VELIKO PRIZNANJE ZA SEACLEAR Županiji nagrada za najbolji EU projekt u kategoriji doprinosa znanosti i inovacijama
Ovaj prestižni izbor, koji se provodi petu godinu zaredom, ima za cilj povećati razinu osviještenosti građana o uspješnom korištenju EU sredstava i predstaviti brojne uspješne projekte na lokalnoj i regionalnoj razini. Prihvatljivi prijavitelji bile su županije i institucije čiji su osnivači.
Na ovogodišnji natječaj, koji je bio otvoren tijekom lipnja i srpnja, pristigli su projekti iz svih hrvatskih županija, od kojih je njih 61 zadovoljilo propisane kriterije i ušlo u finalni izbor. Regionalna agencija DUNEA kandidirala je između ostalih i projekt SeaClear – Pretraživanje, identifikacija i prikupljanje otpada u moru s autonomnim robotima. Upravo je projekt SeaClear jedan od najistaknutijih pobjednika, osvojivši prvo mjesto u kategoriji “Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama”! Čast da preuzme nagradu na svečanosti proglašenja pripala je županu Dubrovačko-neretvanske županije županije Nikoli Dobroslaviću. Na svečanoj dodjeli sudjelovala je i ravnateljica Regionalne agencije DUNEA Melanija Milić.
Projekt SeaClear, koji se provodio od početka 2020. godine do kraja 2023. godine, predstavlja značajan korak u borbi protiv onečišćenja mora. Koristeći autonomne robote za čišćenje morskog dna i vodenog stupca, projekt je omogućio efikasno mapiranje i prikupljanje otpada u raznim uvjetima mora. Ideju su pokrenuli vodeći partneri iz svijeta tehnoloških inovacija, znanosti i obrazovanja: Tehničko sveučilište Delft kao nositelj, uz 7 partnera od kojih su jedini hrvatski partneri upravo s područja Dubrovačko-neretvanske županije: Sveučilište u Dubrovniku i Regionalna agencija DUNEA. Ukupna vrijednost projekta iznosila je približno 5 milijuna EUR, od čega je za područje Dubrovačko-neretvanske županije osigurano oko 800.000 EUR bespovratnih sredstava, u potpunosti financiranih kroz program Horizon 2020.
Robotski sustav je testiran u stvarnim uvjetima na lokacijama poput otoka Lokrum, zaljeva Bistrina, luke Hamburg i luke Marseille. Sveučilište u Dubrovniku imalo je ključnu ulogu u testiranjima, dok je Regionalna agencija DUNEA bila zadužena za koordinaciju aktivnosti na području DNŽ i provedbu aktivnosti s ciljem podizanja svijesti među lokalnim stanovništvom.
Nastavak projekta, SeaClear 2.0, koji je financiran kroz Program Horizon Europe, i provodi se u skladu s Misijom EU “Obnova naših oceana i mora”, također će obuhvatiti DNŽ kao jedno od pilot područja.
U sedmeročlanom žiriju koji je odlučivao o pobjednicima bili su predstavnici Hrvatske zajednice županija, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Europskog parlamenta, kao i stručnjaci i novinari. Na svečanoj dodjeli sudjelovali su i predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andrej Plenković, te saborska zastupnica Branka Juričev-Martinčev, koja je prisustvovala u ime predsjednika Hrvatskog sabora. Posebna kategorija bila je i nagrada prema mišljenju publike.
Dobitnici nagrada u ostalim kategorijama su:
Doprinos prekograničnoj suradnji: Varaždinska županija – Active Tourism meets Advanced Technology in Cross-Border Area – AT@AT.CB
Doprinos poduzetništvu: Istarska Županija – Poduzetnički centar Coworking Pula
Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici: Šibensko-kninska Županija – Centar za razvoj mariculture
Najbolji EU projekt prema mišljenju publike: Sisačko-moslavačka Županija – Županijsko naselje Banovi dvori u Glini
Ovaj izbor ističe značaj uspješne suradnje između različitih sektora i doprinos EU fondova u unapređenju kvalitete života na lokalnoj i regionalnoj razini.