'Ono ste što lajkate'
Naime, na temelju lajkova korisnici stvaraju osobnu sliku pa čak i onda kada nisu detaljno ispunili podatke o sebi koji se od njih traže na ovoj društvenoj mreži.
Istraživači su objavili rezultate istraživanja u kojima objašnjavaju kako su u mogućnosti otkriti činjenice o osobi samo na temelju njihovih "lajkova": od njihova spola, tipa osobnosti, političkih stavova do rase, kvocijenta inteligencije ili seksualne orijentacije. Svoje su istraživanje proveli na 58 tisuća korisnika-dobrovoljaca najpopularnije svjetske društvene mreže, a otkriveno je da se detalji mogu otkriti o svakoj osobi koja redovito koristi Facebook.
Zaključci doneseni o osobi na temelju njihovih "lajkova" bili su točni u nevjerojatnom broju slučajeva: u 88 posto mogli su "pogoditi" seksualnu orijentaciju kod muškaraca, razlikovati bijelce od crnaca u 95 posto slučajeva i demokrate od republikanaca u 85 slučajeva. Također, u 65 posto slučajeva uspjeli su pogoditi status veze, a u 73 posto slučajeva otkriti probleme s ovisnostima.
Međutim već prije je dokazano da ukoliko korisnici i ne navedu točne podatke o mjestu stanovanja, godini rođenja i slično, prema krugu ljudi koje ima za prijatelje vrlo lako se može otkriti dob te osobe, ali i mjesto stanovanja.
S obzirom da Facebook otkriva o korinicima i više nego što su oni sami spremni otkriti, ova stranica postala je posebno zanimljiva i poslodavcima, pa tako poslodavci prije nego što Vas zaposle često znaju provjeriti Vaš profil na ovoj društvenoj mreži, a sve kako bi stekli negi dublji uvid u to kakva ste osoba u javnosti.
Prema nekim istraživanjima Facebook profili mogu otkriti i psihičko stanje neke osobe i to na temelju broja prijateljstava koja sklapaju, slika koje dijele, a ponajviše statusa.
"Čak i one aktivnosti na Facebooku koje su korisnici odlučili sakriti otkrile su aktivnosti i njihovom psihološkom stanju", kaže Elizabeth Martin sa Sveučilišta u Missouriju.
Istraživanje je pokazalo da ispitanici koji ne uživaju u društvenim interakcijama redovito imaju manje prijatelja na Facebooku, dijele manje fotografija i rjeđe komuniciraju na toj mreži. Oni koji su odlučili blokirati više aktivnosti i podataka na svom profilu skloniji su prihvaćanju čudnih uvjerenja te pokazuju veći stupanj paranoičnosti, pokazalo je istraživanje.
Naravno najveći problem koji predstavljaju svi ovi rezultati je prijetnja našoj privatnosti. Međutim, treba uzeti u obzir da svijet već odavno funkcionira na principu 'sigurnost prije privatnosti', a ni Hrvatska nije izuzetak.
Hrvatske službe danas za prisluškivanje koriste najmoderniji program. Zove se Watson. Riječ je zapravo o superračunalu koje razumije ljudske riječi, navodno raspoznaje humor, ironiju i dvosmisleno značenje. Upisivanjem samo jedne ključne riječi stvara mozaik primjerice telefonskih poziva tko je s kim povezan.
Zbog kriptiranog sadržaja, primjerice, Skype je danas navodno znatno teže špijunirati, kao i sve nove aplikacije poput whatsappa i vibera
Godinama se priča kako tajne službe špijuniraju za pojedine političare.
Tajne službe danas prate osobe koje su operativno zanimljive. Ali, državnim službama danas se mnogi sami otkrivaju putem facebooka i ostalih društvenih mreža koje su mnogi već prozvali najstrašnijim uređajem za špijuniranje ikad izmišljenim. Najopsežnija je to baza podataka o ljudima, prijateljima, vezama, poznanstvima, adresama, ali i prepiskom komunikacija.
‘Postojala je ona neka fama da je facebook stvorila CIA, da ju nadzire FBI, Pentagon, pa svašta nešto, ja koliko sam vidjela na CIA-inom fan page da oni zapošljavaju ljude preko facebook-a pa ne vidim razloga zašto to ne bi radila i SOA’, rekla je u jednom intervjuu Gordana Lesinger, bivša djelatnica SOA-e.