U podne u Zagrebu počinje protuvladin prosvjed
Okupljanje prosvjednika počinje na Trgu Francuske republike, odakle će u povorci oko 11 sati krenuti prema Trgu bana Jelačića. Predvodit će ih čelnici pet sindikata, s transparentom i porukom - 'Mijenjajte smjer!' Predsjednik Nezavisnih sindikata Krešimir Sever, procjenjuje da će Ilicom do središnjeg zagrebačkog trga prodefilirati više tisuća građana, među kojima će biti i oporbeni političari.
"Prosvjed je zbog nezadovoljstva. Svatko onaj tko mu se priključi, iščitat ćemo da je došao zbog nezadovoljstva. Ako će pritom sebi skupljati političke bodove, to je onda nešto što trebaju procijeniti sami građani", kaže Sever.
U podne počinje prosvjedni skup, s kojega će Vladi poslati ovogodišnju prvosvibanjsku poruku.
"Mijenjajte smjer politike kojom vodite ovu zemlju, ka otvaranju novih radnih mjesta, pokretanju proizvodnje, solidarnosti, pravednosti, jednakosti. Ako to niste u stanju, gospodo demokratskim putem dozvolite građanima da mijenjaju vas", poručio je Mladen Novosel iz SSSH.
U povorci će biti i laburist Dragutin Lesar, kojega ne zanimaju premijerova, kako ih naziva, podbadanja da mu je to predizborni trik.
"Izjave premijera Milanovića prestao sam komentirati jer više ne mogu pratiti količinu njegovih nerazumnih, nerazumljivih i neprihvatljivih političkih izjava", odgovara Lesar.
Skupu bi se trebale odazvati i druge oporbene stranke, kao i mnoge nevladine udruge, branitelji i Crkva.
Nakon prosvjeda, povorka će prema Maksimiru, gdje će se grah već naveliko dijeliti. Grad tradicionalno organizira maksimirsku proslavu, podijelit će se 50 tisuća porcija graha, 10 tisuća više no prošle godine. Podjela počinje u 11 sati, trajat će do 13 sati, pa je pauza, ali samo do 14, kada će se grah opet dijeliti. Ako porcija ostane, grah će se jesti sve do navečer do 19 sati. Kao i ranijih godina grah će se prema gradonačelnikovoj recepturi pripremiti u Ustanovi Dobri dom Grada Zagreba.
S obzirom da praznik rada pada u sredini tjedna ove godine, mnogi neće spajati praznik sa vikendom, tako da bi se u Maksimiru mogla tražiti i porcija više.
"Za prvi maj ću vjerojatno ići na vikendicu, ako ne bude padala kiša. Otići ću u Maksimir. Prvi maj je meni osobno kao i svaki dan, ako treba radim, a ako ne treba ne, i tako. Na roštilj, a vjerojatno i na grah do Maksimira, neumjerenost u jelu i piću. Isto tako, pridružit ću se kolegi, zajedno ćemo se zabavljat, malo popiti, najvejrojatnije do Maksimira. Očekujem narodnu veselicu", kažu građani.
Inače, proslava 1. svibnja započela je javnom radničkom skupštinom u zgradi 'Hrvatskog doma', danas zgrada 'Sokola' (iza Hrvatskog narodnog kazališta) pred tisuću radnika (više ih u dvoranu nije stalo) a pred zgradom se okupilo još dvije tisuće radnika od ukupno oko osam tisuća radnika koliko ih je tada bilo u Zagrebu.
Skupština je provela raspravu o radnom vremenu i o radu nedjeljom i utvrdila zahtjeve radnika u svezi toga, koji su bili upućeni nadležnim vlastima. Po završetku skupštine radnici su u povorci demonstrirajući prošli kroz grad do Maksimira, gdje je održana zabava i narodno veselje.
Media servis