' /* */

Franković: Ovo je pokazatelj kako Crna Gora razmišlja, vjerujemo da će i čelnici Trebinja shvatiti da nema smisla da sami sebe lažu

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Nakon što su prošle godine, na obilježavanju trideset godina od uspostave zloglasnog logora u Morinju u Crnoj Gori, vijence za sve žrtve zajedno položili predstavnici hrvatske i crnogorske strane, danas je na ulazu u prostor nekadašnjeg logora otkrivena spomen ploča zatočenim hrvatskim civilima i braniteljima iz Domovinskog rata. Ovom činu prisustvovao je i dubrovački gradonačelnik Mato Franković.

''Jedna od najvećih povijesnih stranputica koje je Crna Gora napravila je ta što je išla u rat za ubijanje same sebe. Zatvarajući vas u ovaj logor, ona je zatvarala sebe. I zbog toga ne manja žrtva od vas u ovom logoru je bila i Crna Gora, gdje su ubijeni njen duh i njeno ime. Sa namjerom da se zatre onako kako se htjelo zatrijeti vaše ljudsko dostojanstvo, snaga, uvjerenje i ljubav prema lijepoj vašoj i lijepoj našoj Hrvatskoj. Ova patnja ne smije ostati zaboravljena - prije svega zbog Crne Gore. Da bi Crna Gora bila ona koja je najbolja i evropska Crna Gora. Da bi bila Crna Gora koja vjeruje u te vrijednosti. Građanska Crna Gora zajedništva i multikulture'', poručio je ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić uoči otkrivanja spomen ploče.

Na spomen ploči, koju su otkrili pripadnici Počasne garde Vojske Crne Gore, stoji sljedeći natpis:

''Tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku ovdje je bio logor, takozvani Centar Morinj (3.10.1991. – 18.8.1992.) za zatočene hrvatske civile i branitelje.

SJEĆAMO SE ZLOČINA POČINJENIH DA BI SE OSRAMOTILI IME I DUH CRNE GORE. IZRAŽAVAMO ŽALJENJE ZA SVE PATNJE KOJE SU PROŽIVJELI ZATOČENI. DA SE NIKADA NE PONOVI!

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore i Ministarstvo obrane Crne Gore

Morinj, 10.10.2022.''

Kroz logor Morinj su tijekom Domovinskog rata prošli branitelji i civili koji su odvedeni u zarobljeništvo najviše s dubrovačkog područja, u razdoblju od 3. listopada 1991. do 18. kolovoza 1992. godine. Prema evidenciji Hrvatskog društva logoraša, u tzv. centru za prihvat zarobljenika u Morinju je kroz desetak mjeseci bilo zatočeno oko 300 civila i hrvatskih vojnika, a trojica su tamo i umrla nakon brutalnog premlaćivanja i psihičkog iživljavanja što su ih nad njima svakodnevno provodili čuvari logora.

Gradonačelnik Mato Franković, događaj je komentirao i na društvenim mrežama uz naslov - pamćenje je alat. 

"Danas smo svjedočili iskrenom činu pokajanja nad zločinom koji se dogodio u Morinju. Neće riječi pokajanja izbrisati suze i bol onih koji su propatili Morinje, ali su ove riječi iznimno važne za našu zajedničku budućnost. Natpis ispisan na ploči u Morinju je korak naprijed i zapravo pokazatelj kako moderna Crna Gora danas razmišlja.

Nadamo se i vjerujemo kako će jednom u budućnosti čelnici Trebinja, ali i vodstvo Republike Srpske shvatiti kako nema smisla da sami sebe lažu kao što to rade posljednjih 30 godina. Što se prije suoče s prošlošću tim će im biti lakše krenuti u budućnost", zapisao je Franković.

Popularni Članci