Zašto skoro 70 posto građana nije izašlo na referendum?
Prema prvim neslužbenim rezultatima Povjerenstva za provedbu referenduma o gradnji golf parka na Srđu, na referendum je izašlo 11.977 osoba od ukupno 38.007 upisanih birača ili 31,5 posto. Za uspjeh referenduma trebao je izaći 50 posto plus jedan birač. Za izgradnju golf parka glasalo je 1.846 osoba, a protiv je bio 10.051 birač, dok je 77 listića bilo nevažećih.
Prvi referendum u povijesti Hrvatske za koji su se potpisima izborili građani tako je prošao skromnim odazivom. Ako se uzme u obzir da su aktivisti pozivali na glasanje dok su stanovnici Bosanke gdje bi se projekt i realizirao, pozivali na bojkot, može se nagađati o potencijalnim, no zasigurno ne jedinim razlozima malog broja glasova.
"Nismo razočarani“, rekao je Igor Miošić, aktivist inicijative „Srđ je naš“ u ragovoru za Dubrovački dnevnik. „Prema našim saznanjima od 30 posto građana koji su izašli na referendum njih 80 posto je glasalo protiv stoga smo mi zadovoljni.“ Komentirao je i Zakon o referendumu koji smatra nedostatkom demokracije u Hrvatskoj. „Nadamo se da će političke elite to uvidjeti i prilagoditi ga demokratskim potrebama. Mi smo se prvi u Hrvatskoj izborili za referendum i nadam se da smo probili led za neke buduće akcije bilo gdje u Hrvatskoj", izjavio je Miošić.
Rezultate je komentirao i Ivan Kusalić, predstavnik investitora odnosno tvrtke 'Razvoj golf': „Očito da referendum voljom građana nije uspio. Pozivamo sve aktere procesa koji je trajao zadnjih šest mjeseci da poštuju volju građana i da ulože barem jednaki trud kako bi otklonili podjele koje su nastale među Dubrovčanima. U demokraciji odlučuje većina koja nije glasna.“
Povodom završetka referenduma, na Dubrovačkoj su televiziji u specijalnoj emisiji gostovali novinari Luko Brailo i Davor Mladošić koji su komentirali izlaznost, aktiviste, ali i očekivanja za budućnost.
„Aktivisti su na samom početku bili manjina koja je svima bila simpatična, no onda su počeli vrijeđati građane tvrdeći da tko nije protiv golfa, nije Dubrovčanin“, komentirao je Mladošić dok je Luko Brailo izrazio razočarenje slabim odazivom građana, no istaknuo je kako je građanska inicijativa ipak učinila mnogo. „Ovaj su grad probudili iz mrtvila i zato im treba skinuti kapu“, izjavio je te dodao kako je fanatični aktivizam razuman jer se radi o kontroverznom projektu.
Podsjetimo kako se u posljednje vrijeme u medijima dosta nagađalo o po mnogima agresivnoj kampanji inicijative „Srđ je naš“ čiji su plakati ispunili veliki broj gradskih površina, dijelili su se letci i novine, a nisu izostale ni posebne majice te autobus organiziran za dubrovačke studente u Zagrebu čime su se potaknule priče o 'financijeru' inicijative. Ipak dvojac u sučeljavanju na DUTV-u nije o tome razgovarao.
Komentirali su pak drugačije pristupe aktivista i investitora. „Prije samog referenduma građani su bili zbunjeni jer ih se nije dovoljno i pravovremeno informiralo o svemu“, rekao je Mladošić, a Brailo dodao kako mu je žao što se nije dovoljno naglasila dimenzija samog projekta.
„Možemo očekivati da će sad investitori dodatno ubrzati svoje radove, a onda u lipnju ili srpnju održati javnu raspravu“, rekao je Brailo za kraj.
Ovakvim referendumskim rezultatima građani Dubrovnika odobrili su realizaciju projekta što je komentirala i Maja Frenkel, inače supruga izraelskog investitora u taj projekt Aarona Frenkela: „Time su potvrdili ne samo da žele taj projekt, već su pokazali i svim drugim investitorima da su dobrodošli, ne samo u Dubrovnik nego i u cijelu Hrvatsku“, piše Jutarnji list.
Ono što je plijenilo veliku pažnju i diskusije je i referendumsko pitanje koje je, po mišljenju Frenkel, nejasno. „Pogrešno je postavljeno jer se aktivističke udruge ne protive izgradnji golf igrališta, a zna se da golf igrališta sama po sebi nisu financijski održiva i da ne postoji niti jedan investitor na svijetu koji bi financirao izgradnju samo golfa bez pratećih turističkih sadržaja“, rekla je Maja Frenkel, piše Večernji list.
Što sa sobom nosi realizacija projekta golfa na Srđu s popratnim sadržajima, samo će vrijeme pokazati, a tek za nekoliko godina građani će znali jesu li ili ipak nisu pravedno odlučili.