Grad

Županijski Upravni odjel ukinuo obitelji Bonačić dozvolu za iznajmljivanje nekretnine u Palmotićevoj

Ivona Butjer Mratinović

16.03.2026.

20:30:25

foto: Booking

Upravni odjel za poduzetništvo, turizam i more Dubrovačko-neretvanske županije donio je rješenje prema kojem se ukida ono prethodno doneseno, a tiče se odobrenja za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu za vilu u Palmotićevoj ulici koju iznajmljuje obitelj Bonačić. Prema novom rješenju, dakle, obitelji Bonačić se praktički ukida pravo iznajmljivanja nekretnine u Palmotićevoj ulici, koja je bila predmet prijepora tijekom posljednje izborne kampanje.

Naime, u rješenju stoji kako je Javna ustanova Dubrovački muzeji zatražila ukidanje rješenja, navodeći kako Žarko Bonačić nije vlasnik objekta u kojem se pružaju usluge u domaćinstvu te kako nema suglasnost vlasnika. Temeljem tog zahtjeva Dubrovačkih muzeja, županijski Upravni odjel je donio rješenje u studenom 2025. godine, kojim se ukida ono iz 2024., a značilo je suglasnost za iznajmljivanje. 


Protiv tog rješenja, Žarko Bonačić je podnio žalbu, naglasivši kako je pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje u ovoj situaciji, dodavši kako je nekretnina zapravo njegovo izvanknjižno vlasništvo stečeno temeljem presude iz 1998. godine. No, Dubrovački muzeji držali su kako su osporeni navodi vezani uz izvanknjižno vlasništvo.


U svom obrazloženju, Upravni odjel navodi kako Bonačić nije uknjižen kao vlasnik te kako njegovo stvarno vlasništvo nije upisano u zemljišnim knjigama, a kako mu Dubrovački muzeji, kao uknjiženi suvlasnik nekretnine, osporavaju vlasništvo. Temeljem toga, navode kako ukidaju rješenje o iznajmljivanju jer ne ostvaruje zakonske uvjete za to. Bonačiću je uvažena tvrdnja kako je u ranijem postupku učinjena povreda u smislu da mu nije omogućeno dovoljno sudjelovanje te je stoga staro rješenje iz 2025. godine ukinuto. Međutim, Upravni odjel je proveo raspravu i dokaze temeljem kojih je donijelo novo rješenje, praktički s istim učinkom, a to je ukidanje dozvole za iznajmljivanje. 


Vrijedi spomenuti kako je riječ o nepravomoćnom rješenju protiv kojeg se Bonačić može žaliti Ministarstvu turizma i sporta RH.


Inače, spomenuta nekretnina bila je predmet političkih prepucavanja tijekom posljednje izborne kampanje, u čiji su drugi krug ušli aktualni gradonačelnik Mato Franković, tada HDZ-ov kandidat za to mjesto, te Anita Bonačić Obradović ispred SDP-a, inače kći Žarka Bonačića.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest