/* */

Mike Pompeo poručio iz Dubrovnika: Želim da Hrvatska širom otvori oči kad posluje s Kinom

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović

U velikom jedinom ekskluzivnom televizijskom intervju u Dnevniku N1 razgovarao je američki državni tajnik Mike Pompeo.

Mike Pompeo odgovarao je u Dubrovniku na pitanja N1 o odnosima dvije zemlje, o kupnji vojnih zrakoplova F16, pelješkom mostu i odnosu prema Kini...

Kako je predsjednik Trump?

Dobro. Molimo se za njegov i Melanijin brz oporavak, ali čujem da mu je dobro i molimo se za njihov brz oporavak.

Mislite li da će ova situacija ikako utjecati na izbore?

Mislim da američki narod ima očit izbor i da zna što treba učiniti.

U redu, vratimo se na temu Hrvatske. Zašto vam je toliko trebalo? Prošlo je gotovo 10 godina otkako je američki državni tajnik bio u Hrvatskoj. Jeste li zanemarili ovaj dio svijeta?

Ova administracija u fokus vraća ovaj dio svijeta na načine na koji je prošla to naprosto odbijala učiniti. Bio sam na Cipru, u Grčkoj, više puta na Balkanu. Ovo je važna regija, Hrvatska i hrvatski narod osobito su nam dobri i važni partneri. Žalim što državni tajnik već 8 g. nije posjetio Hrvatsku, no danas smo ovdje. Ostvarili smo vojnu suradnju, vidio sam sjajne hrvatske vojnike kako se bore uz Amerikance u okviru NATO-vih misija, svjedočio sam odličnom poslu. Posjećujemo se u našim zemljama... Nadam se da ćemo nastaviti širiti gospodarsku suradnju. Nastavit ćemo s ulaganjima i osnaživanjem naših odnosa. Dobre stvari će se događati između američkog i hrvatskog naroda.

No čini se da se jaz ipak pojavio. Osamdeset kilometara odavde gradi se Pelješki most. Grade ga kineske tvrtke. Riječ je o investiciji vrijednoj stotine milijuna dolara, a most grade kineske, ne američke tvrtke. Kako to objašnjavate?

Da, to je suverena odluka koja je donesena ovdje. Imamo prilično konzistentan stav o tome kako tretirati Kinesku komunističku partiju. Ako je njihovo poslovanje pošteno i transparentno i ako imaju recipročan odnos prema određenoj zemlji... Ako Hrvati mogu ulagati u Kinu, baš kao što Kinezi mogu doći u Hrvatsku...

Ne smatrate da postoji prostor koji Kina ovdje popunjava?

Svaka zemlja tomu mora ispravno postupiti. Moramo shvatiti rizik povezan s onim što čini Kineska komunistička partija kad se upušta u ovakve aktivnosti. Ne znam detalje ovog posla, ali gotovo svaki primjer koji sam proučio, riječ je o tvrtkama u državnom vlasništvu, dobivaju subvencije kineskih vlasti. To nije način na koji Zapad, Europa i transatlantski odnosi funkcioniraju. Pošteno se odnosimo jedni prema drugima. Pružamo potporu poslovanju, kad nastane spor, rješavamo ga, ne narušavamo okoliš u državama. Želim da sve zemlje, uključujući Hrvatsku, širom otvore oči kad se upuštaju u poslovanje s Kineskom komunističkom partijom. Uočili smo da su njihove predatorske aktivnosti svakako išle na ruku njima, ali prečesto ne idu na ruku državi u kojoj su komercijalno aktivni.

Cijeli intervju pročitajte OVDJE

Popularni Članci