DEMANTI VALAMARA 'Ne vodimo spor s Gradom Dubrovnikom oko javnih površina, nego o zemljištu'
Predmet spora između Grada Dubrovnika i Valamara nisu javne površine nego posve drugo zemljište koje je procijenjeno u postupku pretvorbe i uneseno u temeljni kapital, a prije privatizacije. Za veliki dio toga zemljišta je od strane nadležnih tijela utvrđeno da služi redovitoj uporabi hotela, a na preostalom dijelu je sukladno važećoj prostorno planskoj dokumentaciji koju je usvojio Grad Dubrovnik, predviđen daljnji razvoj turističkih kapaciteta Valamara.
U listu Dubrovački dnevnik.hr petkom broj 18 od 2. listopada 2020. na stranicama 12 i 13 te na web portalu dubrovackidnevnik.hr dana 5. listopada 2010. objavljen je članak autora Mara Marušića pod naslovom „Javne površine na Babinom kuku su u vlasništvu Valamara, Grad Dubrovnik ih pokušava vratiti“ u kojem je izneseno više netočnih i nepotpunih informacija na štetu društva Valamar Riviera d.d. (dalje u tekstu: Valamar), bez da je autor članka prije njegove objave zatražio komentar o navedenoj temi.
Nije točan navod kako se Valamar danas u zemljišnim knjigama vodi kao vlasnik javnih površina na Babinom kuku. U postupku pretvorbe javne površine i putovi na poluotoku Babin kuku u površini od oko 160 tisuća m2 nisu ni procijenjeni i iskazani u kapital pa Valamar nije niti uknjižen kao vlasnik tog zemljišta. Prednik Valamara je još 1994. godine zatražio od tadašnjeg Javnog pravobraniteljstva RH suglasnost na ugovor kojim bi se predmetno zemljište prenijelo Gradu Dubrovniku, međutim navedena suglasnost nikada nije zaprimljena. Bez te suglasnosti ova zemljišta nisu mogla biti prenesena Gradu Dubrovniku, a Grad Dubrovnik u proteklom razdoblju nije proveo odgovarajuću proceduru kao bi se na ova zemljišta uknjižio kao vlasnik.
Valamar podržava nastojanje Grada Dubrovnika da se uknjiži kao vlasnik svih nekretnina koje mu pripadaju po zakonu, stoga nije točan navod iz predmetnog članka kako Grad Dubrovnik i Valamar godinama vode spor oko javnih površina na Babinom kuku. Nije točan ni navod iz navedenog članka kako „u to vrijeme nije bilo previše problema oko davanja javnog zemljišta za gradnju hotelskog centra“. Predmetno zemljište za izgradnju hotelsko-turističkog kompleksa Babin kuk nije dobiveno besplatno, nego je pravni prednik Valamara zemljište kupio i platio kreditnim sredstvima Međunarodne banke za obnovu i razvoj i dok 1992. godine nije u cijelosti otplatio navedeni kredit, nije smio raspolagati zemljištem.
Točno je da se je Grad Dubrovnik uknjižio Ulicu Iva Dulčića, međutim navedena cesta nije bila procijenjena u temeljni kapital pa Valamar nije niti bio uknjižen kao vlasnik. Predmet spora između Grada Dubrovnika i Valamara nisu javne površine nego posve drugo zemljište koje je procijenjeno u postupku pretvorbe i uneseno u temeljni kapital, a prije privatizacije. Za veliki dio toga zemljišta je od strane nadležnih tijela utvrđeno da služi redovitoj uporabi hotela, a na preostalom dijelu je sukladno važećoj prostorno planskoj dokumentaciji koju je usvojio Grad Dubrovnik, predviđen daljnji razvoj turističkih kapaciteta Valamara.
Slijedom navedenog, pozivamo Vas temeljem odredbi članka 41. i 42. Zakona o medijima da ovaj ispravak objavite u cijelosti, bez promjena i dopuna, na istom ili istovrsnom mjestu programskog prostora i na isti ili istovrijedan način na koji je bila objavljena informacija na koju se ispravak odnosi.
Valamar Riviera d.d.