NOVI KAPITALNI PROJEKTI U planu nautička luka u Pločama, transformacija kompleksa u Kuparima, projekt HTP Korčula

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Grgo Jelavić / PIXSELL
Agencija za investicije i konkurentnost (AIK) objavila je ovih dana novi katalog za potencijalne investitore, a od 46 dosad većinom poznatih projekata, ima i onih koji su tek uvršteni na listu.

Jedan od novih projekata je i izgradnja luke nautičkog turizma u Pločama s kapacitetom 400 vezova na lokaciji Pod cestom u području Baćine.

Prva faza uključuje izgradnju 282 veza, parkinga za 101 automobil, suhe vezove, travel lift kao i rekonstrukciju postojećih objekata (tehnička radionica) u restoran, recepciju, dućane i skladišni prostor. Druga faza uključuje izgradnju dodatnih vezova, hotela sa 140 kreveta, te garažu s 240 parkirnih mjesta. Procijenjena vrijednost prve faze je 6 milijuna eura, a druge dodatnih 15,5 milijuna eura, ili ukupno 86 milijuna kuna.

Traži se koncesionar koji će imati koncesiju na pomorskom dobru i zemljištu u vlasništvu države i Grada Ploča.

Među projektima za potencijalne investitore, najviše je onih u turizmu, čak 27, ostatak su većinom infrastrukturni projekti. U području turizma nudi se kupnja dionica tvrtke Hoteli Makarska, zatim 60 posto vlasništva nad Hotelima Jadran iz Crikvenice, na kontinentu projekti poput turističke zone u Varaždinskim Toplicama, hotela Rimska šuma u Daruvaru, projekt Kumrovec, kamp Jarki u Stubičkim Toplicama, hotel i skijalište u Orahovici, hotel Sport u Delnicama, hotel Tvrđava Brod, Dvorac Esterhazy u Dardi...

Na moru to su projekti poput sportskog centra Krk, Saccorgiana u Puli, golf resort u Tar-Vabrigi, hotel Hrvatska u Baškoj Vodi, te bivši hotel Krvavica, projekt Hidrobaza u Puli, projekt TEF u Šibeniku, golf-projekt u Skradinu, te u unutrašnjosti Istre projekt fantasy parka u Pazinu.

Melida Ivković, izvršna koordinatorica Službe za planiranje i pripremu investicijskih projekata u AIK-u, pojašnjava kako dvaput godišnje rade ovaj katalog, a prije toga šalju pisma na 600 adresa, od jedinica lokalne i regionalne samouprave, ministarstava do stručnih udruga kako bi kandidirali projekte.

Projekti moraju biti prostorno-planski definirani i vlasnički riješeni zemljišno-knjižni odnosi, pa je zapravo riječ o projektima koji su u visokoj fazi pripremljenosti, spremni za ulagače.

“Ideja je da zainteresiranim ulagačima možemo ponuditi već spremne projekte iz različitih sektora, ali dominira turizam. Interesa ima, ali realizacija malo zapinje. U zadnjih četiri godine imali smo uspješno realiziranih 10 projekata”, kaže Ivković.

Jedan od tih projekata su, primjerice, Kupari, bivše vojno odmaralište kod Dubrovnika koje je na natječaju kupila Avenue grupa s ruskim kapitalom i u koji planira uložiti oko 100 milijuna eura.

Tu su i nekadašnje hotelske tvrtke nad kojima je uglavnom otvoren predstečaj a koje se danas dobro razvijaju, poput Živogošća, Podgore, HTP Korčula, Medena kod Trogira, Orebić...

“Mi nažalost ne možemo utjecati na realizaciju projekata. Pojedina tijela često ne objavljuju natječaje jer čekaju da im se prvo jave investitori, a mislim da bi se mogli i češće objavljivati oglasi”, smatra Ivković, koja pozdravlja najavu Ministarstva državne imovine koje će ubuduće imati poseban odjel za pripremu projekata jer će se time, kaže, ubrzati procesi, piše Jutarnji list.

Popularni Članci