Grad

VLAHUŠIĆ NA ODLASKU ZA DD: 'Zašto HDZ-u, DDS-u i Srđevcima odgovara da na čelo Grada dođe nametnuti, oktroirani povjerenik?'

Ivona Butjer Mratinović

28.12.2016.

17:10:50

foto: Goran Mratinović

Nakon nepodržavanja Proračuna za 2017. godinu, vijećnici HDZ-a, DDS-a i KLGB 'Srđ je Grad' nisu podržali ni Prijedlog odluke o privremenom financiranju. Tako će gradonačelnik Andro Vlahušić uskoro prestati obnašati gradonačelničku funkciju, a na čelo Grada će doći povjerenik. Vlahušić je navedenu situaciju prokomentirao za Dubrovački dnevnik.

'U povijesti Dubrovačke Repubike bilo je situacija kad se radilo bez vlasti, ali u duhu Dubrovnika nije da na njegovo čelo dođe oktroirani, nametnuti povjerenik iz jednog centra moći, o čemu je govorio i gradski vijećnik HNS-a akademik Nenad Vekarić. Rijetko se to događalo. Ovaj Grad nije pitanje generala Milutinovića ili Marmonta, ovaj Grad u svakom trenutku bira slobodno,' kazao je Vlahušić.

Navedenu je situaciju nazvao političkim progonom kojim se bavi HDZ i Most, kako njega osobno, tako i svih građana Dubrovnika te je rušitelje privremenog financiranja ocijenio kao nesposobnu skupinu ljudi.

'Najbolji primjer za takvo što je odluka o autotaksi prijevozu. Preuzeli su ovlasti gradonačelnika prije godinu i pol dana i nisu uspjeli dovršiti odluku. Danas su je htjeli nametnuti na Vijeću, a danas je stiglo i mišljenje pomoćnika ministra Alena Gospočića koji je odluku koju su oni radili godinu i pol dana stavili van snage. Ako godinu i pol dana imaš vlast u Vijeću, a ne možeš donijeti autotaksi odluku ni proračun, što onda možeš? Možeš se baviti napadima. Gospoda koja vodi dubrovački HDZ ne zna raditi posao, meni je žao takvog dubrovačkog HDZ-a,' kazao je.

Dodao je i kako su svi amandmani usvojeni od svih strana pa za rušenje proračuna stvarnog razloga nema osim što je u pitanju, kako naglašava, dvostruki politički progon.  

'Bez obzira na navedeno, u mom srcu nema mjesta za mržnju. To je dio ljudske prirode. Dakle, u proračunu smo usvojili sve amandmane i primjedbe. I nakon što se sve to usvojilo ostalo je pet do 10 posto proračunskih sredstava viška. Predloženi proračun je iznosio 14 tisuća kuna po glavi stanovnika plus 25 milijuna kuna jer ćemo s toliko novca završiti godinu u plusu. Temeljem čega? Rada svih ljudi ovoga Grada, a siromašnije skupine ljudi dobivaju više nego ostali koji žive u drugim gradovima. Proračunom su predviđeni brojni projekti; Dom umirovljenika u Gružu, rekonstrukcija Lapadske obale, obilaznica Montovjerne, nadogradnje Dječjeg vrtića Palčica... Rekli su da im to ne treba. Razlog za rušenje je jedan jedini, a to je strah da će Ustavni sud donijeti odluku da se mogu kandidirati pa su napravili i drugi politički progon. Dakle, jedan donošenjem zakona u Saboru, a drugi rušenjem proračuna,' izjavio je Vlahušić.

Dodao je i kako je Dubrovnik Grad koji poštuje sebe.

'Pitao sam predsjednicu Grabar Kitarović može li napraviti ono što smo mi napravili u Dubrovniku, da sjedi s Josipovićem i Mesićem na zajedničkom ručku. Odgovorila je da bi mogla, ali teško. Ja sam joj kazao – pogledajte ovdje, gospodin Poljanić, gospodin Obuljen, gospodin Bogdanović, gospođa Šuica i ja, kao i gospodin Dobroslavić, gospođa Buconić i gospodin Miletić, sjede zajedno. Rekao sam joj kako poštujem svakoga od njih i pozdravio sam ih u Kazalištu, i svi su došli na ručak. To je Dubrovnik, Grad koji poštuje sam sebe i institucije vlasti. Dubrovčani vjeruju da su napravili dobar izbor, vjeruju sebi,' izjavio je.

Vlahušić je najavio i kako će HNS izaći na lokalne izbore u svibnju, a ovisno o odluci Ustavnog suda to će biti on ili osoba oko koje će se dogovoriti u stranci te je uvjeren u dobre rezultate u oba slučaja.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest