Napokon je odgovoreno na pitanje stoji li još Vekselberg iza hotela Belvedere
Istraga pokazala je da je Vekselberg oko 2018. godine, nakon američkih sankcija prema njemu, počeo prebacivati udjele u brojnim tvrtkama na sebi bliske suradnike. Isto se najvjerojatnije dogodilo i s hotelom Belvedere.
Američki portal Mother Jones još je 2017. godine otkrio kako je njegov rođak Andrew Intrater tijekom američkih predsjedničkih izbora 2016. godine donirao Inauguracijskom fondu tadašnjeg kandidata Donalda Trumpa 250 tisuća dolara da bi Vekselberg mogao nazočiti inauguraciji.
Američki ured za kontrolu strane imovine Ministarstva financija (OFAC) ipak je, unatoč pokušaju Trumpove administracije da ukine sankcije, ostao pri svojoj odluci da 2018. uvede sankcije prema ruskom političkom vrhu i s njim povezanim oligarsima, među ostalima i Vekselbergu.
Danas je i na popisima sankcioniranih u Japanu, Ujedinjenom Kraljevstvu, Australiji, Kanadi i Poljskoj. No u EU i Hrvatskoj za sada nisu poduzete mjere prema njemu.
Istraga Oštra pokazuje da je hotel Belvedere, koji je u vlasništvu hrvatske tvrtke Vila Larus, 2018. godine zaista preuzela tvrtka s Cipra, kao što je hrvatskim medijima rekao Štern, no nekretninu preko nje i dalje drže povezane osobe – Vekselbergovi bivši i sadašnji suradnici.
Vila Larus je hotel kupila 2014. godine od Ine. Tada su hrvatski mediji izvještavali kako je hotel kupio Viktor Vekselberg, koji će ga, zahvaljujući vlastitom pozamašnom bogatstvu, obnoviti i vratiti mu stari sjaj.
U tome mu je pomogao Davor Štern, bivši hrvatski ministar gospodarstva i nekadašnji generalni direktor hrvatske naftne kompanije Ina. On je za Radio Slobodnu Europu 2017. godine izjavio da je plan napraviti hotel »s kategorijom iznad pet zvjezdica«. Danas je hotel zatvoren i još čeka obnovu.
Dobre tri godine prije preuzimanja hotela tvrtku Vila Larus osnovala je bahamska tvrtka Winlet Investment. Među direktorima Winlet Investmenta našle su se osobe koje su bile direktori i u drugim offshore-tvrtkama u neizravnom vlasništvu Vekselbergove velike i moćne grupacije Renova. To pokazuju podaci iz Panamskih i Pandorinih dokumenata, globalnih istraga predvođenih Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara u kojim je sudjelovao Oštro, odnosno njegovi urednici.
Tako je direktor Winlet Investmenta 2009. godine bio Jean-Pierre Harotounian, ciparski odvjetnik koji je između 2005. i 2014. godine bio i direktor u najmanje tri tvrtke s Britanskih Djevičanskih Otoka, odnosno to je bila i ciparska tvrtka A. J. K. Management Services u kojoj je partner. U svima njima se kao vlasnici ili suvlasnici pojavljuju druge offshore-tvrtke vlasnički povezane s Vekselbergovom velikom i moćnom grupacijom Renova.
Vekselbergovo poslovno carstvo se u travnju 2018. godine našlo pod udarom američkih sankcija nakon ruske okupacije Krima zbog bliskih veza s ruskim državnim vrhom. Osam mjeseci kasnije Vila Larus promijenila je vlasnika. Preuzela ju je ciparska tvrtka Zabuton Holdings Limited.
Prema ciparskom sudskom registru, Zabuton Holdings je danas u vlasništvu ruskog poduzeća El Holding, koje drži 80 posto, te švicarskog Centivea s 20 posto. Te 2018. godine 80 posto Zabutona držao je Ream Management, a 20 posto Centiveo.
Hrvatski registar stvarnih vlasnika navodi da su krajnji vlasnici Vile Larus osobe za koje je Oštro utvrdio da su bliske Vekselbergu.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE .