Zavirili smo u najluksuzniji dio Zračne luke Dubrovnik, ovdje možete samo s posebnom propusnicom, a usluga je vrhunska
Utočište za poslovne putnike koji traže mjesto za rad ili odmor daleko od kaosa terminala, u Zračnoj luci Dubrovnik je ugodni business lounge.
Poslovni saloni ekskluzivna su područja unutar zračnih luka dizajnirana s ciljem nuđenja udobnosti, praktičnosti i privatnosti poslovnim putnicima prije leta. Takva mjesta nude niz pogodnosti koje zadovoljavaju potrebe putnika koji traže nešto više, a upravo ta dodana vrijednost putovanje ostavlja u trajnom sjećanju kao ugodno i lijepo iskustvo.
Business lounge u Zračnoj luci Dubrovnik je moderan, prostran s prekrasnim pogledom na stajanku i uzletno – sletnu stazu. Putnici u mirnom okruženju mogu uživati u ugodnoj atmosferi, gledati televiziju, imati na usluzi dodatni sadržaj poput punjača za razne uređaje. Uz sve to, u baru se putnicima nudi svježe voće, niz snackova u obliku sendviča i kanapea.
Pomoćnik glavnog direktora Zračne luke Dubrovnik Maro Lukšić proveo nas je kroz luksuzni kutak Zračne luke Dubrovniku koji je odnedavno prilagođen režimu Schengena. Od sada svi putnici kojima je odredište unutar Schengena, uključujući i putnike na domaćim letovima, mogu ući u business lounge koji u Zračnoj luci posluje pod imenom Adriatic lounge.
VISOKA RAZINA USLUGE
- Ovaj salon je rekonstruirana nekadašnja prostorija za business salon. Njegova pozicija je jako zgodna jer su na trećem katu još dva salona koji su tako indirektno povezani. Upravo zbog toga smo krenuli u renoviranje ovog prostora koji je 2019. godine uređen – govori pomoćnik direktora. Lukšić dodaje kako je salon izvorno napravljen za potrebe interkontinentalnih letova, prvenstveno za American Airlines koji je tada povezivao Dubrovnik i Philadelphiju. Tada je Zračnoj luci Dubrovnik, dodaje on, bila potrebna malo viša razina usluge od one koju su tada imali.
Kapacitet business loungea je 50 putnika, a mogu ga koristiti i oni koji su na letovima Croatia Airlinesa kao i ostali članovi Star Alliancea kao što su Lufthansa, Austrian Airlines i ostali. Lukšić pojašnjava kako je pristup loungeu jednostavan. Naime, nakon što putnik uđe u odlaznu zonu, nakon što prođe osiguranje, liftom ili uz skaline dolazi do trećeg kata gdje je smješten poslovni salon. Ovo mjesto je posebno važno za one koji se dugo zadržavaju ili im let kasni, budući da je to mjesto koje pruža tihu i opuštajuću atmosferu s udobnim sjedalima. Pristup salonu ne regulira Zračna luka Dubrovnik nego putna karta određenog prijevoznika.
- Ako ste putnik business klase ili posebna kategorija putnika iz Star Alliancea, poput senatora i sličnih, automatski, uz identifikacijske isprave, možete pristupiti salonu – govori Lukšić te dodaje kako su najbrojniji korisnici salona Adriatica upravo članovi Star Alliancea.
Uz ovaj salon, tu su još i preostala dva koja su namijenjena non-Schengen putnicima.
- Dobar dio tržišta nam pokrivaju upravo ti putnici. Prije svega to se odnosi na interkontinentalne putnike, Amerikance, ali i ostale prijevoznike koji su iz non-Schengena poput Turkish Airlinesa, British Airwaysa… - naveo je pomoćnik direktora najavivši kako će najkasnije do početka lipnja ove godine sva tri salona biti potpuno rekonstruirana i spremna za korištenje.
GOSTI SALONA SU JEDNOSTAVNI
- To je značajna investicija za Zračnu luku za koju smatramo kako je itekako potrebna s obzirom na kategoriju gostiju. Zadovoljni smo izgledom salona koji su moderno uređeni i na visokoj su razini. Svaki putnik koji putuje business klasom očekuje za tu cijenu i visoku razinu usluge. Za Dubrovnik je to jako bitno jer je prepoznat kao svjetska destinacija, ali važno je i za Zračnu luku, da ima takvu vrstu usluge. Spremni smo uložiti i više samo da bude adekvatno za naše goste – kazao je Lukšić.
Otkriva kako nisu imali neke istaknute pritužbe putnika na usluge u business salonu.
- Većina putnika koji dođu u ovaj salon su jednostavni. Pritužbe i zahtjevnost putnika vežemo kad oni nešto očekuju, a mi to nemamo. Primjerice često nas pitaju za tuš kabine što smo prepoznali kao zahtjev. Sve u svemu ljudi su zadovoljni s uslugom poslovnog salona, imaju piće koje žele, ponuda hrane je dobra i svježa… Uvijek može bolje tako da svakodnevno radimo na unapređenju usluge – poručio je pomoćnik direktora Zračne Luke Dubrovnik Maro Lukšić.
Inače, Zračna luka Dubrovnik ove godine očekuje promet na razini 2018. godine.
- Očekujemo oko 2,5 do 2,6 milijuna putnika što je 90 posto iz 2019. godine kada je bilo malo ispod tri milijuna putnika. Nadamo se kako ćemo sljedeće godine taj broj nadmašiti. Trendovi pokazuju kako se zračni promet na nekim rutama nešto sporije oporavlja, ali važno je da se oporavlja. S prognozama treba biti oprezan jer Europska komisija stalno donosi odredbe koje utječu na okoliš što u konačnici utječe na dugotrajne prognoze. Iako sad imamo Pelješki most koji nam omogućava cestovnu povezanost, Dubrovnik će i dalje biti aviodestinacija, a Zračna luka primarna vrata grada – zaključio je za Dubrovački dnevnik pomoćnik direktora Maro Lukšić.
*Članak je objavljen u tiskanom izdanju Dubrovačkog dnevnika