Crna Gora i Hrvatska uskoro o ukradenoj imovini s dubrovačkog aerodroma, brodova...
Crnogorsko ministarstvo pravde potvrdilo je da su Podgorica i Zagreb spremni nastaviti pregovore o imovini koja je nelegalno prebačena u Crnu Goru u jesen 1991. godine za vrijeme opsade Dubrovnika.
Očekuje se da će novi sastanak zajedničke komisije dvije zemlje koja se bavi rješavanjem imovinskih sporova biti održan uskoro, pošto je sastanak planiran za prošlu jesen otkazan.
Hrvatska je tražila naknadu u vrijednosti od oko pet milijuna eura za opremu za slijetanje koju su 1991. godine sa aerodromaa Ćilipi u Dubrovniku ukrali crnogorski vojnici koji su služili u Jugoslavenskoj narodnoj armiji.
Još jedno sporno pitanje jeste vlasništvo nad ratnim brodom Jadran, koji je sagrađen 1931. godine za Jugoslavensku kraljevsku ratnu mornaricu, a obje zemlje polažu pravo na taj brod.
Do 1991. godine brod je bio usidren u hrvatskoj luci Split, a od tada je u Tivtu kao dio flote crnogorske vojske. Crnogorsko ministarstvo pravde je u srpnju 2014. godine dalo prijedlog za razrješenje imovinskog spora, ali nije otkrilo nikakve detalje.
"Crna Gora i dalje čeka na odgovor hrvatske strane, kao i na prijedlog datuma za sljedeći sastanak komisije na kojemu će stručnjaci obje strane dati svoju viziju kako da se riješe ta pitanja ", rekla je za BIRN glasnogovornica ministarstva Ana Radusinović.
Zajednička komisija, koja je osnovana 2008 . godine, održala je nekoliko sastanaka, ali je do sada postignut konsenzus samo o zahtjevu hrvatske manjine u Crnoj Gori za korištenjem Doma kulture u Donjoj Lastvi, koji je u vlasništvu općine Tivat.
Podgorica je 2007. godine priznala krađu počinjenu u ratu. Isplatila je 2010. godine oko 300,000 eura za stoku koja je ukradena u regiji Konavla u blizini granice s Crnom Gorom i 30,000 eura za brod ukraden u Cavtatu 1991. godine.
Crna Gora je vratila i 19 slika poznatih hrvatskih umjetnika, koje su otkrivene u jednoj galeriji u Podgorici.
Izvor: BalkanInsight / Dušica Tomović