UNIDU predvodi promjene: Mikro-kvalifikacije kao ključ obrazovne transformacije u jugoistočnoj Aziji
Sveučilište u Dubrovniku postavlja nove standarde u visokom obrazovanju kroz projekt MICRO4ASIA, čiji je cilj razvoj sustava mikro-kvalifikacija u Vijetnamu i Laosu. Ove kratke, tržišno relevantne edukacije nude brz i fleksibilan put do zapošljavanja, omogućujući stjecanje ključnih vještina bez višegodišnjeg studiranja. UNIDU, u suradnji s europskim i azijskim sveučilištima, predvodi prijenos znanja i prilagodbu obrazovnih modela potrebama dinamičnog tržišta rada, gradeći most između akademskog sektora i industrije.
Naime, visoko obrazovanje diljem svijeta suočava se s izazovima prilagodbe sve dinamičnijim zahtjevima tržišta rada. Tradicionalni studijski programi i dalje su važni, no za mnoge polaznike potreba za fleksibilnim, ciljanima i tržišno relevantnim kvalifikacijama postaje sve hitnija. U jugoistočnoj Aziji, gdje je nedostatak kvalificirane radne snage sve izraženiji, sveučilišta moraju odgovoriti inovativnim rješenjima.
Na UNIDU smatramo da su mikro-kvalifikacije snažan alat za transformaciju obrazovanja – most između formalnog obrazovanja i profesionalnog napredovanja. Ova vizija vodi našu aktivnu ulogu u projektu MICRO4ASIA, kroz koji surađujemo sa sveučilištima u Laosu i Vijetnamu kako bismo stvorili agilniji i tržišno usmjereniji obrazovni sustav.
‘Obrazovanje se mora razvijati paralelno s tržištem rada. Radimo na sustavu koji omogućava polaznicima stjecanje i dokazivanje tržišno relevantnih vještina bez potrebe za višegodišnjim studiranjem’, ističe Nebojša Stojčić, institucionalni koordinator projekta na UNIDU-u.
Zašto su mikro-kvalifikacije važne?
Mladom profesionalcu u Hanoiu ili Vientianeu koji želi postati analitičar podataka, softverski programer ili stručnjak za održivi razvoj, standardni put podrazumijeva upis cjelovitog studijskog programa – što predstavlja značajnu vremensku i financijsku obvezu. No što ako bi usmjereni program iz programiranja, vizualizacije podataka ili obnovljivih izvora energije, koji traje samo nekoliko mjeseci, omogućio brzo zapošljavanje?
Mikro-kvalifikacije omogućavaju upravo to – stjecanje praktičnih, provjerljivih vještina koje poslodavci prepoznaju i koje se mogu nadograđivati prema višim kvalifikacijama. Međutim, njihova primjena u jugoistočnoj Aziji još uvijek je ograničena. Sveučilišta nemaju standardizirane okvire osiguravanja kvalitete, a poslodavci često ne znaju kako procijeniti vjerodostojnost takvih kvalifikacija. UNIDU pomaže u rješavanju ovog problema.
Uloga UNIDU-a: Prijenos europskog znanja u lokalni kontekst
Kao partner u projektu MICRO4ASIA, UNIDU doprinosi svojim iskustvom u oblikovanju fleksibilnih obrazovnih modela i razvoju suradnje s industrijom. Projekt okuplja niz europskih institucija, uključujući koordinatora Masarykovo sveučilište (Češka), Institut de Haute Formation aux Politiques Communautaires (Belgija) i Sveučilište u Sieni (Italija), kako bi se razvio strukturirani okvir mikro-kvalifikacija u Vijetnamu i Laosu. Međutim, prilagodba europskih modela jugoistočnoj Aziji nije jednostavan proces. Dok europska sveučilišta sve više naglašavaju obrazovanje temeljeno na kompetencijama, obrazovni sustavi u regiji tradicionalno daju prednost teorijskom znanju.
‘Ključ nije u pukom prijenosu europskog modela, već u zajedničkom stvaranju sustava koji odgovara potrebama polaznika, sveučilišta i industrije u Vijetnamu i Laosu,’ naglašava Stojčić. ‘Naš cilj je pomoći sveučilištima u razvoju mikro-kvalifikacija koje su relevantne na lokalnoj razini, ali međunarodno priznate.’
Kako bismo to postigli, MICRO4ASIA predvodi razvoj programa osposobljavanja za nastavnike u jugoistočnoj Aziji, pomažući im u oblikovanju i provedbi mikro-kvalifikacija koje su usklađene s lokalnim i globalnim standardima. To uključuje:
– Radionice i programe obuke za akademsko osoblje o dizajniranju mikro-kvalifikacija prilagođenih potrebama industrije;
– Smjernice za razvoj kurikuluma koji uključuju učenje temeljeno na vještinama i sustave osiguranja kvalitete;
– Digitalni alat koji će podržati sveučilišta u provedbi sustava prijenosa bodova i suradnje s poslodavcima.
Rješenje za izazove tržišta rada
Jugoistočna Azija suočava se s ozbiljnim nedostatkom kvalificirane radne snage – prema izvještaju Svjetske banke iz 2023. godine, 60 % poslodavaca ima poteškoće u pronalaženju radnika s odgovarajućim kompetencijama. Ujedno, studija UNESCO-a pokazala je da zemlje sa snažnim kvalifikacijskim sustavima bilježe porast studentske mobilnosti do 30 %, što naglašava gospodarski i društveni značaj priznatih kvalifikacija.
Razvijanjem strukturiranog i međunarodno usklađenog sustava mikro-kvalifikacija, UNIDU i njegovi partneri pomažu sveučilištima da se prilagode ovoj novoj stvarnosti. No, još je važnije da studentima i profesionalcima pružamo alate kojima mogu preuzeti kontrolu nad svojim učenjem i karijerama – bilo da žele usavršiti postojeće vještine, promijeniti profesiju ili se natjecati na globalnom tržištu rada.
‘Mikro-kvalifikacije nisu samo obrazovna inovacija – one su gospodarska nužnost,’ objašnjava Stojčić. ‘Ovo vidimo kao korak prema inkluzivnijem, vještinama vođenom gospodarstvu u kojem učenje nikada ne prestaje.’
Pogled u budućnost: Trajni utjecaj na obrazovanje u Aziji
Projekt MICRO4ASIA je još u početnoj fazi, no UNIDU-ova predanost poticanju cjeloživotnog učenja i jačanju suradnje između sveučilišta i industrije već oblikuje budućnost obrazovanja u regiji. Za sveučilišta u Vijetnamu i Laosu, ovaj projekt pruža priliku za modernizaciju akademskih programa i proširenje pristupa obrazovanju izvan tradicionalnih studija. Za studente i profesionalce, on predstavlja novi način učenja, napredovanja i konkuriranja na globalnom tržištu rada. Na Sveučilištu u Dubrovniku vjerujemo da visoko obrazovanje mora biti dinamičan i cjeloživotan proces, a ne samo fiksna etapa u životu. MICRO4ASIA je korak prema ostvarenju te vizije – gdje obrazovanje nije ograničeno učionicom, već dostupno svima, u bilo kojoj fazi karijere.