/* */

Cavtatska galerija u vlasništvu jednog od najbogatijih Hrvata se reklamira kao da ima sliku Vincenta van Gogha, a nije riječ o originalu

Autor: Maro Marušić Autori fotografija: Discover Cavtat

Galerija u cavtatskoj Vili Banac se na internetu reklamira kao mjesto gdje se mogu pogledati slikarska remek djela, a među njima i legendarna slika Suncokreti velikog nizozemskog slikara Vincenta van Gogha. Je li moguće da mala galerija u Cavtatu krije jednu od najpoznatijih svjetskih slika?

U Vili Banac u Cavtatu godinama su bili smješteni prostori Općine Konavle. Nakon što je vraćena prijašnjim vlasnicima, oni su je prodali Enveru Moraliću koji je 2017. godine bio na Forbesovoj ljestvici najbogatijih Hrvata. Moralić ju obnavlja, među ostalim, otvara wine bar, ali i galeriju u kojoj smješta umjetnine. 

Galerija se na internetu reklamira kao mjesto gdje se mogu pogledati slikarska remek djela, a među njima i legendarna slika Suncokreti velikog nizozemskog slikara Vincenta van Gogha. Je li moguće da mala galerija u Cavtatu krije jednu od najpoznatijih svjetskih slika? 

Vincent van Gogh ciklus svojih Suncokreta slikao je u dva navrata te je sve skupa naslikao 11 uradaka te tematike. Prvi ciklus od četiri slike odradio je u Parizu u kolovozu i rujnu 1887. godine. Te se slike danas nalaze u Kroller-Muller muzeju u nizozemskom Otterlou, u muzeju Van Gogh u Amsterdamu, u Kunstmuseumu u švicarskom Bernu, te Metropolitan Museum of Art u Nerw Yorku. 

Jedna slika uništena u bombardiranju Japana 

Drugu fazu ciklusa Suncokreti, njih sedam, van Gogh je slikao u Arlesu 1889. godine. Te su slike danas izložene u Sompo Japan Muzeju u Tokiju, National Gallery u Londonu, Van Gogh Muzeju u Amsterdamu, Neue Pinakothek u Munchenu, Museum of Art u Philadelphiji, dok je jedna u privatnom vlasništvu kolekcionara iz Sjedinjenih Američkih Država. Posljednja, sedma, uništena je u požaru tijekom američkog bombardiranja Japana u Drugom svjetskom ratu. Bila je u vlasništvu privatnog kolekcionara Koyate Yamamota. 

Ova slika, koja se nalazi u tokijskom muzeju 1987. godine, na aukciji je prodana za rekordnih 39 milijuna dolara. Kupio ju je japanski biznismen Yasuo Goto, te je proslijedio u Sompo Muzej. 

Kako vidimo iz navedenog, nigdje se ne spominju Cavtat i Vila Banac. Problem je taj što se cavtatska galerija reklamira tako da spominje kako imaju van Goghove Suncokrete, a nigdje ne naglašavaju kako je riječ o replici. Tako na poznatoj internetskoj platformi Get Your Guide oglašavaju pod naslovom Dubrovnik: Van Gogh „Sunflowers“ private collection gallery, a u daljnjem opisu stoji da to „remek-djelo plijeni ljepotom i dubinom“. Kako rekosmo, nigdje ni spomena da nije riječ o originalu. I na internetskim stranicama Vile Banac slična stvar.  

-U srcu prekrasnog Cavtata, gdje se umjetnost sreće s poviješću, Galerija Banac čuva nevjerojatno blago. Zamislite hodati među remek djelima poput Sunflowers Vincenta van Gogha, koje oživljavaju priču na svakom koraku – stoji u opisu Galerije. 

Cijena 15 eura 

I sve bi ovo bilo lijepo i krasno da galerija Vile Banac ne prodava ulaznice po cijeni od 15 eura, što hoće reći da dovodi u zabludu posjetitelje. Drugim riječima galerija u vlasništvu jednog od najbogatijih Hrvata prodaje ulaznice posjetiteljima kako bi vidjeli kopiju Van Gogha, a da to nigdje ne naglašavaju. Gosti pišu zadovoljne recenzije pojma nemajući da nije riječ o originalu.  

-Vrhunac posjeta Vili Banac je slika Suncokreti Van Gogha – piše na Get Your Guide Rosemary iz Irske. 

Pitali smo Vilu Banac zašto nigdje u svojim reklama ne ističu kako nije riječ o originalu, a ako kojim slučajem jest original, zašto onda gotovo nitko u Dubrovniku i Hrvatskoj ne zna da je ona u Cavtatu, ali na naš upit nisu odgovorili. 

Stoga smo se obratili povjesničaru umjetnosti Ivu Vigjenu da ga pitamo zna li on išta o Suncokretima u Cavtatu. 

-Nešto sam načuo, ali ne znam detalje. Mislim, ako je riječ o originalu, u što sumnjam, trebali su je onda puno bolje prezentirati, a ako nije riječ o originalu, znate kako to ide u turizmu. Sve je dozvoljeno – govori Vigjen. 

Obzirom da Suncokreti vrijede milijune dolara, a da ovi u Cavtatu, sudeći prema fotografijama, nisu nešto posebni čuvani, najvjerojatnije je riječ o kopiji ili nekakvoj studijskoj verziji. To bi se trebalo naglasiti, a ne dovoditi ljude u zabludu. 

Popularni Članci