Na plaži Havaji u Orašcu danas je ulovljena riba lav, invazivna i otrovna vrsta koja je posljednjih godina sve prisutnija u Jadranskom moru.
Kako nam je javila čitateljica, ribu je ostima ulovio 12-godišnji H. M., kojemu su željeli uputiti javnu pohvalu za uspješan ulov, ali i upozoriti ostale građane na prisutnost ove vrste.
Riba lav poznata je po otrovnim bodljama koje mogu izazvati izrazito bolne ubode, zbog čega se preporučuje poseban oprez prilikom kupanja, ronjenja i ribolova. Iako nije agresivna prema ljudima, do ozljeda najčešće dolazi slučajnim dodirom.
Inače, riječ je o invazivnoj vrsti koja se posljednjih godina proširila Sredozemljem i sve se češće susreće i u hrvatskom dijelu Jadrana. Stručnjaci ističu kako njezino širenje može imati negativan utjecaj na domaći morski ekosustav jer se hrani brojnim autohtonim vrstama riba i beskralježnjaka.