'

UZ CRVENI TEPIH Otkriven UNESCO simbol na ulazu u Grad, dodijeljena zahvalnica Tončiju Jankoviću (FOTO)

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović/DD
U okviru središnje proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku otkriven je UNESCO simbol na ulazu u Grad. 

Jutros je svečano otkriven simbol na ulazu s Pila uz pratnju Gradske glazbe Dubrovnik i crveni tepih. Inače, znak je postavljen i na drugom ulazu u Grad, na Pločama. 

Što za Dubrovnik predstavlja UNESCO kazao je gradonačelnik Mato Franković. 

"Ono što je važno istaknuti, 1979. godine je donesena odluka o upisu Dubrovnika na listu gradova svjetske baštine. Odmah iza je došao veliki potres, napravio je značajnu štetu, formiran je Zavod za obnovu spomeničke baštine Grada Dubrovnika, koji od tada, u suradnji s DPDS-om, skrbi o obnovi Grada. Nakon toga se dogodio i rat, u kojem su Zavod za obnovu i DPDS ponovno odigrali važnu ulogu. Ali je tu važno istaknuti i ulogu UNESCO-a. Naime, UNESCO je upravo u Grad Dubrovnik poslao svoju prvu promatračku misiju ikad u neku ratnu zonu i to 6. prosinca, kada su napravili zapise o svemu onome što se događalo. Na kraju su ti zapisi bili temelj za Haški tribunal, koji je prvi put donio osudu o uništavanju kulturnog svjetskog dobra pod zaštitom UNESCO-a. Sve to skupa pokazuje koliko je važno biti dio UNESCO-ove obitelji, sve to skupa nam pokazuje koliko je važno i danas biti pod okriljem UNESCO-a. Naime, danas i jučer, a i prije par godina, pred nama su bili neki drugi izazovi, izazovi prekomjernog turizma. Danas o tome možemo govoriti kao o stvarima koje smo u suradnji s UNESCO-om riješili, krenuli naprijed. Međutim, posao tu ne staje. Obnova kulturno-spomeničke baštine, briga o kulturnim dobrima je trajna predanost, ne samo Grada, već svih građana koji doprinose u očuvanju kulturnih dobara našega Grada. Grad smo naslijedili u dobrom stanju i na nama je da ga predamo budućim generacijama u istom, ako ne i u još boljem stanju", kazao je Franković. 

Ovom prigodom u Grad je stigla i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, koja je prvo čestitala na organizaciji cjelokupne Godine UNESCO-ve svjetske baštine u Dubrovniku.

"Mislim da je Dubrovnik grad koji je, nažalost, zbog katastrofa koje su ga sustigle u 45 godine, od potresa do Domovinskog rata, pa i strašan, nekontrolirani razvoj turizma, koji se počeo zbivati prije 10-15 godina, pokazao da može i zna i obnavljati, a danas vidimo da može i zna održivo upravljati kulturnom baštinom. To je jedna poruka koja se iz Dubrovnika šalje i drugim gradovima u Hrvatskoj, ali i drugim gradovima na popisu UNESCO-a koji se suočavaju s istim problemima. Ono što je za Dubrovnik specifično jest da su uvijek, uz institucije, jako angažirani oko brige za baštinu bili njegovi građani. I to je temelj. Ako baštinici, ako ti koji žive u Gradu osjećaju tu baštinu, onda se lakše sa svim izazovima nositi. Sva postignuća ne bi bila moguća da nema razumijevanja, da nema angažmana građana i zajednice", kazala je Obuljen Koržinek. 

Nakon otkrivanja spomenika, gradonačelnik Mato Franković dodijelio je zahvalnicu Tončiju Jankoviću zbog iznimnog doprinosa u obnovi kulturno-spomeničke baštine, osobito povijesnog sustava mješovite odvodnje Grada.

Inače, na današnji dan prije 45 godina povijesna jezgra Dubrovnika uvrštena je na UNESCO-ov Reprezentativni popis svjetske baštine, a tim povodom organiziran je Dan otvorenih vrata dubrovačkih baštinskih institucija. Zahvaljujući suradnji s Društvom prijatelja dubrovačke starine te vjerskim zajednicama, uz gradske muzeje i galerije, svi Dubrovčani i gosti grada mogu besplatno posjetiti i zidine, Muzej Franjevačkog samostana, Muzej Dominikanskog samostana, Sinagogu te Riznicu Katedrale.

Pomorski muzej u tvrđavi sv. Ivana i Etnografski u žitnici „Rupe“ zainteresirani posjetitelji mogu obići u vremenu od 9 do 18 sati, Prirodoslovni muzej od 10 do 18 sati te arheološke izložbe u tvrđavi Revelin od 10 do 16 sati.

Umjetnička galerija Dubrovnik i Galerija Dulčić-Masle-Pulitika bit će otvorene od 9 do 20 sati, Dom Marina Držića od 9 do 20 sati i 30 minuta te Muzej Domovinskog rata od 8 do 21 sati.

Od 8 do 16 sati moći će se obići Riznica Katedrale, a muzeji Franjevačkog i Dominikanskog samostana od 9 do 18 sati.

Podsjetimo, Gradsko vijeće Grada Dubrovnika je 2024. godinu proglasilo Godinom UNESCO-ove svjetske baštine budući da Grad obilježava nekoliko značajnih obljetnica - 45. obljetnicu upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, 15. obljetnicu upisa Feste svetoga Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu 'Sjećanje svijeta' u studenome prošle godine. U okviru Programa obilježavanja do sada je realizirano preko 180 različitih kulturnih, znanstvenih, edukativnih i ostalih programa, dok se program središnje proslave odvija upravo u ovom tjednu, od 20. do 27. listopada.

Popularni Članci