/* */

Odlaze derutni objekt i 'piramida'. Stečajni upravitelj: "Plažu vraćamo u prijašnje stanje" (FOTO)

Autor: Petra Srebrović Autori fotografija: Dubrovački dnevnik

Na plaži u Uvali Lapad, poznatoj kao 'Sunset', uklanja se derutni drveni objekt koji je kratko vrijeme služio kao bar na otvorenom društva koje je upravljalo ovim područjem, Dubrovačkih zalazaka sunca. Stečajni upravitelj društva, Milan Bariša Obradović pojasnio je za Dubrovački dnevnik što se trenutno događa na plaži. 

Dubrovčani već duže vrijeme upozoravaju na užasno stanje u kojem se nalazi cijeli prostor plaže u Uvali Lapad. Do sada su odrađene i radne akcije građana koji su prošle godine čistili prostor u kojem se bilo nakupilo puno smeća, da bi u konačnici urgirao Grad Dubrovnik, preko tvrtke Čistoća, koja je nastavila prostor održavati čistim. Jednom prilikom su i vatrogasci izašli na tehničku intervenciju kada je trebalo reagirati da se s krova objekta ne uruše ploče koje su visjele iznad dijela šetnice. 

Sada se uklanja derutni drveni objekt koji već mjesecima nagrđiva izgled plaže, ali i predstavlja opasnost zbog žica od struje koje su virile posvuda, razlomljenog stakla iz unutrašnjosti objekta, čavala koje vire iz dasaka...

Zbog 'brzog' pravosuđa prostor propada godinama

Podsjetimo, društvo Dubrovački zalasci sunca već je mjesecima u stečajnom postupku, cijeli prostor plaže propada, a slučaj se i dalje vuče po hrvatskim pravosudnim tijelima. Koncesija je još prije 10 godina dodijeljena Dubrovačkim zalascima sunca, koji su onda godinama uredno poslovali na ovom prostoru. Međutim, tvrtka je u 2021. godini prestala plaćati koncesijsku naknadu, onda su i svi objekti prestali s radom. 

Naime, ponuđači koji su se natjecali na natječaju prije 10 godina, uložili su tada žalbe, koje je splitski Upravni sud odbio. Drugostupanjski sud bio je Visoki upravni sud u Zagrebu koji je donio dvije oprečne presude u istom predmetu - jednu prema kojoj pobija žalbu koncesionara, a drugu prema kojoj mu daje za pravo. O ovom predmetu od tada odlučuje Vrhovni sud. Tada počinje sva zavrzlama slučaja Sunset. 

U proceduru se zatim uključio i DORH. Njihov je stav kako je presuda koja ponuditelju koji nije odabran na natječaju daje za pravo za pravo nezakonita. Sukladno tome je pokrenut izvanredni pravni postupak, ocjena zakonitosti te presude, a od Vrhovnog suda se traži da je proglasi nevažećom, sukladno ocjeni DORH-a.

Dubrovačko-neretvnaski župan Nikola Dobroslavić objasnio je kako su dva moguća scenarija za ovaj prostor u budućnosti, a ovise o konačnoj odluci Suda. 

„Vrhovni sud može podržati prijedlog DORH-a, zbog čega će se koncesija nastaviti. Naravno, koncesionar može to prekinuti, no to nije baš isplativo jer je uložio značajna sredstva. Novi natječaj ćemo raspisati jedino u slučaju ako sud ne donese odluku u našu korist i ne uvaži ocjenu DORH-a“, objasnio je župan. 

Stečajni upravitelj: Plažu vraćamo u prijašnje stanje

Što se događa danas na plaži, objasnio je stečajni upravitelj društva, Milan Bariša Obradović. 

„Mi čistimo to što smatramo smetnjom, jer su nam provaljivali unutra svako malo. Iako smo prodali veći dio sadržaja, ostao je samo taj sitni inventar, pa nisu imali što ukrasti, ali onda se tu skuplja smeće i predstavlja opasnost za prolaznike. Zato smo naložili da se sve ukloni i da se plaža vrati u prijašnje stanje“, izjavio je za Dubrovački dnevnik.

Postoji li netko zainteresiran za upravljanje plažom dok se pravna zavrzlama ne riješi i postoji li uopće način na koji bi se to moglo ostvariti? Obradović govori kako su upravo za to bili zainteresirani i takav plan predložili Županiji.

„Bili smo spremni dati prostor uz dogovor sa Županijom, da se recimo iznajme ležalje, da se netko brine za plažu u sezoni. Međutim, nije se našla pravna forma za to ostvariti“, govori stečajni upravitelj i dodaje kako se na plaži do sezone, vjerojatno ništa neće promijeniti.

„Tu postoji jedan pravni vakum. Mi smo, naime, sve bili spremni dati i bez naknade, samo da netko plati struju, vodu i tekuće troškove, ali ne postoji službeno način kako bi se to provelo“, objašnjava.

Stečajni upravitelj Milan Bariša Obradović govori i kako se svaki mjesec iščekuje konačna odluka Vrhovnog suda u ovom slučaju, međutim ona i dalje ne dolazi.

Na pitanje što bi se dogodilo kada bi Vrhovni sud (konačno) poslušao preporuku DORH-a i koncesiju proglasio važećom, stečajni upravitelj objašnjava kako u tom slučaju postoji teoretska mogućnost da sadašnji koncesionar nastavi poslovanje.

„Netko bi u tom slučaju mogao preuzeti društvo Dubrovački zalasci sunca, da u stečajnom planu aktivira poslovanje. Međutim, tu mora biti netko tko je spreman uložiti novce“, govori Obradović. Na pitanje je li bilo inicijative od nekoga u tom smjeru, odgovara negativno.

„Nismo dobili nikakvu inicijativu, ali ona i ne može doći dok ne postoji konačna odluka Vrhovnog suda. Kad bi došla presuda, onda bi se možda inicijativa i pojavila, a možda i ne bi“, zaključuje stečajni upravitelj društva Dubrovački zalasci sunca, Milan Bariša Obradović.

Grad će prostor održavati urednim

Gradonačelnik Mato Franković najavio je kako se ovog ljeta neće dopustiti da prostor bude potpuno neugledan, te da će Grad nastaviti održavati plažu čistom, ali i da će se popraviti tuševi. 

„Grad Dubrovnik je još u srpnju prošle godine preuzeo redovito održavanje vanjskih površina na području Uvale Sumartin. Zelene površine održava društvo Vrtlar dok je brigu o čišćenju površina preuzela Čistoća. U okviru redovnog programa održavanja pomorskog dobra uredit će se plaža te će se osposobiti tuševi“, rekli su nedavno iz gradske uprave za Dubrovački dnevnik.

„Grad Dubrovnik ne može niti smije poduzimati bilo kakve veće zahvate osim održavanja prostora čistim i urednim, kako bi se građanima i posjetiteljima osigurao reprezentativan prostor u zadanim okolnostima“, podsjetili su. 

 

Popularni Članci