različitih plućnih bolesti. Ipak, proizvođačima je profit bitniji od zdravlja pa je većina djece koja konzumira ovu vrstu cigareta uvjerena kako nisu štetne jer je marketing na društvenim mrežama, prvenstveno posredstvom influencera koji slikaju šalicu kave i e-cigaretu ili šampanjac, skupi automobil i e-cigaretu i slično, odradio svoje. Osim tih pušilica, djeca su sada 'navalila' i na nikotinske vrećice, popularno nazivane 'snus', iako se zapravo radi o dvije različite stvari.
„Snus sadrži i duhan premda ima manje štetnih sastojaka od cigareta, dok nikotinske vrećice nemaju u sebi duhan. One sadrže nikotin s vodom, aromama i biljnim vlaknima, iako se i u njima mogu naći drugi štetni spojevi poput karcinogena TSNA (duhanski specifični nitrozamini), krom i formaldehid, ali opet manje nego u cigaretama. Problem je što u nikotinskim vrećicama često ima više nikotina, brže se apsorbira, a djeca i adolescenti zbog privlačnog okusa i mirisa mogu biti skloni uzeti više vrećica u kratkom vremenu što može dovesti do simptoma akutnog trovanja“, pojašnjava specijalistica školske medicine, doktorica Matija Čale-Mratović i dodaje kako su simptomi mučnina, povraćanje, hladan znoj, proljev, slabost, glavobolja, ubrzan ili usporen rad srca, razdražljivost, psihomotorni nemir i visok stupanj anksioznosti, dok teško trovanje može biti praćeno i gubitkom svijesti.
Nikotinske vrećice dolaze u pakiranjima od 20 komada, a koštaju u prosjeku 4,20 eura
Doktorica Čale-Mratović kaže kako su se nikotinske vrećice pojavile i u našoj županiji te kako se uglavnom radi o srednjoškolcima koji ih koriste umjesto cigara. Prema njenim tvrdnjama, u osnovnoj školi se za sada susreću tek sporadično. Slično misle i djelatnici u školskom sustavu s kojima smo razgovarali. Oni pak kažu kako nisu do sada vidjeli djecu kako koriste nikotinske vrećice, međutim čuli su za iste, pa ne isključuju i mogućnost da ih učenici koriste.
ŽICAJU ODRASLE DA IM KUPE, A NA DJELU JE I PREPRODAJA
No, ono što saznajemo u razgovorima s prodavačima na raznim mjestima gdje se nikotinske vrećice prodaju jest kako ih pokušavaju kupiti najčešće osnovnoškolci, a kad im ne uspije kupiti ih sami, traže odrasle u blizini prodajnih mjesta da nikotinske vrećice kupe za njih. Nekad im uspije, a češće ne. Zato oni koji uspiju kupiti češće i u većim količinama, prodaju svoje 'zalihe' vršnjacima.
„Najčešće osnovnoškolci i srednjoškolci pokušavaju kupiti pušilice s okusima. To viđamo baš jako često, ali naravno da im ne dajemo. Oni se na kraju nekako snađu i kupe, ponekad pokušavaju zamoliti starije koje vide u blizini da im oni kupe, i to viđamo više puta tjedno“, kaže nam jedna prodavačica koja tvrdi kako na njenom prodajnom mjestu nikotinske vrećice nisu 'tražena roba'.
Druga prodavačica s kojom smo razgovarali na prodajnom mjestu u blizini jedne od dubrovačkih osnovnih škola kaže: „Ma to je pomama! Svakodnevno i više puta dolaze i pokušavaju kupiti nikotinske vrećice!“. I ova prodavačica kaže kako se djeca snalaze na svakakve načine, nakon što im propadne samostalan pokušaj kupnje, zamole odrasle koje pronađu u blizini, pa čak i ako ti isti odrasli pristanu, ova prodavačica kaže: „Vidim ih sa strane skrivene kako čekaju i ni tada ne dam. Upozorim onoga tko je došao 'obaviti posao' za njih kako je riječ o iznimno štetnim proizvodima koji nisu namijenjeni djeci“.
U neformalnim razgovorima doznajemo kako je ovog ljeta u Dubrovniku prodana velika količina nikotinskih vrećica, a kupci su stranci koji ih koriste umjesto cigareta. Inače, cijena jednog pakiranja u kojemu se nalazi 20 vrećica je u prosjeku 4,20 eura.
ISTRAŽIVANJA DOKAZUJU ŠTETNOST I OVISNOST, NIŠTA DOBRO U VREĆICAMA NEMA!
Dugo godina cigari su bili simbol frajerstva, mladi su počinjali puštiti kako bi s cigarom u ruci izgledali 'kul', stoga se jasno postavlja pitanje koji je to faktor koji tzv. nikotinske vrećice čini primamljivima obzirom da se radi o proizvodu koji nije jasno vidljiv kao cigar u ruci.
„Vjerujem da reklama i dizajn vrećica snus čini primamljivim mladima. To što nije vidljivo da ga konzumiraju, omogućava korištenje i tamo gdje ga inače ne bi smjeli koristiti. S druge strane, snus se reklamira kao sredstvo za prestanak pušenja pa implicira kako je zato dobro konzumirati ga. Istina je da se u različitim istraživanjima pokazalo kako zbog nikotina kojeg sadrži stvara ovisnost kao i cigarete“, govori doktorica Čale-Mratović i navodi jedno norveško istraživanje među mladima koje je pokazalo kako bilo kakva adolescentska uporaba duhana i nikotina vodi povećanom riziku od pušenja u mlađoj odrasloj dobi. Adolescenti koji koriste snus imaju dvostruko veći rizik od pušenja i gotovo dvostruko veći rizik od nastavka korištenja snusa u mladoj odrasloj dobi. Čale-Mratović čak ističe i kako se željeni učinak snusa, u smislu smanjenja pušenja, nije pokazao uspješan, jer se unatoč snusu uporaba duhana povećala kod muškaraca, dok je kod žena prilično stabilna.
„Ovo što vrijedi na snus, za nikotinske vrećice vrijedi još i više“, napominje doktorica.
ISPADANJE ZUBI, LUPANJE SRCA, VISOK TLAK, PROMJENE NA MOZGU...
Nikotinske vrećice imaju i veću dozu nikotina u odnosu na cigar. To dodatno šteti razvoju mladih, posebno u fazama intenzivnog razvoja kognitivnih sposobnosti, kada bi prvenstveno trebalo voditi računa o zdravlju zbog budućnosti.
„Nikotin djeluje na krvožilni sustav, ubrzava rad srca, uzrokuje porast krvnog tlaka. Nikotinske vrećice na desnima mogu izazvati iritaciju i mehaničku ozljedu sluznice, upalu i parodontalne bolesti, koje uključuju upalu mekog tkiva oko zubi, povlačenje desni, gubitak koštanog tkiva čeljusti što na kraju rezultira gubitkom zubi“, navodi samo neke od štetnih učinaka doktorica i dodaje kako je mozak u razvoju posebno osjetljiv na štetne učinke bilo koje vrste droga, pa tako i nikotina. On može poremetiti normalno sazrijevanje mozga u dijelu koji kontrolira pažnju i učenje, ali i pojačati simptome depresije i tjeskobe. Najgore od svega je što nikotin stvara ovisnost vrlo brzo, pa se povećava i vjerojatnost uporabe drugih duhanskih proizvoda.
Među stručnjacima postoji ozbiljna zabrinutost zbog mladih koji često ne shvaćaju štetnost duhanskih proizvoda
TEŠKO JE UHVATITI KORAK SA SVIME ŠTO TRŽIŠTE NUDI
Nakon što smo nabrojali sve ove grozne posljedice koje nose 'IN' proizvodi u današnjem svijetu mladih, što ostaje? Samo prevencija. Jedna riječ koja obuhvaća toliko toga, na kojoj leži sav potencijal, sva odgovornost i sva budućnost. A kako se uopće natjecati za zdravlje u svijetu TikToka gdje se pojavljuju čak i videi vrhunskih sportaša koji koriste snus kako bi bili brži, eksplozivniji i euforičniji? Kako 'uhvatiti korak' sa svim tim novitetima na tržištu koje onda djeca konzumiraju?
„U ovom vremenu brzih promjena svima je teško hvatati korak. Radi se o velikom novcu koji netko želi zaraditi, marketing je toliko razvijen da je teško odoljeti novim ponudama od najnovijeg mobitela, preko trendy garderobe pa sve do nikotinskih vrećica“, svjesna je liječnica Čale-Mratović koja ističe kako je krajnje vrijeme da se zdravlje stavi u fokus.
„Zdravlje i briga o zdravlju bi trebali postati vrijednost. Mislim da je najvažnije djecu naučiti kritičkom mišljenju i odgovornom donošenju odluka. Nastojeći pronaći odgovor za različite rizike koji prijete zdravlju djece i mladih prije tri godine naš je Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije uz podršku Ministarstva zdravstva osigurao uvjete za uvođenje programa trening životnih vještina Lions Questa. Radi se o dokazano učinkovitom programu prevencije ovisnosti i drugih rizičnih ponašanja. Program je uveden u sve osnovne škole u Dubrovniku i ukupno u preko 80 posto osnovnih škola u županiji. Provode ga učitelji i u tom smislu jako je važno da ravnatelji i učitelji u školama koje ga provode shvate važnost njihove provedbe u cijelosti jer jedino tako možemo imati rezultate“, kaže doktorica Čale-Mratović.
KONZUMIRANJE NIKOTINSKIH VREĆICA JE TEŠKO PREPOZNATI
A što mogu napraviti roditelji koji čitajući ovaj i ovakve napise mogu stvoriti samo još veću bojazan za odgoj djece? Doktorica Čale-Mratović kaže kako je recept samo jedan – najvažnije je imati iskren i dobar odnos s djecom.
„Provođenje zajedničkog vremena u aktivnostima koje vole, to je prilika za bolje upoznavanje svoje djece i prilika da im se prenesu neke vrijednosti i stavovi, ali i dogovore pravila. Za razliku od cigareta koje možete osjetiti po mirisu, nikotinske vrećice je teže prepoznati, osim što je moguće primijetiti paketiće. Konzumiranje nikotinskih vrećica se najčešće i najprije prepozna po nekom od već navedenih simptoma trovanja. Jedini mogući 'screening' je kroz razgovor s djecom ocijeniti raširenost pojave u pojedinoj generaciji i školi, dok klasični individualni 'screening' nije primjenjiv u ovom slučaju“, zaključuje.
*Iz tiskanog izdanja Dubrovačkog dnevnika