U plan obnove poplavljenih područja uključite i povećanje obnovljivih izvora energije
“Danas Vlada odlučuje o prijedlogu Zakona o poplavljenim područjima. Imaju priliku i dugoročno pomoći onima koji su najviše pogođeni poplavama kroz planiranje obnovljive obnove. Ako se sada investira u obnovljivu gradnju, sredstva će se povratiti kroz nekoliko godina,” izjavio je Marko Gregović, koordinator klimatske kampanje Greenpeacea u Hrvatskoj.
Korist od obnovljive energije ne vidi samo Greenpeace nego i građani Hrvatske. U istraživanju koje je naručio Greenpeace, provela agencija IPSOS na uzorku od 500 ispitanika, 90,6% odgovorilo je da bi Hrvatska trebala provoditi energetsku politiku utemeljenu na obnovljivim izvorima energije. U istom istraživanju 92,6% ispitanika reklo je da bi Vlada trebala povećati investicije u obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost kao mjere za izlazak iz gospodarske krize.
“Ljudi prepoznaju potencijal koji imaju obnovljiva energija i energetska učinkovitost. Vrijeme je da Vlada djeluje u skladu sa željama građana. Sutra nećemo navijati samo za hrvatsku reprezentaciju, nego i za obnovljivu Hrvatsku,” zaključio je Gregović.
Pitanje 1: Koju bi energetsku politiku Hrvatska trebala provoditi kako bi se povećala naša energetska sigurnost i neovisnost? Korištenjem:
Nuklearne energije 3,6%; nafte i plina 5%; obnovljivih izvora (vjetar, voda, sunce, biomasa, geotermalni izvori) 90,6%, ugljena 0,2%; Ne znam 0,6%
Pitanje 2: Mislite li da bi hrvatska Vlada trebala poduzeti korake da se povećaju investicije u obnovljive izvore energije (vjetar, voda, sunce, biomasa, geotermalna) i energetsku učinkovitost (bolja izolacija kuća, efikasnija industrija i sl.) kao jedan od načina izlaska iz gospodarske krize?
Svakako da 66,4%; uglavnom da 26,2%; uglavnom ne 4,4%; nipošto 1%; ne znam 2%