HNS-ov kandidat za Europu Jozo Radoš: Cilj mi je ući u najvažniji odbor, u kojem nemamo predstavnika

Autor: Lucija Komaić Autori fotografija: LK/Dubrovački dnevnik
Saborski zastupnik Jozo Radoš i kandidat HNS-a na izborima za Europski parlament, ove je nedjelje posjetio Dubrovnik. Tom prilikom i ususret kampanji  rekao je za Dubrovački dnevnik koji su njegovi glavni ciljevi djelovanja i za što će se zalagati ukoliko osvoji zastupničko mjesto. 

Zašto su građanima Hrvatske važni izbori za Europski parlament? Stječe se dojam kako naših 11 zastupnika u između njih 750 i ne mogu postići neki značajan učinak? 

- Europski parlament je vrlo važna institucija koja donosi sve više i više zakona i sa sve većim utjecajem. Oko pola naših zakona po kojima žive građani RH donosi se tamo, a mogućnost utjecaja ovisi o veličini zemlje, ali i sposobnosti zemlje da na nekim pitanjima koje je odredila kao svoje ciljeve djeluje zajednički, i Vlada, i članovi Parlamenta. Naših 11 glasova može biti presudno. Nedavno je bila preporuka o ravnopravnosti žena u pogledu plaća na istim radnim mjestima i da su naši zastupnici iz HDZ-a glasovali za to, rezolucija bi bila prošla. Dakle, utjecaj i male zemlje nekada može biti značajan.

Nadam da ćemo na nekim pitanjima koja su od osobitog interesa za zemlju djelovati koordinirano, neovisno od toga što su naše stranke ovdje u Hrvatskoj u opoziciji, odnosno u Vladinoj većini, tamo bi u nekim stvarima trebalo zajednički djelovati. 

Kako su nas u ovih godinu dana predstavljali dosadašnji zastupnici i što biste vi možda drugačije napravili? 

- Mislim da su to radili vrlo dobro, budući da su imali dosta ograničene uvjete, vrlo kratak mandat i već zauzete pozicije u tijelima Parlamenta. Teme o kojima se raspravljalo već su definirane, u zadnjoj godini se samo završavaju započeti poslovi i mislim da su generalno oni djelovali vrlo dobro. Postoje matematička izvješća o broju istupa, a naravno o kvaliteti tih istupa nije na meni da sudim, to mogu građani učiniti ako žele. 

Koju korist od vas u Strasbourgu i Bruxellesu mogu očekivati građani Dubrovnika?

- Jedno od najvažnijih pitanja je prometno povezivanje Dubrovnika. Vlada je vrlo blizu rješenja. Prije su govorili o tome kao ideji, ali nisu našli način kako bi to pitanje riješiti. Vlada je blizu rješenja izgradnje mosta uz financiranje Europske unije. Dubrovnik tu ima i niz drugih mogućnosti, to je jačanje prekogranične suradnje i utjecaj na daljnji razvoj turističke ponude. Razne obrazovne institucije koje ovdje imaju svoje sjedište također mogu naći svoje mjesto u raznim programima EU. Širok je prostor utjecaja i mogućnosti dobitaka za Dubrovnik, ali u velikoj mjeri to će ovisiti o lokalnim vlastima. Velik je prostor pred njima jer Država uplaćuje participaciju za EU fondove, a jedinice lokalne samouprave ne uplaćuju, ali ih mogu koristiti. Prema tome, to je vrlo široki prostor za napredaka svakoga našeg grada. 



Koliko uopće Europski parlament može utjecati na boljitak života u Hrvatskoj?

- Nadležnost Europskog parlamenta je iznimno velika, gotovo potpuna u nekim područjima u kojima je isključivi zakonodavac, primjerice u područjima slobode tržišta, prometa, energetike, telekomunikacija, poljoprivredne i ribarske politike... Nacionalni parlamenti mogu davati svoja mišljenja o tome, ali konačnu riječ donosi Europski parlament zajedno s Europskim vijećem. Dakle, utjecaj na naš svakodnevni život Europskog parlamenta je vrlo visok. 

Koje su to europske vrijednosti koje promovira HNS?

- HNS je liberalna stranka i članica je stranke europskih liberala i demokrata. U Europskom parlamentu ćemo biti članica te ALDE skupine, koja zastupa najviše principe zaštite ljudskih i manjinskih prava, urednog funkcioniranja institucija, odgovornosti, transparentnosti, slobodnog tržišta, slobodne komunikacije, snažnije integracije Europe, ali i veće uloge nacionalnih parlamenata. Dakle, to su standardna načela na kojima počivaju i HNS i ALDE skupina. 

Kao kandidat HNS-a na zajedničkoj listi s SDP-om i IDS-om zauzet ćete 3. mjesto, što bi Vam trebalo osigurati ulaz, za razliku od prošlogodišnjih izbora kada ste ostali odmah ispod crte. Tada je, iako jako tijesno, HDZ-ova lista bila bolja od Vaše koalicijske. Što očekujete od ovih izbora?

- Očekujem pobjedu te liste, borit ćemo se za šest mandata. A što se tiče HNS-ov mjesta na listi, očekujemo prolaz, jer važno je za Hrvatsku da ima svog predstavnika u toj utjecajnoj ALDE skupini, jer upravo ta skupina sudjeluje u donošenju najvećeg broja odluka u Europskom parlamentu u odnosu na sve ostale, zato što svojim pregovaračkim kapacitetom najčešće čini većinu u donošenju odluka. Zato je važno da Hrvatska ima svoje predstavnike u njoj. 



Ako uđete u Europski parlament, vi nećete zajedno s koalicijskim partnerima iz SDP-a ići u isti zastupnički blok. Jeste li imali zbog toga problema sa socijaldemokratima ili vašim liberalima?

Glavne političke skupine Europskog parlamenta dijele temeljna načela i vrijednosti demokracije, to se tiče i socijaldemokrata, liberala i pučana, s kojima je naš HDZ u sukobu, kao što znate, s obzirom na stavove koje Ruža Tomašić iznosi, a koji su suprotni stavovima europskih pučana i trebali bi biti suprotni stavovima HDZ-a. Mi nemamo taj problem sa socijaldemokratima zato što dijelimo temeljne iste vrijednosti. Naravno, u nekim pitanjima možemo surađivati, biti različiti, možemo se dogovarati. A taj odnos ALDE skupina ima i prema pučanima. I s njima je vrlo često u raznim vrstama dogovora, pregovora i zajedničkog glasovanja kao i sa socijaldemokratima.

Što će sve biti u fokusu vašeg političkog djelovanja u Europskom parlamentu?

- Nastojat ću da to budu vrlo praktične i životne teme. U Hrvatskoj je veliki problem gospodarskog života. Nastojat ću djelovati na olakšavanju funkcioniranja malih i srednjih poduzeća, lakše dostupnosti financijskih potpora, pokretanju poduzeća od strane mladih poduzetnika, temeljem inovativnih tehnologija, na zajedničkom energetskom tržištu koje bi trebalo omogućiti jeftiniju i bolju opskrbu energijom u cijeloj Europi, a to znači i Hrvatskoj. U to svakako spada i zajedničko telekomunikacijsko tržište, što bi trebalo dovesti do jeftinijih impulsa i pitanja roaminga, bolje internetske komunikacije, pristup širokopojasnom internetu do 2020., za najmanje polovicu građana Europe, a to znači i Hrvatske. 

Ono što bi naši zastupnici trebali imati u fokusu, a ja ću to imati, je pristupanje susjednih zemalja, dakle zemalja bivše Jugoslavije i Albanije Europskoj uniji jer tu možemo dati najveći doprinos. Najbolje poznajemo taj proces i u njemu imamo najizraženije interese te je logično da hrvatski zastupnici tu budu vrlo aktivni.


To je naše neposredno susjedstvo i naš cilj je da taj proces njihove integracije bude kvalitetan, da se stvori jedna zona mira, suradnje i napretka na ovom prostoru, jer to jest naš interes, a naravno da u svemu tome Hrvatska može zaštititi i svoje interese. Dakle, ništa ona u tom procesu nikome neće poklanjati, ali će biti dobar i kreativan susjed u postupku integracije. 

U Hrvatskoj se prošle godine dosta pričalo o  iznimno visokim plaćama zastupnika u Europskom parlamentu, posebno za hrvatske prilike, možda više  nego o pozitivnim stranama sudjelovanja u  radu. Jesu li naši zastupnici opravdali svoje plaće i beneficije?

- Te plaće jesu visoke, ali jasno je da one imaju i stanovite druge obveze, kao što su neki oblici humanitarne djelatnosti, obveze prema strankama i troškovima kampanje. Logičan je interes građana za te plaće, one jesu visoke, ali ono što je važno jest da se prati rad zastupnika, da oni svojim radom zaista opravdaju te plaće. Vjerujem da je većina naših zastupnika to doista i učinila već sada. Ali, najčešće se u tim raspravama govori o plaćama, a ne gleda što netko radi. Radom te plaće treba zaslužiti i onda one ne bi trebale biti problem. 

U obilazak ste krenuli i prije nego je počela službena kampanja. Zašto ste se tako rano upustili u predstavljanje programa?

- Vrijeme je da se u pretkampanji, koja je razdoblje jedne mirnije komunikacije i otvaranja nekih tema, one na neki način približe građanima, da vide što se zapravo tamo događa i koji bi bio njihov interes od našeg sudjelovanja u Europskom parlamentu. Ta kampanja koju otvaram ima također jednu edukativnu dimenziju, pokušavam građanima predočiti neka pitanja iz kojih bi bilo vidljivo da se tamo doista može nešto dobro postići za građane. 

Prošle izbore za Europski parlament obilježila je jako niska izlaznost. Što očekujete ovog puta?

To je opći problem Europske unije, stalni pad izlaznosti na izbore za Europski parlament, posljednjih dvadesetak godina. U Hrvatskoj je to bilo drastično. Ali to su bili parcijalni izbori, očekujem da će ova zajednička europska kampanja, izbori koji će biti za petogodišnje razdoblje, a ne samo za godinu dana, više privući građane. Na tome se radi u europskim tijelima, Europa je svjesna tog problema. I nacionalne države rade na tome da građane zainteresiraju za ono što se tamo događa. I kandidati u svojim kampanjama bi trebali voditi takvu kampanju da privlače građane, a ne da ih udaljavaju od EU, postavljajući pitanja koja nemaju veze s Europskom unijom, kao što je to nažalost bilo zadnji put. Nadam se da se to ovoga puta neće dogoditi, da nećemo raspravljati o temama koje su štetne jer nas vraćaju unazad i otvaraju unutrašnje sukobe, a nemaju nikakve veze s poslom i izborima za EP. 

Posebnost izbora za Europarlament u Hrvatskoj je i preferencijalni način glasovanja. Na taj način moguće je biti i na samom začelju liste i ipak postati Europarlamentarac. Kako vi vidite takav način glasovanja i mislite li da bi se trebao češće koristiti?

U perspektivi svakako da. Preferencijalni glasovi omogućavaju izravan odnos birača i osobe koja će ga zastupati. Naravno, takvi glasovi ponekad otežavaju funkcioniranje jer pojedinci dobivaju značajniju ulogu i teže je onda voditi stranačku i ukupnu politiku. Ali taj odnos približavanja birača i izabranog predstavnika svakako je perspektiva i nadam se da će i u našim izborima takvi glasovi imati sve više utjecaja. 

Što to Vas razlikuje od dosadašnjih predstavnika Hrvatske?

Odgovorit ću na temelju onoga o čemu smo govorili, o praktičnim stvarima kojima se želim tamo baviti. Naime, danas Hrvatska nema ni jednog predstavnika u Odboru za industriju, istraživanje i energetiku Europskog parlamenta, koji se bavi ovim pitanjima o kojima smo govorili. To su svakako poslovanje malih i srednjih poduzeća, energetika, telekomunikacije, istraživanje i razvoj. Nijedan naš zastupnik nije član tog odbora, nastojat ću biti član i baviti se tim pitanjima jer je to osobito važno. Naravno, svi su odbori važni, ali čini mi se da je Hrvatska u takvom stanju da je članstvo njenih predstavnik u tom odboru od osobite važnosti. 

Popularni Članci