/* */

KRONIKA JEDNOG POLITIČKOG ŽIVOTA Vlahušić – liječnik, ministar, ravnatelj, gradonačelnik, 'dijete anđeo nebesko'

Autor: Aida Čakić Autori fotografija: Nikša Klečak

Ako je vjerovati njegovim riječima, Andro Vlahušić na predstojećim lokalnim izborima neće se kandidirati ni za gradonačelnika, ni za župana, a vrlo vjerojatno neće biti ni na jednoj listi.

Na posljednjoj sjednici ovog saziva Gradskog vijeća, Vlahušić je najavio kako odlazi u političku mirovinu. Osebujan kao i uvijek, u jednom od svojih oproštajnih govora kazao je da nakon njega više nitko neće govoriti o prihodima – odnosno o tome kako zaraditi novac za gradsku blagajnu. Centar svemira, jedini, alfa i omega gradskih prihoda, mađioničar brojki – takav je dojam bivši gradonačelnik uvijek želio ostaviti. U političku mirovinu odlazi kao nezavisni vijećnik.

Nema sumnje – njegova biografija je respektabilna, znanje bogato, komunikacijske vještine zavidne, a ideje šarolike. U političkom životu Dubrovnika malo je osoba koje su izazvale toliko pažnje, kontroverzi i rasprava kao on.

Tko je zapravo Andro Vlahušić?

Rođen 17. svibnja 1960. u Imotici, Vlahušić je po struci liječnik, jedan od pokretača javnozdravstvene inicijative Zdravi grad, osnovane početkom devedesetih. Političku karijeru započeo je 1997. godine kao vijećnik u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Od 2000. do 2001. bio je zastupnik u Hrvatskom saboru, a od 2001. do 2003. godine, kao član HNS-a, obnašao je dužnost ministra zdravstva. Nakon isteka ministarskog mandata vratio se u Dubrovnik, gdje je od 2006. do 2009. godine bio ravnatelj dubrovačke Opće bolnice.

Na prvim neposrednim izborima za gradonačelnika Dubrovnika kandidirao se 2009. godine, nudeći promjene umjesto tadašnje HDZ-ove gradonačelnice Dubravke Šuice. U drugom krugu izborâ pobijedio je Šuicu i postao prvi dubrovački gradonačelnik izabran neposrednim putem. Isti rezultat ponovio je 2013. godine, kada je u drugom krugu pobijedio HDZ-ova Tea Andrića.

Politička karijera počinje mu se komplicirati 2014. godine, kada Gradsko vijeće odbija njegov prijedlog proračuna, što rezultira njegovom smjenom. No već na izvanrednim izborima 2015. godine ponovno pobjeđuje, ovog puta HDZ-ova kandidata Mata Frankovića, te se vraća na funkciju gradonačelnika. Međutim, već sljedeće godine ponovno dolazi do pada proračuna, što rezultira novim prestankom njegova mandata. "Opraštam se od mjesta gradonačelnika na pet mjeseci, nije mene lako maknuti odavde, niti iz političkog života Grada i Hrvatske", poručio je tada Vlahušić. Nakon tog poraza nikad se nije u potpunosti politički oporavio.

Politički pad nakon odluke u Saboru

U Saboru je u međuvremenu donesen zakon kojim se pravomoćno osuđenim osobama zabranjuje kandidiranje na izborima. Taj zakon, neformalno nazvan "lex Vlahušić", spriječio je upravo njega u ponovnom kandidiranju, budući da je bio uvjetno osuđen na šest mjeseci zatvora zbog afere Šipan.

Afera vuče korijene iz 2010. godine, kada je Vlahušić izdao nezakonitu pozajmicu iz gradskog proračuna privatnoj tvrtki Pera Vićana, na ime akontacije za kupnju općinske zgrade na Šipanu. Bez odobrenja Gradskog vijeća odobrio je pozajmicu od dva milijuna kuna, iako je imao ovlasti raspolagati iznosima do milijun kuna. Dao je nalog Društvu prijatelja dubrovačke starine da isplati milijun kuna Vićanu, iz sredstava koje je Društvo trebalo uplatiti u proračun od prodaje karata za dubrovačke zidine. Vlahušić je 2012. nepravomoćno osuđen, a tri godine kasnije Vrhovni sud potvrdio je presudu.

Nakon što mu je 2017. onemogućeno kandidiranje, politički se vraća 2021. s platformom Dubrovnik – naš grad. Iako tada nije ostvario značajniji uspjeh, bio je jedini s liste koji je ušao u tadašnji sastav Gradskog vijeća. Tijekom kampanje, politički protivnici često su mu spočitavali pravomoćnu presudu zbog zlouporabe položaja. Vlahušić je tražio zabranu emitiranja jedne emisije u kojoj se to spominjalo, pozivajući se na rehabilitaciju u vezi s presudom u slučaju Šipan. "Ja sam osoba čista k’o dijete anđeo nebesko", rekao je tada. Emisija je ipak emitirana, ali su dijelovi s navodima o presudi bili cenzurirani - ton je bio isključen.

Još jedno suđenje u tijeku

Kontroverze oko njega ne staju sa slučajem Šipan.

USKOK je 2015. godine donio rješenje o provođenju istrage i tereti Vlahušića da je grad oštetio za najmanje milijun kuna pogodovanjem ugostitelju Lukši Frankoviću pri korištenju tvrđave Revelin, koja je u gradskom vlasništvu. Suđenje i dalje traje.

Članovi Srđ je Grad nikad mu neće oprostiti 2013. godinu kada je Gradsko vijeće Grada Dubrovnika velikom većinom glasova izglasalo zloglasni UPU o Srđu kojim su progurali interesi investitora oko golfa. Bio je to 'dubrovački dogovor' koji su sačinjavali tadašnji gradski vijećnici HDZ-a, SDP-a, HNS-a, HSS-a, HSP-a, DUSTRA-e i liste Pera Vićana.

Usprkos svemu, i usponima, i padovima, i statistikama, i sudnicama, Andro Vlahušić ostaje jedno od najsnažnijih imena dubrovačke politike u posljednjih trideset godina. Kad mu je 2017. pao proračun, a on održavao konferencije za medije i zanosno izbacivao brojke o dolascima, noćenjima i prihodima, potpisnica ovih redaka zapisal je kako će vrijeme pokazati je li Vlahušić ruža sa dva smiješna trna ili snom. Danas znamo - brojke ga nisu spasile, a taj je san razbudilo pravosuđe.

Njegov odlazak u političku mirovinu zasigurno ne znači i kraj prisutnosti u javnom prostoru, ali označava zatvaranje jednog složenog i intenzivnog poglavlja. Andro Vlahušić je bio figura koja je kod političkih protivnika izazivala snažne emocije - za neke je bio vizionar i borac, a za druge simbol najvećih političkih devijacija.

Popularni Članci