/* */

IZGUBLJENA GODINA Iza nas je dvanaest mjeseci pandemije, izostanak sezone i lekcija za budućnost

Autor: Aida Čakić Autori fotografija: Goran Mratinović

COVID-19 je nešto što je potpuno iznenadilo i promijenilo svijet.

Krajem 2019. i početkom 2020. godine u gradu Wuhanu, Hubei provincija u Kini, zabilježeno je grupiranje oboljelih od upale pluća koji su imali simptome poput povišene temperature i otežanog disanja. Kao uzročnik početkom siječnja identificiran je novi koronavirus koji se razlikovao od bilo kojeg do sada poznatog ljudskog koronavirusa.

Virus se brzo proširio svijetom, a gledajući iz Dubrovnika činilo se kako se sve to događa tamo negdje daleko. Turistički djelatnici raspravljali su o nešto slabijoj sezoni i pripremali se za izostanak posjetitelja iz azijskih zemalja. Prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj se pojavio krajem veljače da bi u Dubrovnik stigao sredinom ožujka. Sve ostalo odvijalo se rapidnom brzinom - zatvaranje granica, lockdown, crne ekonomske prognoza, zdravstvena ugroza... Sve to je svakodnevica s kojom se svijet bori već godinu dana.

Godine koja je polako na zalasku mnogi se ne žele ni sjećati. Bilo je turbulentno, neizvjesno pa i bolno. Svijet više neće biti isto mjesto na koje smo navikli, barem ne u dogledno vrijeme. Ponešto se i naučilo, posebice cijeniti one stvari koje smo uzimali zdravo za gotovo poput zdravlja i slobode.

'Nitko nije niti promislio da nas čeka baš ovakav scenarij!'

Nema sektora kojega nije izravno ili neizravno dotaknula pandemija. Zdravstvo je na najvećem udaru, poduzetnicima je ugroženo poslovanje, turizam na koljenima, školarci i studenti morali su preko noći prilagoditi se online nastavi, sportskim klubovima nije nimalo lako, a i korona je utjecala i funkcioniranje javnog sektora. Sad je sasvim jasno kako će kriza zbog koronavirusa promijeniti strategiju poslovanja i funkcioniranja, najviše u načinu donošenja odluka, promjeni organizacije rada uz snažnu potrebu za digitalnom transformaciju koliko je to moguće.

Poduzetnica Martina Pavleković, vlasnica dubrovačke agencije za organizaciju vjenčanja, nije ni sanjala što je čeka u 2020. godini. U listopadu 2019. odradila je zadnje vjenčanje u toj sezoni i pošla na zasluženi godišnji odmor, zaposlila još jednu osobu u svojoj tvrtki jer su najave za iduću godinu bile izvrsne.

- Kada su vijesti o koroni krenule sve je bilo toliko daleko i nestvarno da nitko nije niti promislio da nas čeka baš ovakav scenarij. U početku nije bilo toliko zabrinjavajuće, bilo je čak i smiješno, ali što je vrijeme više odmicalo, realnost je postajala sve surovija. Jedno po jedno vjenčanje se počelo prebacivati za kasniji termin, pa za sljedeću godinu i u konačnici otkazivati. Bilo nam je jasno da konce više ne držimo u rukama i ne postoji ništa što možemo učiniti da popravimo situaciju - sumira Martina Pavleković turbulentnu krizu koja je jako pogodila njezino poslovanje. Dodaje kako je ubrzo bilo jasno da za njih posao nije 'pao za određeni postotak' nego posla uopće nema.

- Nula vjenčanja, nula najava, sve smo izgubili - dramatičan je scenarij koji opisuje Pavleković, no ističe kako ipak ne osjeća strah.

- Nisam navikla sjediti i čekati, tako da sam počela razmišljati o projektima koji bi mogli funkcionirati u 2021. godini. Riječ je o nekim novim projektima koji mi možda ne bi pali na pamet u nekim drugim vremenima, a tu su i neki stari, prilagođeni novoj realnosti. Ipak mogu reći kako su svi hrabri jer pomiču granice. Ova godina nas je pokosila, zaustavila, resetirala i pokazala da trebamo početi ispočetka u poslovnim, ali i u svim ostalim odnosima. Bila je teška, zahtjevna i okrutna. Ali ipak je pokazala da nema sigurnosti ni garancije - kazala je dubrovačka organizatorica vjenčanja koja će ovu godinu ipak iskoristiti kao svojevrsnu lekciju.

Ugostitelji jedva preživljavali

- Vrijeme je da presložimo prioritete, napravimo introspekciju, ne uzimamo stvari zdravo za gotovo i počnemo misliti na sebe i na druge. Moramo konstantno raditi na sebi, pokušati pronaći svrhu i neki viši cilj, kako bi i ono čime smo blagoslovljeni imalo smisao. Pokazalo se koliko su nam zaista bitne one male stvari i koliko nam svima znači dodir, zagrljaj, poljubac... -  govori s dozom optimizma Martina Pavleković.

Rijetko koji od ugostitelja ove godine je poslovao bez gubitaka. Upravo je ovaj sektor možda i najviše pogođen zbog mjera zatvaranja.

Bruno Di Ceglie početkom ove godine otvorio je restoran na platou Lazareta praktički usred pandemije. Kavana Lazareti u početku je zapošljavala desetak djelatnika početkom jer je u početku ljetne sezone ipak bilo nešto gostiju.

- Ova godina je bila posebno teška u financijskom smislu jer sezona je izostala. Nisam mogao koristiti potpore jer smo ove godine otvorili i nije se moglo usporediti poslovanje s prošlom godinom što je bio uvjet za pomoć od države. Na žalost, najteže mi je bilo što nisam mogao zadržati sve dobre i vrijedne radnike jer sam morao prema uputama Nacionalnog stožera zatvoriti - kazao je Di Ceglie.

Dok su radili u Kavani Lazareti cijene su znatno snizili i osmislili odličan program jer su željeli biti dostupni Dubrovčanima i pristupačni turistima, a imali su planu raditi tijekom cijele godine. Di Ceglie je zahvalan na pomoći koji je dobio od Grada Dubrovnika u vidu smanjenja najma prostora. Ova godina će i za njega biti prilika za učenje.

- Što se tiče lekcije za budućnosti stekli smo znanje i iskustvo za rad jer nam je ovo bila prva sezona pa sad znamo što ljudi traže i očekuju. Iskreno se nadam kako će iduću sezona biti bolja za sve, od hotelijera, privatnih iznajmljivača i svih ostalih koji rade u turizmu i drugim djelatnostima. Za sad je najvažnije da sačuvamo zdravlje - poručio je ugostitelj Bruno Di Ceglie.

'Izgubljena' školska godina

Ova godina je možda najveće promjene donijela u obrazovanju. Djeca su zbog pandemije bila prisiljena većinom pratiti nastavu na daljinu pa su tako učili iz doma, uz televizijski program i on-line zadatke.

Profesorica Hrvatskog jezika Maja Milošević mišljenja je kako je jedino ratna godina bila gora od prošle školske. Zbog svega toga ona smatra kako se ova generacija neće iskazati na državnoj maturi.

 - Stupanj znanja naših učenika sve je slabiji s novim nastavnim godinama. Njihovo znanje iz osnovne škole prilično je na klimavim nogama, ne poznaju ni najosnovnije pojmove. Često mi se dogodi, kako bih to njihovo znanje dovela na takozvanu pozitivnu nulu, da moram ponovno tumačiti neko gradivo koje bi im trebalo biti sasvim poznato. Dovode me u situaciju da tumačim brže i skraćeno kako bih stigla na vrijeme obraditi gradivo. To povlači za sobom i objektivnost ocjene jer smo primorani spustiti kriterij koji je ionako narušen zbog njihove nezainteresiranosti - požalila se profesorica Milošević dodavši kako se ove godine izgubio dobar dio onoga što su učenici morali naučiti.

 - Nitko nije kriv zbog toga nego su takve okolnosti. Posljedice ove situacije osjećat će se godinama, ne samo u znanju učenika nego i u našem pristupu tumačenju. Više ništa neće biti isto, u to sam sigurna. Ništa nije kao prije, samo sam osobno i dalje puna energije i ljubavi prema svom poslu i tim mladim ljudima. Moji učenici učili su me u hodu tehničkim promjenama i pristupu određenoj platformi putem koje sam im tumačila gradivo preko interneta. Tako sam se morala prilagoditi, a spoznala sam kako ništa nije važnije od zdravlja i života. Sve se može naknadno naučiti i ponoviti, svijet se ne vrti oko škole i neke su stvari u prednosti pred tim - kazala je profesorica u Turističkoj i ugostiteljskoj školi.

Milošević smatra kako su u obrazovanju puno izgubili, ali su i spoznali neke nove lekcije.

- Trudimo se prilagoditi i tumačiti 'light' načinom. Blažim, punim strpljenja i prilagodbe. A uvijek će biti onih učenika koji će to koristiti. To je dokaz kako nismo svi isti u patnji i u oprezu - kazala je Maja Milošević.

Veliki entuzijazam i humanost u zdravstvu

Za voditeljicu Odjela za radiologiju Opće bolnice Dubrovnik dr.sc. Vilmu Kosović ova godina je bila prilično izazovna budući da uz liječnički posao obnaša funkciju predsjednice Županijske skupštine te je predavačica na Medicinskom fakultetu i fakultetu Sestrinstva.

- Ova koronakriza je pokazala da u zdravstvu prevladava veliki entuzijazam i humanost te predani rad svih zdravstvenih radnika s brojnim prekovremenim satima bez obzira na kadrovski i financijski deficit. Samo timskim radom, disciplinom, odgovornosti, požrtvovnošću u borbi protiv virusa, te uz pomoć cjepiva svi se nadamo da će u skoro vrijeme ova epidemija proći – kazala je Kosović za Dubrovački dnevnik.

Prema riječima dr.sc. Vilme Kosović početkom pandemije dubrovački liječnici, sukladno uputama Ministarstva, radili su u turnusima pregledavajući sve onkološke i hitne slučajeve.

- Taj period je bio stresan za sve, za pacijente i zdravstvene djelatnike. Odjednom smo dobili nevidljivog i potpuno nepoznatog neprijatelja koji nas je totalno izbacio iz normalnog načina življenja i rada – pojasnila je dr.sc. Kosović dodavši kako su na Odjelu radiologije odgođeni pregledi tijekom ožujka i travnja bili prebačeni za srpanj. 

Za vrijeme pandemije, govori voditeljica Odjela za radiologiju, uspjeli su uvesti čak i neke nove pretrage pa je tako od listopada ove godine pokrenut nacionalni skrining MSCT pregled za otkrivanje karcinoma pluća. Od preventivnih pregleda istaknula je i preglede branitelja koje su redovito provodili i ove godinu poštujući sve epidemiološke mjere.

I studenti na zdravstvenim fakultetima zbog specifičnih uvjeta morali su se prilagoditi pa je dio nastave održan online, a dio uživo.

- Mišljenja sam da studenti nisu zakinuti nastavom online s obzirom na to da se radi o prezentacijama koje bih im pokazala i objasnila isto i u učionici, a imaju i dostupnu stručnu obveznu i dopunsku literaturu. Tijekom online predavanja studenti mogu pitati ako je bilo što nejasno, a uvijek sam dostupna za konzultacije putem maila kao i na bolničkom odjelu. Studenti kao i nastavnici su se brzo adaptirali na ovaj način studiranja i koriste blagodati suvremene tehnologije što je dobro rješenje u ovakvoj epidemiološkoj situaciji. Također i liječnici na specijalizaciji istovremeno dok uče susreću se i s ovim nepredviđenim izazovom i stječu nove vještine i iskustva koja će im pomoći u njihovom daljnjem profesionalnom radu – smatra dr.sc. Kosović koja je ovo situaciju u nastavi usporedila s onom za vrijeme Domovinskog rata kada su tadašnji studenti pohađali nastavu u skraćenom obliku.

- Većini učenika to tada nije predstavljalo prepreku u daljnjem školovanju već nas je taj period učinio odraslijima, jačima i otpornijima – istaknula je voditeljica Odjela za radiologiju Opće bolnice Dubrovnikdr.sc. Vilma Kosović.

Sport spašava živote

Zbog brzog i velikog širenja virusa bilo je jasno kako će sportska natjecanja biti obustavljana. Sport je odmah u početku pretrpio ogromnu štetu i nakon toga su samo slijedile obavijesti o otkazivanju Lige prvaka, Europske liga, utrke Formule 1 i kao i brojnih drugih natjecanja pa i Olimpijskih igara. Bilo je jasno kako su profesionalni, ali i amaterski sport postali velika žrtva ove pandemija.

Trener VK Jug AO Vjekoslav Kobešćak nije se žalio zbog strogih mjera Nacionalnog stožera civilne zaštite koji je donio restrikcije u spotu pa su obustavljena brojna natjecanja i treninzi.

-Teško je procijeniti što je strogo, a što ne. Nisam epidemiolog, a posebno ako netko nije zaražen ne može biti objektivan u svojoj procjeni. Mnogo ljudi umire od posljednica koronavirusa i potrebno je naći balans u cijelom društvu što je teško jer je nemoguće da svi budu zadovoljni odlukama. Nezgodno je komentirati mjere jer one nose veliku odgovornost pa nije korektno s moje pozicije govoriti da su one prestroge – kazao je Kobešćak.

Iza VK Juga, govori on, je godina puna izazova.

-Sezona je s obzirom na okolnosti bila dobra. U ožujku je sve prekinuto pa smo na ljeto ipak uspjeli završiti sezonu i odigrati na zadovoljavajući način, a na jesen su problemi i odgode nastavili. Mislim da je klub pokazao snagu i tijekom ovakvih kriznih vremena. Klub se sastoji od ljudi i svi smo se maksimalno stavili i podnijeli žrtvu da bi klub bio na visokom nivou. Igrači su ovaj period iznijeli jako dobro, ali ne zaboravimo to još nije gotovo jer nitko ne zna do kad će pandemija trajati – govori trener dubrovačkog vaterpolskog kluba.

Kobešćak je istaknuo važnu ulogu sporta, a dodao je kako se sportaši jako dobro nose s ovom situacijom.

- Naš posao je takav da je stresan i izazovan na svakodnevnoj bazi i nekako nas sprema za ovakve situacije. Mislim da su sportaši kroz pandemiju prošli bolje i lakše. Kao prvo zdravi su i to je poruka da u budućnosti što više ulažemo u zdravlje. Ako se općenito pazimo i cijepimo spasit ćemo masu života, ali najviše toga ćemo spasiti ako ulažemo u sport. Ne treba to biti profesionalni oblik nego motiv 'živjeti zdravije uz pomoć sporta'. Sport doslovno spašava živote. Statistički gledano sportaši su najmanje pogođeni koronom. Naši igrači i sve koje znam su zdravi mentalno i fizički pa i oni koji su preboljeli koronavirus – tvrdi trener Juga koji je poslao snažnu poruku pred kraj 2020. godine.  

- Uvijek ima nade i treba biti optimističan bez obzira što većina misli kako živimo u groznom vremenu. Bilo je puno gorih trenutaka u povijesti, ovo je ipak doba kada imamo neke bazne sigurnosti pa i ovo će proći uz dobru organizaciju i suradnju među ljudima, a doći će neki novi izazovi. Pandemija nas ipak može puno toga naučiti tako da u budućnosti možemo bolje funkcionirati – zaključio je za Dubrovački dnevnik trener VK Jug AO Vjekoslav Kobešćak.

*Članak je objavljen u tiskanom izdanju Dubrovački dnevnik Petkom

Popularni Članci