/* */

KORAK DO KRAHA Vesna Lukić: Kad sve prođe, ipak ćemo morati otpuštati

Autor: dubrovackidnevnik.hr

Još krajem 2019. planovi za novu sezonu izgledali su spektakularno - dobar dio sezone unaprijed je bio ugovoren, svakodnevno su stizali upiti, a sve je ukazivalo da će 2020. biti još jedna rekordna u nizu.

"A onda je stigla pandemija i sve je stalo. Gostiju nema, kruzera i aviona niotkuda, rezervacije otkazane... Gotovo da nema dana da ne razmišljam o stečaju i što će biti s tvrtkom", iskrena je Dubrovkinja Vesna Lukić, piše Jutarnji.

Godine 2015. osnovala je tvrtku - turističku agenciju i tvrtku za povremeni prijevoz Unique collection.

Unajmili su lijep poslovni prostor, u najboljim danima imali petero zaposlenih, a baš u vrijeme zahuktavanja pandemije na leasing su uzeli i dva luksuzna vozila za prijevoz putnika jer su svi pokazatelji govorili da će im se ulaganje i više nego isplatiti.

No, ono što je uslijedilo krajem 2019. gotovo nitko u Dubrovniku nije mogao ni zamisliti. Još od kraja studenoga tvrtka polako "parkira" svoj vozni park jer je interesa sve manje, a onda s početkom 2020., a posebno uvođenjem lockdowna u ožujku, nastupa katastrofa.

"Nadali smo se da ćemo još nešto uspjeti odraditi nakon proljetnog otvaranja, no situacija u Dubrovniku je zbog zračnih linija jako loša, tako da smo na kraju morali otkazati poslovni prostor, a za zaposlenike uzeti potpore za očuvanje radnih mjesta", kaže Lukić.

Taj joj novac, kaže, omogućuje da za trajanja potpore svoje zaposlenike ne pošalje na burzu, no sigurna je da će se po prestanku mjera dio zaposlenika odmah morati prijaviti na Zavod, jer mjere, kako su trenutno postavljene, tvrtki neće pomoći da održi poslovanje.

"To je naknada koja služi da mi formalno-pravno zadržimo ljude i da se ne poveća nezaposlenost, no sigurna sam da će se dobar dio tih ljudi, ne samo naših zaposlenika, u konačnici naći na burzi, jer će država u nekom trenutku prestati isplaćivati potpore, ali firme neće imati novca za daljnje poslovanje. Smatram da je ta mjera loša, to je friziranje brojeva - da smo mi odlučili otpustiti te ljude, država bi im opet morala plaćati naknadu za nezaposlenost i ništa se ne bi promijenilo. No, istina je da za poslovanje tvrtki ove mjere nisu donijele ništa", kaže Lukić.

Frizirani brojevi

Dok zbog pandemije tvrtka praktično bilježi pad prihoda od 99 posto, Lukić i dalje ima sve troškove kao što su leasing vozila, kamate na moratorij za kredite i troškove parkinga vozila - a sve to financira iz vlastitih sredstava.

"Iskreno, imamo još jako malo vremena, stečaj će za mnoge biti realnost. Mi iz povremenog prijevoza posebno smo nezadovoljni jer od države nismo tražili ništa osim toga da nam pomogne u pregovoru s bankama po pitanju kamata na moratorij na kredite. No, od države ni riječi, čak nam ni u pregovorima nisu htjeli pomoći", razočarana je Lukić.

"Nikad nismo živjeli ekstravagantno, sve što smo imali ulagali smo u biznis, a oni koji žive na sigurnim državnim plaćama, kad ih tražimo pomoć, kažu 'vidjet ćemo'. Evo, i sad se pripremamo kao da ćemo 1. travnja 2021. normalno početi raditi, ali naše želje i realnost ne moraju se preklopiti", kaže.

Popularni Članci