ZAŠTITA OD HLADNOĆE Ovih dana utoplite vodomjere, ali i sebe
Zbog niskih vanjskih temperatura koje se očekuju u narednom vremenskom periodu može doći do poteškoća u opskrbi vodom povezanih sa smrzavanjem vode te pucanjem vodovodnih brojila koja su nedovoljno zaštićena od hladnoće, posebice u ruralnim dijelovima.
Stoga Vodovod Dubrovnik savjetuje korisnike svojih usluga da provjere način na koji su zaštićeni vodomjeri u vodomjernim oknima te dijelovi instalacije iza vodomjera za čije su održavanje zaduženi. Po potrebi treba ih dodatno toplinski zaštititi termoizolacijskim materijalom, a kao toplinska zaštita mogu poslužiti i ploče stiropora ili kamena vuna te ostali termoizolacijski materijali.
Iz Vodovoda su poručili kako pridržavanjem ovih savjeta osigurat će se nesmetana opskrba vodom u hladnim danima koji su pred nama.
Prema državnom hidrometeorološkom zavodu za Dubrovačko-neretvansku županiju danas i sutra prognozirana je umjerena opasnost od hladnoće. I Zavod za javno zdravstvo izdao je upute od zaštite od hladnoće:
Izbjegavajte ranojutarnji ili noćni izlazak;
Slojevito se obucite i ne izlazite bez kape, šala i rukavica;
Ne boravite dugo na otvorenom;
Unosite dovoljnu količinu toplih napitaka (čaj, juhe, do dvije šalice kave dnevno, ograničite unos alkohola);
Pratite kretanje temperature u prostoru gdje boravite (temometar/ termostat);
Učestalo kontaktirajte starije osobe i one koje žive same;