Zajednička kampanja SDP-a i Možemo! 'Plenkovićeva inflacija' danas je okupila vodeća lica ovih stranaka na gruškoj placi odakle su poslali poruku i prijedloge što treba učiniti da se inflacija u Hrvatskoj smanji.
Tema ove kampanje bila je usmjerena na rast troškova života te posljedice koje inflacija ostavlja na građane Hrvatske. Tom prigodom postavljena je i posebna izložba su prikazati efekte inflacije na ključne prehrambene proizvode.
Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić kazao je kako dvije stvari u Hrvatskoj trenutačno povezuju sve građane.
"Jedna je pozitivna stvar, a to je hrvatska reprezentacija, a druga je negativna, a to je Plenkovićeva inflacija. Nju jednako osjećaju ljudi sličnih primanja u Dubrovniku, Osijeku, Međimurju... Zašto kažem da je Plenkovićeva – vidljivo je da je Andrej Plenković dopustio stranim trgovačkim lancima da u Hrvatskoj imaju maržu 8 posto, a prosjek u EU je 6 posto. Velike korporacije grade solare u bivšim poslovnim zonama, u Sloveniji se proizvodi dva puta više energije od Hrvatske. Problem je u ekonomskom modelu Hrvatske. Strateški resursi su nam hrana i energetika. Kod nas jedna kuglica sladoleda košta kao 14 kilograma pšenice koja se proizvodi u Slavoniji. To govori o potpunih devastaciji hrvatske proizvodnje hrane i tomu da Plenković nema strategiju proizvodnje hrane niti energetske ovisnosti. Čekao je tri godine da uvede porez na ekstra profit. Mi mu govorim da ojača Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja koja može regulirati cijene. To je razlika između nas i HDZ-a", kazao je Siniša Hajdaš Dončić.
Dodao je kako je SDP-u stalo do građana
"Duboko sam svjestan da ljudi koji žive u Hrvatskoj preferiraju različite političke opcije, ali idemo pričati o stvarima koje moramo zajedno riješiti, a to su proizvodnja hrane, energetska neovisnost, vanjska politika prema susjedima. Ima puno tema i prostora za razgovor s dijalogom, argumentima i činjenicama. To jedino prihvaćamo, možemo svi biti različiti, ali moramo razgovarati o bitnim temama da nam život bude bolji", poručio je predsjednik SDP-a.
Gradonačelnica Supetra je Ivana Marković poručila je kako "Plenkovićeva inflacija nije samo ekonomski problem".
"To je način upravljanja i simbol bezbrige ove vlasti prema svakodnevnom životu građana. Premijer je više puta govorio kako je pobijedio inflaciju, a mi imamo podatke da je ona druga najveća u eurozoni. Svaki četvrti građanin naše države ne može otići na more, cijene u trgovinama rastu i nikako se ne spuštaju, život na otocima mora biti bolje organiziran... Vlast je izgubila doticaj sa svakodnevnim životom građana. Nudili smo brojna rješenja, a li naši prijedlozi nailaze na nerazumijevanje i bivaju odbijeni", kazala je Marković.
Saborska zastupnica Možemo Sandra Benčić poručila je kako je "Plenković kapitulirao pred inflacijom".
"Dok smo mi na placi s ljudima koji proizvode i prodaju hranu, Plenković i Jandroković će danas biti u hotelu Palace. To je razlika između nas i njih", poručila je Benčić.
Dodala je kako hrvatski građani plaćaju najvišu cijenu u eurozoni.
"Ne može nas nitko uvjeriti da nije skupo jer su cijene u našim dućanima iste kao u švedskim, a plaće su nam tri puta niže. Ne može HDZ-u pomoći nikakva pr mašinerija da uvjeri ljude da nije skupo kad jest. Mi ne ignoriramo činjenicu da proizvođači plaćaju visoku cijenu vode, jer premijer nije koristio sredstva da napravi sustav prikupljanja vode i navodnjavanja poljoprivrednih površina. Naši proizvođači to nemaju i zato su u startu u lošoj poziciji prema svima drugima i hrana koja se uvozi iz drugih zemalja je jeftinija. Oni imaju infrastrukturu, a mi nemamo. Osim što nemaju tu infrastrukturu, nemaju podršku u logistici da bi njihovi proizvodi dolazili u dućane. Dolaze zato proizvodi iz drugih zemalja i svijeta, a naš luk ne može doći na naše police. To je odgovornost 10 godina Plenkovićeve vladavine i njegovog modela u kojem 10 posto probranih prosperira, a 90 posto svi ostalih to plaća", naglasila je Benčić.
Istaknula je kako SDP i Možemo imaju rješenje - ulaganje u prehrambenu i energetsku samodostatnost i u stanove za mlade.
"To je pitanje političkog izbora. Njegov izbor je 10 posto najbogatijih, a naš 90 posto svih drugih", naglasila je Benčić.
Saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović osvrnula se na povećanje cijena nekretnina.
"Dok Plenković i njegovi ministri najavljuju antiinflantorne mjere kao nešto sjajno, jedna od tih sjajnih je novi udar na male obiteljske izjamljivače. Paraleno s time cijene nekretnna su eksplodirale, pogodoto na Jadranu. Dok Glavina vrši udar na male obiteljske iznajmljivače zaboravljaju na kategoriju zbog koje građani ne mogu do krova nad glavom, a to je nekomercijalni smještaj. Građani ne mogu do krova nad glavom jer se iznajmljivanje u sivoj zoni udvostručilo. Stranci su na obali kupili nekretnine u vrijednosti od 7 milijardi, brojni stanovi stoje prazni, a iznajmljivanje na crno je rak rana", poručila je Radulović.
Anita Bonačić Obradović, gradska vijećnica i predsjednica dubrovačkog SDP-a, osvrnula se na život u Dubrovniku.
"Život u Dubrovniku je 15 posto skuplji nego u Zagrebu, najam stanova je 40 posto skuplji, a kupovna moć 30 posto manja. Ova Plenkovićeva inflacija koja pogađa građane je i Frankovićeva inflacija. Grad ovisi o turizmu, a Plenković nije iskoristio EU fondove kao što ni Franković nije u devet godina mandata ništa učinio da izgradi makar jedan stan i iskoristi turizam kao polugu da pomogne građanima", naglasila je Bonačić Obradović.