Hrvatska

Švicarska otvorila tržište rada Hrvatima, Ministarstvo pozdravilo odluku

dubrovackidnevnik.hr

16.01.2026.

08:55:45

foto: PEXELS

Hrvatski državljani koji dolaze raditi u Švicarsku više neće biti podvrgnuti kvotama, priopćila je u srijedu švicarska vlada, što je hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pozdravilo.

Objavu Ministarstva prenosimo u cijelosti:

"Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske je sa zadovoljstvom primilo vijest o odluci Saveznog vijeća Švicarske Konfederacije kojom se ukidaju ograničenja za pristup hrvatskih državljana švicarskom tržištu rada u 2026. godini, nakon što je broj izdanih radnih dozvola u 2025. godini ostao ispod pragova predviđenih za aktivaciju zaštitne klauzule.

Time se od 1. siječnja 2026. primjenjuje puni režim slobode kretanja za hrvatske državljane, bez kvantitativnih ograničenja i prijelaznih mehanizama sukladno odredbama Protokola III uz Sporazum o slobodi kretanja osoba između Švicarske Konfederacije i Europske unije.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pozdravlja postizanje potpune ravnopravnosti državljana Republike Hrvatske s ostalim državama članicama Europske unije i EFTA-e vezano uz mogućnost pristupa švicarskom tržištu rada, odnosno dovršetak procesa izjednačavanja navedenog prava."

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest