EKSPLOZIJE I UNIŠTAVANJE ZAŠTIĆENE PRIRODE Mještani Žuljane: Zaustavite devastaciju najljepših uvala na Jadranu!
Mještani prekrasnog mjesta Žuljana na poluotoku Pelješcu ovih dana svjedoče katastrofalnoj devastaciji šume i obale u cilju izgradnje vodovoda za poluotok i otoke. Teški strojevi, dinamit i nekontrolirane eksplozije iza kojih nestaju šume i koji stvaraju nepopravljive ožiljke na zaštićenom prirodnom području, izazivaju opću zabrinutost stanovništva.
Nikome nije jasno zbog čega se u svrhu izgradnje cjevovoda odustalo od planiranog tunela te se krenulo zaobilaznim putem koji znači potpunu devastaciju okoliša uz samu obalu. Radove izvodi tvrtka Lasić & Compay iz Imotskog, a daljnji zahvati prema uvali Košare prouzrokovat će još veću i neviđenu devastaciju prirodnih vrijednosti.
Izvođač radova, tvrde mještani, planira preko strmih litica sljedeće uvale prokopati cjevovod što je gotovo nemoguće. Takvim zahvatom uništit će jednu od najspecifičnijih uvala i plaža na južnom Jadranu, nakon devastacijepuvale Vučina, koje su zaštićeni krajobraz.
Zaštićeni krajobraz, proglašen 1975., obuhvaća 160 hektara slikovite uvale Vučina i otočića Kosmača na jugozapadnoj strani Pelješca neposredno uz naselje Žuljana, u kojima posebnu vrijednost predstavljaju dvije očuvane pješčane plaže do kojih nema kopnenog pristupa.
Značajni krajobraz je prirodni ili kultivirani predjel velike krajobrazne, biološke ili kulturno-povijesne vrijednosti, u kojem nisu dopušteni zahvati koje narušavaju obilježja zbog kojih je proglašen.
No, početkom 2013. započeti su radovi na izgradnji regionalnog vodovoda koji su početkom rujna sječom šume i pripremom teške mehanizacije došli do Žuljane. Mještani su više puta upozoravali na to kako je o trasi nastavka projekta odlučeno nestručno, ali s obzirom na nastavak radova, neprekidne eksplozije i devastacije ovog prekrasnog područja, čemu svjedoče ovih dana, očito je da nitko ne reagira.
U prilogu su dostupne fotografije snimljene tijekom eksplozija i izvođenja radova, kao i fotografije prelijepe uvale i litica kojima prijeti potpuna devastacija ukoliko nadležne institucije na reagiraju na vrijeme. Očekuje se da će se o ovom slučaju očitovati nadležno Ministarstvo, Inspekcija zaštite okoliša, Dubrovačko – neretvanska županija, županijska Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima, Općina Ston i druge institucije ukoliko to bude potrebno, prije nego se teškim strojevima i eksplozivom trajno uništi priroda i obala, plaže koje se opravdano mogu svrstati među najljepše na Jadranu.