/* */

Bliži se još jedna sezona, a rješenja za 'Sunset' nema. Grad: Uredit ćemo plažu i osposobiti tuševe!

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Goran Mratinović/DD

Objekti koji su izgrađeni u sklopu projekta Sunset Beach su pusti, plaža je prazna, a da bi se stvari mogle konkretizirati i staviti u funkciju, potrebno je pričekati kraj spora koji još uvijek traje na Vrhovnom sudu. Za to vrijeme, Grad Dubrovnik će održavati prostor čistim, a to je i jedino što može napraviti

Početak je travnja, polako se bliži sezona i doba kupanja, i mnogi se pitaju što će točno biti s plažom u Uvali Lapad. Objekti koji su izgrađeni u sklopu projekta Sunset Beach su pusti, plaža je prazna, a da bi se stvari mogle konkretizirati i staviti u funkciju, potrebno je pričekati kraj spora koji još uvijek traje na Vrhovnom sudu. 

Podsjetimo, Dubrovačko-neretvanska županija nadležna je za dodjelu koncesije na ovom području, oko čega su se stvorile pravne peripetije. S druge strane, sukladno važećim zakonima i propisima, Grad Dubrovnik je nadležan za samo održavanje plaže. Dubrovački dnevnik stoga je ususret sezoni poslao upit Gradu Dubrovniku.

GRAD NASTAVLJA S ODRŽAVANJEM

„Grad Dubrovnik je još u srpnju prošle godine preuzeo redovito održavanje vanjskih površina na području Uvale Sumartin. Zelene površine održava društvo Vrtlar dok je brigu o čišćenju površina preuzela Čistoća. U okviru redovnog programa održavanja pomorskog dobra uredit će se plaža te će se osposobiti tuševi“, odgovorili su iz Grada Dubrovnika na naš upit.

Također, podsjećaju i kako, do okončanja svih sporova, Grad Dubrovnik nije u mogućnosti raspisivati natječaje za koncesijska odobrenja kako bi se na navedenom području postavile ležaljke i slično.

„Grad Dubrovnik ne može niti smije poduzimati bilo kakve veće zahvate osim održavanja prostora čistim i urednim, kako bi se građanima i posjetiteljima osigurao reprezentativan prostor u zadanim okolnostima“, podsjećaju iz Grada Dubrovnika.

VEZANE RUKE

Na neki način, Županiji su vezane ruke, a Grad Dubrovnik radi ono što je u njihovoj moći i što im je nadležnost – održava prostor urednim. Na temu plaže u Uvali Lapad osvrnuo se i gradonačelnik Mato Franković na posljednje održanoj sjednici Gradskog vijeća, odgovarajući na pitanja vijećnika.

" Grad će sukladno svojim ovlastima urediti plažu, staviti tuševe u funkciju i kositi travu kako bi površina bila uredna. Podsjetit ću vas kako nam je DORH rekao da možemo ući na koncesijsko područje pa smo prošle godine to i napravili, s potpunim legitimitetom. Sve ćemo urediti za ovu sezonu i omogućiti da koliko-toliko dio plaže i zelenih površina bude u funkciji", rekao je tom prilikom gradonačelnik i dodao kako ostaje problem unutrašnjih prostora. 

"Ljudi vide da je tamo kaos, ali vjerujem kako će se moći, s obzirom na to da je stečajni upravitelj rekao da se prodaje inventar, ući u posjed prostora, pa barem očistiti da bude uredno", odgovorio je Franković na sjednici održanoj krajem veljače.

'ONO ŠTO JE NA PLAŽI JE JAVNO DOBRO'

Podsjetimo, koncesija je prije 10 godina dodijeljena tvrtki Dubrovački zalasci sunca koja je uredno poslovala na ovom području. Međutim, drugi ponuđači koji nisu odabrani na natječaju su prema redovnoj proceduri uložili žalbe o kojima je odlučivao Upravni sud u Splitu. I on ih je odbio, a Dubrovačko-neretvanskoj županiji dao za pravo. Međutim, o ovom predmetu dalje je odlučivao Visoki upravni sud u Zagrebu koji je, po istom predmetu, donio dvije oprečne presude; jednu prema kojoj pobija žalbu koncesionara, a drugu prema kojoj mu daje za pravo. O ovom predmetu sada odlučuje Vrhovni sud.

Zanimljivo je i to kako se u sudsku proceduru uključio i DORH u čijoj je nadležnosti upravljanje pomorskim dobrom. Njihov je stav kako je presuda koja ponuditelju koji nije odabran na natječaju daje za pravo zapravo nezakonita. Sukladno tome je pokrenut izvanredni pravni postupak, ocjena zakonitosti te presude, a od Vrhovnog suda se traži da je proglasi nevažećom, sukladno ocjeni DORH-a.

„Dva su moguća scenarija. Vrhovni sud može podržati prijedlog DORH-a, zbog čega će se koncesija nastaviti. Naravno, koncesionar može to prekinuti, no to nije baš isplativo jer je uložio značajna sredstva. No, uvijek ističemo – ta sredstva su zalog kako ne mogu biti oštećeni ni Županija, ni Država, ni Grad. Postoji dug za koncesiju, inzistiramo kako ga treba platiti, koncesionar smatra kako ne treba, no konačnu odluku će donijeti Sud. Ako on odredi kako smo bili u pravu, a koncesionar odluči ne nastaviti koncesiju, mi ćemo umanjiti vrijednost duga za uložena sredstva. Jer ono što je na plaži, to je javno dobro, koncesionar to ne može svojatati. Koncesionar je mogao nastaviti raditi, to smo od njega i tražili, no on je odlučio drugačije, pokrenuo je i predstečajni postupak, vidjet ćemo kako će završiti. Novi natječaj ćemo raspisati jedino u slučaju ako sud ne donese odluku u našu korist i ne uvaži ocjenu DORH-a“, kazao je na ovu temu župan Nikola Dobroslavić u nedavnom intervjuu za Dubrovački dnevnik.

Područje u Uvali Lapad postalo je žrtvom pravne zavrzlame, ali i ne baš brzog pravosuđa s obzirom na to kako se presuda čeka već neko vrijeme. A za to vrijeme, život i turizam u gradu se nastavljaju. Građane, a ni turiste, ne zanima zašto nema adekvatnog sadržaja, niti ih treba zanimati. No, utješno je što će ove sezone plaža u Uvali Lapad barem biti održavana i čista.

Popularni Članci