Prvi put dodijeljeni 'Oscari'
Na ideju o osnivanju filmske nagrade došao je jedan od tadašnjih 36 članova AMPAS – a, producent Louis B. Mayer, predsjednik poznatog dilmskog studija "Metro-Goldwyn-Mayer". Na sreću samog L.B. Mayerna, a i same filmske umjetnosti, ideja se svidjela tadašnjem, ujedno i prvom, ravnatelju američke Akademije glumcu, redatelju, dramskom piscu i producentu Douglasu Fairbanksu.
Od samih početaka raspravljalo se i o tome kako bi trebala izgledati nagrada za najbolja ostvarenja na području filma. Briga oko izgleda nagrade povjerena je umjetničkom direktoru MGM studija Cedricu Gibbonsu, koji je odmah digao na noge umjetnike Los Angelesa. Između mnogobrojnih prijedloga, svima se najviše svidjela ideja da to bude stilizirani lik mladolikog zlatnog viteza s mačem, čuvara pet koluta filma, simbola tadašnjih pet razreda Akademije, koju su činili glumci, redatelji, producenti, tehničari i autori, dobro poznata svima u filmskoj branši.
Prema prihvaćenom i odabranom predlošku, statua je svjetlo dana ugledala već 1928. godine, dakle, godinu dana prije prvog proglašenja.
Prva dodjela je održana 16. svibnja 1929. godine i za te prve godine nije bilo mnogo iznenađenja prvenstveno zbog toga što su se pobjednici znali tri mjeseca prije same večeri uručivanja zlatnih kipića koji su prepoznatljivi znak ove manifestacije.
Prva dodjela je održana u "Hollywood Roosevelt Hotelu" i tih godina nije bilo baš puno uzbuđenja, prvenstveno zbog toga što je ova ceremonija tek bila u svojim zavojima. Na proslavi se našlo oko 250 uzvanika. Naravno, tadašnje ceremonije nisu bile glamurozne te one nisu nalikovale današnjoj ceremoniji punoj raskoša. Prva dodjela je trajala samo pet minuta, bile su uručene nagrade i to je bilo to.
Što se tiče samog naziva ceremonije, postoji nekoliko teorija koje govore o samom nastanku imena ove filmske prestižne nagrade. Jedna od njih u prvi plan priče stavlja suradnicu producenta L.B. Mayerna, mladu knjižničarku Margaret Herrick, koja je, navodno, ugledavši kipić viteza sa mačom u rukama uskliknula: "It looks just like my uncle Oscar!", tj. "Izgleda poput mog ujaka Oscara!", te se tu rodilo ime ove danas svjetski poznate i priznate filmske nagrade. No, ne postoje dovoljno snažni dokazi koji bi razriješili misterij koji je kroz godine nastao kada je u pitanju nastanak imena "Oscar". Uglavnom su to sve pretpostavke.
Ime filmske nagrade Oscar prvi put se pojavljuje 1934. godine u kolumni hollywoodskog novinara Sidneya Skolskya koji je povodom dodjele Akademijinih nagrada tako oslovio nagradu, a tek se od 1937. godine ime Oscar službeno počeo koristiti i od strane Akademije.
Svjetski popularni kipić Oscar, danas, je visok točno 34 centimetra, a težak je 3.85 kilograma. Statua pokazuje viteza koji drži maču u prekriženim rukama stojeći na postolju koje predstavlja rolu filma.
Za izgled prepoznatljivog kipića zadužan je američki dizajner Austin Cedric Gibbons, jedan od 36 članova američke Akademije filmske umjetnosti i znanosti, koji ga je na papiru dizajnirao 1929. godine, a kipar George Stanley se pobrinuo da napravi kipić po skici A. C. Gibbonsa.
No, izgled malog zlatnog kipića kroz povijest se mijenjao i uglavnom to nisu bile drastične promjene u obliku kipića. 1937. godine Walt Disneyu za film "Snow White And The Seven Dwarfs" ( "Snjeguljica i sedam patuljaka" ) dodijeljen jedan veliki i sedam minijaturnih Oscara. – Čak je 1938. godine glumcu/trbuhozborcu Edgaru Bergenu dodijeljena drvena statua kipa Oscara koji je čak mogao pomicati doljnju čeljust.
Čak su između 1942. i 1944. godine Oscari izrađivani od plastike, a sve to zbog nedostatka kovina, no nakon završetka Drugog svjetskog rata, pobjednicima su dane zlatne Oscar statue.