'Neprihvatljivo je da država ne financira obnovu Dubrovnika'
Naime, župan je ustvrdio kako bi usvajanjem ovog prijedloga zakona država bila izuzeta od bilo kakvog ulaganja u obnovu Dubrovnika te je dodao kako je neshvatljivo da je Županija, iako je jedan od osnivača Zavoda za obnovu Dubrovnika s udjelom od 20 posto, zaobiđena u raspravi.
-Prijedlog Zakona je loš, štetan za Grad i Županiju i pokazuje još jednom neprihvatljiv odnos Vlade prema hrvatskom jugu. Prijedlog treba povući i bitno popraviti prije upućivanja u bilo kakvu daljnju proceduru.
Nedopustivo je da će se prema novom Prijedlogu ulagati samo trećinu od do sada ulaganih sredstava za obnovu i da država nakon 27 godina ne bi ulagala ni lipu u obnovu. To ne mijenja značajno ni bilo koja varijanta plaćanja ili neplaćanja PDV-a, sada ili u budućnosti. Naime, do sada je DPDS ulagalo u obnovu spomenika iznos prikupljen od ulaznica na zidine, godišnje oko 40 - 50 milijuna kuna umanjeno za troškove, dok su funkcioniranje i projekte Zavoda financirala Vlada (ministarstva), Grad i Županija -godišnje prosječno ukupno 10 milijuna kn. Prijedlogom Zakona predviđeno je da cjelokupnu obnovu provodi Zavod, isključuje se dakle DPDS, Zavod se financira s 50 posto neto sredstava prikupljenih od ulaznica na zidine. Zašto je izostala Vlada? Zašto se u obnovu ne troše sva sredstva od zidina? Kamo idu drugih 50 posto prihoda od ulaznica na zidine? Sve ovo posebno stoga što se na današnji dan traži način financiranja projekata vrijednih više od 100 milijuna kn – od crkve sv. Vlaha, Sv. Križa, Biskupske palače, Pustijerne, Kaša..-kazao je župan i dodao kako je Zakon o obnovi ugrožene spomeničke cjeline Dubrovnika nastao iz želje i potrebe da država sudjeluje u obnovi spomeničke baštine Dubrovnika ugrožene zubom vremena i posebice potresima, da održi svjetsku vrijednost Grada, ali i očuva reprezentativan prostor kojim se diči pred svijetom.
Stoga župan neprihvatljivim drži da država više, po novom Prijedlogu, ne financira obnovu Dubrovnika, ali da drži upravljačka prava u Zavodu za obnovu. Naime, do sada je Vlada imala 60,a Grad i DNŽ po 20 posto do se po novom prijedlogu taj omjer mijenja na način da Vlada i dalje ima 60 posto, a Grad 30 te DNŽ 10 posto.
-Kakvo je to rješenje, koje je predloženo, da osnivači Zavoda odgovaraju solidarno neograničeno, a vlasništvo i upravljanje je strogo definirano? Zašto je u cijelom postupku zaobiđena Županija? To je neprihvatljivo s obzirom na status osnivača koji ima DNŽ, s obzirom na činjenicu da je područje primjene područje Županije, a i jer je predloženo smanjivanje osnivačkog udjela s 20 na 10 posto. Pokazuje li to još jednom kakav je odnos Vlade RH prema DNŽ? Zašto se Prijedlog uopće bavi odnosima Grada i DPDS i rješava ih nasilno, a znamo da postoji važeći ugovor između Grada i DPDS kojim su regulirani njihovi odnosi. Ukoliko se ne poštuje ugovor i ukoliko Grad ima prigovor na ispravnost poslovanja Društva zašto ne pokrene odgovarajući postupak i tako razriješi tu situaciju, a ne to rješavati Zakonom.- zaključio je župan i pozvao Vladu da povuče prijedlog Zakona odnosno od Sabora da odbije takav prijedlog ukoliko on dođe na dnevni red.
Na konferenciji za novinare sa županom su bili i njegovi zamjenici Marija Vučković i Davorko Obuljen te pročelnica za obrazovanje, kulturu i sport Marijeta Hladilo.