/* */

DUBROVNIK U POZNO LJETO Dubrovački simfonijski orkestar, Stefan Sanderling i Martina Filjak u Dvoru!

Autor: dubrovackidnevnik.hr

Prva polovica Međunarodnog glazbenog festivala Dubrovnik u pozno ljeto je iza nas, a u trećem tjednu čekaju nas čak četiri koncerta podjednako uspješnih glazbenika i kvalitetnog programa.

Tako ćemo treći tjedan započeti koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra i  Martine Filjak, jedne od najdarovitijih hrvatskih glazbenica mlađe generacije koja svojom strastvenom svirkom i tehničkom perfekcijom osvaja međunarodnu javnost. Filjak je dobitnica Zlatne medalje na renomiranom natjecanju u Clevelandu, a u Hrvatskoj je,  između ostalog nagrađena prestižnom nagradom Milka Trnina, te Orlandom na Dubrovačkim ljetnim igrama.

Koncertom će ravnati Stefan Sanderling, koji 90.-tih postaje jedan od najmlađih njemačkih dirigenata Brandenburške filharmonije i Opere Potsdam ikad, čime gradi uspješnu dirigentsku karijeru te nastupa po čitavom svijetu s uglednim svjetskim orkestrima.

Program u utorak 8. rujna:

W.A. Mozart               Simfonija br. 40 u g molu

L. van Beethoven        Koncert za klavir  i ork. br. 5 u Eb duru

Karte su dostupne online na portalu www.ulaznice.hr, u uredima Orkestra (Slanica), KICu Luža, turističko info centru Stradun, turističkoj agenciji Perla Adriatica, gift shopu Dubravka na Pilama, kao i na ulazu jedan sat prije početka koncerta pred Dvorom.

Dubrovački simfonijski orkestar djeluje od 1925. godine i danas je uistinu važan dio bogate i raznolike kulturne tradicije Dubrovnika, a ujedno i Hrvatske. Kroz godine, Dubrovački simfonijski orkestar ili DSO nastavlja dugu i značajnu sedamstoljetnu glazbenu tradiciju, koja se kao takva počela organizirano razvijati još od vremena nekadašnje drevne Dubrovačke Republike (1358-1808).Grupa mladih, entuzijasta, maturanata Gimnazije u Dubrovniku osnovali su Orkestar 1924., tada pod nazivom Dubrovački orkestar, koji 1925. mijenja svoje ime u Dubrovački filharmonijski orkestar. Početnih godina sve veći broj mladih glazbenika i profesionalaca postaju članovi Orkestra, te izvode složenija glazbena djela s poznatim dirigentima: Tadeusz Sygietynski, Josef Vlach Vruticky te praizvode djela poljsko-dubrovačkog skladatelja Ludomira Michaela Rogowskog.Svjesni raznovrsnosti turističke publike grad Dubrovnik, uz potporu članova Orkestra, 1946. osniva Gradski orkestar Dubrovnik koji je bio profesionalno glazbeno tijelo te kao takvo i glavni nositelj glazbenih djela programa na Dubrovačkim ljetnim igrama (osnovanim 1950.). Kratko vrijeme 1980-tih, Orkestar je nosio naziv Dubrovački festivalski orkestar da bi 1992. zadnji put promijenio svoje ime u današnji naziv Dubrovački simfonijski orkestar.Dubrovnik nam se prikazuje kao nepresušan izvor mnogih kulturnih institucija s bogatom glazbenom, dramskom tradicijom te istaknutim umjetničkim duhom koji pridonosi šarmu ovoga staroga grada. Dubrovački simfonijski orkestar obogaćuje glazbeni život Dubrovnika ne samo kroz mnogobrojne izvedbe već kroz ljubav, odanost i predanost glazbenim djelima iz različitih vremenskih epoha.

O dirigentu:

Godine 1989. Stefan Sanderling je postao jedan od najmlađih njemačkih glavnih dirigenata Brandenburške filharmonije i Opere Potsdam. Nakon pet godina, postao je glazbeni direktor Filharmonijskog orkestra i Staatstheater u Mainzu do 2001. Obnašao je i funkciju glazbenog direktora Orchestre de Bretagne u Francuskoj prije odlaska na dužnost glazbenog direktora orkestra Florida, gdje je bio do 2012. Također je bio u funkciji glazbenog direktora Chautauqua simfonijskog orkestra 2006/2011.

Rođen u Istočnom Berlinu 1964. kao sin pokojnog legendarnog dirigenta Kurta Sanderlinga, Stefan Sanderling je studirao muzikologiju na Sveučilištu u Halleu i dirigiranje na Konzervatoriju u Leipzigu s Kurtom Masurom, prije odlaska iz Istočne Njemačke i nastavka studija u Los Angelesu na Sveučilištu u Južnoj Kaliforniji.

Stefan Sanderling debitirao je u SAD-u na glazbenom festivalu Tanglewood. Od tada je dirigirao brojnim prestižnim orkestrima kao što su: simfonijski orkestri Baltimore, Colorado, Detroit, Houston, Indianapolis, Montreal, Ottawa, Saint Louis, Salt Lake City, San Francisco,

Toronto, Vancouver, Los Angeles filharmonija i komorni orkestar Saint Paul.

Diljem svijeta nastupa kao gost dirigent, uključujući Bamberg simfonijski orkestar, Berliner Sinfonie Orchester, Berliner Staatskapelle, Bournemouth simfonijski orkestar, Lihtenštajn simfonijski orkestar, Londonsku filharmoniju, Londonski simfonijski orkestar, Mozarteum orkestrar (Salzburg), NDR Simfonijski orkestar Hamburga NTO (Beč), ansambl orkestra u Londonu, Praški simfonijski orkestar, Rotterdam filharmoniju, Royal Philharmonic London, škotski komorni orkestar, St. Petersburg filharmoniju, Staatskapelle Dresden, i Bečki radijski orkestar. Stefan Sanderling je također gostovao u Deutsche Oper i Komische Oper u Berlinu. Debitirao je u Australiji sa Sydney simfonijskim orkestrom, a u Japanu s Yomiuri Nippon simfonijskim orkestrom. Njegov vrlo uspješan debi s NHK Simfonijskim orkestrom Tokyo je rezultirao redovitim nastupima s tim orkestrom i nekoliko drugih orkestara u Tokiju i diljem Japana.

O solistici:

Pijanistica Martina Filjak ubraja se među najdarovitije hrvatske glazbenike mlađe generacije koja svojom istovremeno strastvenom i lirskom svirkom te tehničkom perfekcijom oduševljava međunarodnu javnost kao 'umjetnica galvanizirajuće snage' s 'magnetskom scenskom prisutnosti'.

Pažnju šire međunarodne javnosti privukla je 2009., kada je osvojila Zlatnu medalju i niz posebnih priznanja na renomiranom međunarodnom natjecanju u Clevelandu, te ubrzo potom debitirala u dvoranama Konzerthaus u Berlinu, Musikverein u Becu kao i dvorani Zankel u Carnegie Hallu ('Zivopisna i privlačna scenska prisutnost …. snalažljivost tehnike i prirodnost muzikalnosti ...Pijanistica vrijedna pozornosti', The New York Times). Neposredno prije Clevelanda bila je dobitnica prve nagrada na natjecanjima Viotti ( 2007.) i Maria Canals u Barceloni (2008.) te bila laureat natjecanja Busoni u Bolzanu.

U Hrvatskoj je nagrađivana nagradama 'Milka Trnina' Hrvatskoga društva glazbenih umjetnika, državnom nagradom 'Vladimir Nazor' za izvedbe Brahmsova Prvoga koncerta i Kelemenova koncerta, 'Orlandom' za nastup na Dubrovačkim ljetnim igrama, Juditom za izvedbu koncerta Dore Pejacevic na Splitskom ljetu a 2009. odlikovana je Redom Hrvatskog pletera za postignuća u glazbi.

Rođena je u glazbeničkoj obitelji, počela je učiti glasovir s pet godina, a već u šestoj prvi put javno nastupa. Glazbenu je naobrazbu stekla na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i na bečkom Konzervatoriju, a potom ju zavrsila u renomiranoj klasi za soliste u Hannoveru. Pohađala je i majstorske tečajeve na prestižnoj Klavirskoj akademiji na jezeru Como u Italiji.

Martinin široki repertoar obuhvaća literaturu od Bacha do Beria te preko trideset klavirskih koncerata. Kao osoba koja voli prirodu i u njoj je istinski sretna, oduševljava se glazbom koja evocira zvukove prirode i folklorne melodije – primjerice Bartókova suita Na otvorenome, Six Encores od Beria (Wasserklavier,Erdenklavier, Feuerklavier i Luftklavier) te Ravelova Une barque sur l’océan spadaju među njezina najdraža djela. Istovremeno je privlači komorno muziciranje ali i tehnički i intelektualno zahtjevna i komplicirana djela kao što su Beethovenova Hammerklavier Sonata i Bartókov Klavirski koncert br.2.

Kao solistica uz orkestar i izvedbama klavirskih recitala nastupala je u poznatim dvoranama poput Concertgebouw u Amsterdamu, Carnegie Hall u New Yorku, Musikverein u Becu, Salle Gaveau u Parisu, Auditori i Palau de la Musica u Barceloni, Konzerthaus u Berlinu, Teatro San Carlo u Napulju, Auditorium di Milano, Oriental Art Center u Šangaju, Severance Hall u Clevelandu.

Tijekom sezone 2014-15 Martina se raduje nastupima u Brazilu, Japanu te nastupa uz Japan Century Symphony i Alana Buribayeva, Slovensku Filharmoniju i Marcela Lehningera, Zagrebačku Filharmoniju i Hansa Grafa, Sinfonieorchester Aachen I Kazema Abdullaha. Tijekom iste sezone debitira s Milanskim Orchestra Simfonica La Verdi kao I u ciklusu Serate Musicali.

Nadolazeći nastupi u sezoni 2015-16 predstavit će ju uz Staatskapelle Halle, Bremensku Filharmoniju, Bilkent Symphony, the Phoenix Symphony, San Antonio Symphony, the Las Vegas Philharmonic kao i uz Pro Musica Chamber Orchestra u koncertima Ravela, Beethovena , Rahmanjinova i Saint-Saensa.

Popularni Članci