' /* */

Prošlo je 25 godina od vlade koja je obećavala: Pobijedili su HDZ, najavljivali poštenje, gospodarski rast, ali...

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Igor Kralj/PIXSELL
Na današnji dan, 3. siječnja 2000. godine, održani su parlamentarni izbori na kojima je HDZ po prvi puta od samostalnosti izgubio vlast.

Većinu u Saboru dobila je koalicija sastavljena od šest stranaka - SDP-a, HSLS-a, HSS-a, LS-a, HNS-a i IDS-a; tzv. šestorka. Tu su Vladu lijevog centra, kojoj je na čelu bio premijer Ivica Račan, zvali i Trećesiječanjska vlast.

U svojoj predizbornoj kampanji u prosincu 1999. obećavali su – snažan rast gospodarstva, smanjenje nezaposlenosti, socijalnu sigurnost, poštenu vlast koja neće bahato odgovarati na kritike te priključenje prvoj skupini kandidata za Europsku uniju.

Optimizam su u to vrijeme širili Ivica Račan, Dražen Budiša, Radimir Čačić, Zlatko Tomčić, Goran Granić, Goranko Fižulić, Mato Crkvenac i drugi predvodnici tadašnje oporbe.

Umjesto očekivanog povećanja zaposlenih u Hrvatskoj je 55.000 više ljudi bez posla, revizija pretvorbe nije ni započela, doslovce svi vodeći tajkuni i pljačkaši su na slobodi, beneficije političara tek su neznatno smanjene u odnosu na prethodno desetljeće, a godinu na izmaku obilježili su brojni štrajkovi radnika, policajaca, poštara, profesora, učitelja i službenika.

Obećanja koja je ta vlast davala u noći pobjede 3. siječnja pokazala su se neistinitima, a oni koji su ih izgovorili nesposobnima da ih provedu, pisao je Nacional.

“Državni proračun smanjit ćemo za 17 posto, na razinu između 40 i 42 milijarde kuna, što je glavni način smanjenja pritiska na gospodarstvo koje mora biti kudikamo efikasnije nego do sada”, najavljivao je 15. prosinca 1999. sadašnji zamjenik premijera Goran Granić na predstavljanju Gospodarskog programa SDP-a i HSLS-a.

U izradi ekonomske strategije stožernog dvojca oporbene koalicije sudjelovali su, osim Granića, Mato Crkvenac, Damir Vrhovnik, Goranko Fižulić, a pomagali Ivica Račan i Dražen Budiša.

“PDV ćemo smanjiti na 17 posto, a znatno će se povećati i broj artikala, uglavnom prehrambenih, obuhvaćenih nultom stopom”, nadovezao se istom zgodom Crkvenac.

No već u svibnju 2000., na manifestaciji “Sto dana hrvatske Vlade”, ministar financija Mato Crkvenac demantirao je samoga sebe i vlastiti prosinački optimizam: “Porez na dodanu vrijednost ostaje kao i do sada sa stopom 22 posto, ali se povećavaju posebni prirezi, tj. trošarine.”

Dva mjeseca prije, prilikom izglasavanja državnog proračuna, vidjelo se da ni Granić nije govorio istinu jer je državni proračun u odnosu na razdoblje vladavine Zlatka Mateše smanjen za samo 2 posto, a da je već pri formiranju Vlade prednost dana političkim kompromisima na štetu efikasnosti, potvrdilo je osnivanje novih ministarstava obrta i poduzetništva, kao i europskih integracija, čime su zadovoljeni HSS-ovi i IDS-ovi zahtjevi za ministarskim položajima unatoč povećanju birokracije i troškova. Uostalom, gospodarstvo neće dočekati porezno rasterećenje ni u idućoj godini jer je budžet čak i veći od onoga za 2001., a sa sredstvima za kapitalne investicije premašuje 73 milijarde kuna.

Socijaldemokratski čelnik i premijer Ivica Račan također je obećavao politiku radikalnih rezova u odnosu na ponašanje hadezeovaca:

 “Prvi potez nove Vlade bit će prepolovljavanje plaća saborskih zastupnika i ministara. To moramo učiniti kako bi se od prvoga dana svjedočilo da nova vlast namjerava biti solidarna s tegobnim životom većine građana”, izjavio je Račan 21. prosinca. 1999. u razgovoru za Jutarnji list.

Dva mjeseca nakon te izjave Sabor u kojem zastupnici vladajuće šestorke imaju dvotrećinsku većinu izglasao je nove plaće državnih dužnosnika.

Zbog loše pripreme nastala je blamaža, a javnost je stekla dojam da nova politička kasta uz pomoć naglašene socijalne retorike nastoji zadržati privilegije omraženih prethodnika. Zastupnička primanja umanjena su za samo 20 posto, članovima Račanova kabineta plaće su smanjene 15 posto, a pomoćnicima ministara 8 posto. 

U svibnju 2000. smanjili su plaće državnih službenika zbog čega se u četvrtak, 21. lipnja 2001., na Trgu bana Jelačića okupilo 10 tisuća prosvjednika koji su od Vlade tražili ispunjenje obećanja.

Nezaposlenost je bila velika, zabilježeno je više od 330 tisuća nezaposlenih.

Nisu ostvarene ni najave o smanjenju PDV-a i uvođenju nekoliko različitih stopa, što je u predizbornim danima bio službeni stav SDP-a. 

Popularni Članci