Milijuni gostiju pred vratima, a hoteli u stečaju
Predstečajni postupci u kojima se svi zbog ogromnih dugovanja i nelikvidnosti nalaze, nisu donijeli baš nikakvo rješenje do sada, pa sve vodi ka tome da država zapravo uopće ne zna što bi i kako s tim tvrtkama. A tisuće gostiju već je uplatilo odmor u njima, ne znajući da ih možda usred ljeta umjesto dobrodošlice, mogu dočekati zatvorena hotelska vrata jer je tvrtka otišla u stečaj, likvidaciju.
Takav scenarij od kojega svi bježe i pred njim zatvaraju oči, nije tek pesimistično gledanje na našu blistavu turističku stvarnost, nego realna slika stanja u tvrtkama kojima bi, logikom većinskog vlasnika, ali i najvećeg vjerovnika, trebala upravljati – država. U njezino ime vlasnik im je Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) koja već mjesecima traži izlaz.
Od ukupno 16 turističkih tvrtki u kojima država ima većinski vlasnički udjel i koje planira privatizirati ili im naći strateškog partnera u iduće dvije godine, deset ih je zbog nelikvidnosti u poslovanju podnijelo prijedlog za postupak predstečajne nagodbe. Proces predstečajne nagodbe u tim je tvrtkama u tijeku, a u većini njih je država jedini vjerovnik. Tamo gdje nije, ostali vjerovnici imaju mogućnost postati strateški partneri ili to mjesto prepustiti drugima.
Ali, iako je to na papiru dobro zamišljeno, u stvarnosti se ne događa – ništa. Niti jedna tvrtka nije napravila predstečajnu nagodbu, niti znaju kakva im je budućnost, a od investitora – ni traga. Neki su se bili pojavili (Valamar, Lukšić grupa, UGO Grupa, FTI…) ali su odustali čekajući da se AUDIO konačno odluči što hoće s tvrtkama kojima upravlja i kako će im riješiti dugovanja.
Radi se o tvrtkama HTP Korčula (država ima 52,27 posto vlasništva), Hoteli Podgora (60,55 posto), Hoteli Živogošće (76,14 posto), Hotel Medena (54,35 posto), Vranjica Belvedere (68,94 posto), Hoteli Plat (92,49 posto), Dalma (91,87 posto), HOC Bjelolasica (76 posto), ZRC Lipik (90,28 posto vlasništva) i Bizovačke toplice (99,44 posto).
O kakvoj se drami u tim tvrtkama na pragu sezone radi najbolje ilustrira primjer HTP Korčule koja sada ima oko 400 gostiju u četiri otvorena hotela, svaki novi tjedan stiže ih sve više, a 140 stalno zaposlenih nije primilo plaću od Nove godine! A HTP Korčula je vodeći gospodarski subjekt na otoku.
Obraćali se na sve adrese
„Obraćam se mjesecima na sve adrese, Ministarstvu turizma, AUDIO-u, Ministarstvu financija, svima, ali uzalud. U predstečajnu nagodbu smo ušli 13. ožujka i ona mora biti završena u roku od 120 dana, dakle do 12. srpnja. Ako na sljedećem ročištu ne ponude model za izlaz iz ove situacije, strah me i promisliti što nas čeka. Teško je gledati radnike koji rade, a obiteljima ne mogu donijeti plaću, imaju djecu, studente, račune… S dobavljačima se dnevno dogovaramo oko isporuka i plaćanja, nemoguće je funkcionirati u ovim okolnostima“ kaže Nikica Šestanović, direktor HTP Korčula, koja ima prenesene gubitke od 50 milijuna kuna, dok su dospjele obveze 126 milijuna kuna.
A što im stalno visi nad glavom jest stečaj i likvidacija usred sezone. To bi značilo da gosti moraju izići iz hotela, a nekretnine bi išle na prodaju. Jer, AUDIO i država imaju još samo jedno ročište na kojemu kao vlasnici moraju predložiti model za nagodbu s vjerovnicima.
Zbog toga su prošlog tjedna pisali i ministru turizma Darku Lorencinu, upozoravajući ga kako “zbog neiznalaženja prihvatljivog rješenja za vlasnika i vjerovnike, Društvo trpi evidentnu štetu. Ona se ogleda u otežanoj pripremi sezone, stagnaciji bookinga, ali i problemima u pružanju adekvatne usluge gostima.“
Naime, u HTP Korčuli usluge i namirnice za rad moraju platiti avansno i vrlo brzo će, kažu, doći u situaciju da to neće moći servisirati, što može imati dalekosežne posljedice.
Kukavičje jaje
„Sve mi ovo izgleda kao kukavičje jaje, rokovi istječu, a negodbe nema. AUDIO šuti i očekuje da uprave tvrtki nađu partnere i investitore, a država je najveći vjerovnik. Korčula je mrtva bez te tvrtke, predstečajni upravitelji ne rade ništa, a država pokušava kroz dokapitalizaciju što manje izgubiti. Stalno se odgađaju sjednice AUDIO-a kao da imamo vremena napretek“ kaže Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma Hrvatske.
U Ministarstvu turizma, kažu, ne mogu puno napraviti jer se radi prvenstveno o Zakonu o financijskom poslovanju i oni su tek sudionici postupka koji vode Fina i Ministarstvo financija, te AUDIO.
Inače, sve tvrtke iz djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane imaju ukupne obveze u visini od 3,9 milijardi kuna, a milijuni gostiju su im pred vratima.
Izvor: slobodnadalmacija.hr