ISTRAŽILI SMO STANOVE U DUBROVNIKU KOJI SE DAJU U NAJAM Rupe vrijedne 3 tisuće kuna
U Dubrovniku nije lako pronaći stan koji se iznajmljuje tijekom cijele godine
Bliži nam se nova turistička sezona, a njenim dolaskom potražnja za stanovima na području Dubrovnika i okolice neprestano raste. Dubrovački dnevnik istražio je ponudu nekretnina za dugoročni najam na dubrovačkom tržištu, a prvo krećemo s užim gradskim područjem, onim od Kantafiga do Belvedera.
Nakon obilaska nekoliko stanova, zaključak je da je pronalazak adekvatnog stana mukotrpan i dugotrajan posao. Naime, veći dio stanova koji se izdaje na cijelu godinu nije u najboljem stanju, ali to ne sprječava vlasnike da ga daju u najam po paprenim cijenama.
Popriličan broj stanova koji se daju u dugoročni najam nalazi se na Montovjerni. Cijena im je 3 tisuće kune, ali nisu baš najidealniji za življenje. Prvi stan nalazi se skoro u suterenu, jako malo svjetlosti ulazi u njega, podosta je mračan. Ne pomaže ni što je okrenut na sjever, pa je tijekom zime prilično hladno, što odmah podiže cijene režija.
Drugi stan ima skroz čudan raspored, i djeluje znatno manji nego što jest. Ali pravi spektakl je kuhinja – naime, ona se nalazi na povišenom, da dobro ste pročitali, povišenom prostoru, i u nju se treba popeti visokim skalinom. Dok kuhate, postoji velika opasnost da padnete niz taj skalin. Cijena je 3 tisuće kuna. Naravno, tu je i vječiti problem s parkingom na Montovjerni.
U Lapadu, također, ima stanova koji se daju u dugoročni najam, ali su još skuplji. Cijene se kreću od 3 do 3 i pol tisuće kune, a ako je stan luksuznije uređen, cijena prelazi 4 tisuća kuna, nerijetko i 5. Jedan stan na Bulevaru nije bio loš, a mjesečni najam mu je 3300 kuna. Namještaj je star, ali ipak u upotrebi. Lokacija mu je sjajna, a čak se i vozilo može ostaviti. Vlasnica nam je rekla da je imala pregršt upita, a odlučila se na obitelj s djetetom, jer su oni morali izaći iz dotadašnjeg stana zbog prodaje, pa im je bilo hitno.
U Gružu su stanovi nešto povoljniji nego u Lapadu, mogu se naći već od 2500 do 3000 kuna. No, čim krenete ulicom Stjepana Cvijića jasno vam je zašto cijene zaostaju. Ogromna gužva, nedostatak parkinga, i većih trgovina, poprilično kompliciraju život. Slična stvar je i na Gornjem Konalu. Tamo smo našli jedan stan za 2500 kuna, ali je zaista u lošem stanju i treba brojna ulaganja.
Na Gorici smo istražili jedan nedaleko hotela Libertas. Lokacija mu je odlična, na mirnom je mjestu, u blizini mora, ali zahtijeva poprilična ulaganja. Poseban problem je kuhinja, koja nije dobra. Primjerice, ima špaher sa samo dvije ploče. Problem s kuhinjama je taj što bi onaj tko uzme stan u najam morao uložiti znatna sredstva, koja, nakon što ode iz stana, neće moći nositi sa sobom. Također, nema ni bračni krevet, nego su dva kreveta odvojena. Naravno, vlasnici stanova s kojima smo pričali neće da čuju za nikakva dodatna ulaganja, koja oni moraju financirati.
Situacija u okolici Dubrovnika je bolja. Ima u ponudi više stanova, a neki su zaista sjajno uređeni, i dođu oko 2500 kuna. Primjerice u Župi pristojni dvosobni stanovi mogu se naći po toj cijeni. U Zatonu je slična situacija. Doduše i u okolici ima skupih stanova. Jedan u Orašcu dođe 3 tisuće kuna. Riječ je o velikom trosobnom stanu.
Problem s Župom, Zatonom i Orašcem je prijevoz. Osobno vozilo zbog goriva znatno podiže troškove mjesečnog budžeta, a ni javni prijevoz nije najbolji s tim lokacijama, odnosno rijetko prometuje.
Za kraj spomenimo da u nijednom stanju nismo našli mašinu za pranje suđa, a neki nemaju ni perilicu za rublje, kao ni klimu.
Zaključak je da se nakon dugotrajnog i upornog traženja uz malo sreće ipak može pronaći dobar stan na pristojnoj lokaciji i to za cijelu godinu. Naravno, i takvi stanovi zahtijevaju ulaganja za pristojan život, ali bar se ne mora mijenjati čitava kuhinja.