TKO OSTAJE U KADROVSKOJ KRIŽALJCI? Vlahušić: Nova imenovanja kreću sljedećeg tjedna
'Do kraja lipnja ću promijeniti sva upravna vijeća i nadzorne odbore i tu će se pokazati kuda Dubrovnik ide. To će biti značajno pomlađivanje, sudjelovanje svih i pružanje šanse dubrovačkoj pameti i mladosti. Podržavat ću sve stranke u Gradskom vijeću i sa svima ću voditi razgovore pojedinačno. Temeljem tih razgovora ću donositi odluke. Također će doći do značajnih promjena u čelništvima. To će biti nova politika, u Dubrovniku treba nastupiti nova generacija,' rekao je tada Vlahušić na prvoj konferenciji, no od tog dana ništa se nije dogodilo, niti promijenilo.
Gdje je zapelo?
U tom trenutku početkom lipnja Vlahušić nije mogao pretpostaviti kako će se Gradsko vijeće konstituirati tek iz drugog puta, a da će stvaranje većine omogućiti tek 'Dubrovački dogovor' koji uključuje čak sedam stranaka.
Kako doznaje Dubrovački dnevnik, do ovih dana bilo je upitno i tumačenje Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi koji regulira imenovanje u upravna vijeća i nadzorne odbore. Naime, zakon koji je bio na snazi 2009. davao je obvezu da članove izglasava Gradsko vijeće, dok se izmjenom daje ovlast gradonačelnicima i županima da sami biraju i razrješuju članove u javnim ustanovama i trgovačkim društvima.
Međutim, iako su u Zagrebu i Splitu gradonačelnici birali članove upravnih vijeća, u Dubrovniku to i nije slučaj jer pravne službe hrvatskih gradova nesrazmjerno tumače mišljenje Ministarstva uprave, pa birokratske prepreke mogu dovesti do većih dilema, pa je krajnji zaključak kako su mišljenja ministarstava važnija od samog zakona.
Ovlasti gradonačelniku
Kako doznajemo, u dubrovačkom slučaju, Zakon gradonačelniku daje ovlasti imenovanja i razrješavanja dužnosti članova 16 gradskih tvrtki te tri ustanove u kulturi. Upravo Zakon o muzejima i knjižnicama kaže da predstavnike tijela u navedenim ustanovama bira osnivač, a mišljenje resornog ministarstva tumači gradonačelnika kao osnivača, pa će gradonačelnik Vlahušić u narednom periodu samostalno imenovati članove u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, Dubrovačkim knjižnicama Dubrovnik te Dubrovačkim muzejima, dok će sve ostale ustanove u kulturi doći kao prijedlog pred Gradsko vijeće.
Iznimka su Prirodoslovni muzej i Dom Marina Držića koji imaju manje od pet zaposlenika, pa sukladno Zakonu, nisu obveznici ustrojstva upravnih vijeća.
Imenovanje u 16 tvrtki i ustanova
Imenovanje u nadzorne odbore, i na mjesta predsjednika i članova uprave je u nadležnosti skupština društava. Ukoliko im je Grad u većinskom vlasništvu od minimalnih 51 posto, onda će upravo Vlahušić birati svoje buduće suradnike u tim tvrtkama, dok će odluku o imenovanjima i smjenama poslati na znanje Gradskom vijeću grada Dubrovnika.
Razlog odugovlačenja s navedenim promjenama leži, kako se špekulira, u čekanju predsjednika stranaka 'Dubrovačkog dogovora' da se vrate s godišnjih odmora, pa bi se idućih dana trebalo pristupiti dogovoru.
Vlahušić: Prvo smo rješavali proračun i GUP
Na pitanje o tome što se čeka i zbog čega još uvijek nisu uslijedile najavljene promjene, Andro Vlahušić je rekao kako one kreću već sljedećeg tjedna.
'Sukladno ovlastima koje ima gradonačelnik, promjene u većini gradskih tvrtki i ustanova uslijedit će već sljedećeg tjedna. To se nije ranije dogodilo iz nekoliko razloga. Najprije smo čekali na konstituiranje Gradskog vijeća, a osim toga, ovih dana smo definirali proračun za naredne četiri godine, njegovu rashodovnu stranu, a upravo danas imali smo kvalitetan sastanak s urbanistima po pitanju GUP-a, gdje smo većinu pitanja uspješno usuglasili,' rekao je Vlahušić za Dubrovački dnevnik.
'Što se tiče proračuna za naredne četiri godine, on uključuje sve projekte o kojima smo govorili u kampanji, od socijalnih do kapitalnih. Uvaženi su svi prijedlozi pročelnika odjela, sve je usklađeno, vodili smo računa o tome da se sredstva planiraju racionalno. Uz sređen proračun i GUP koji kreće u javnu raspravu u rujnu, bit će otvoren put novim investicijama i razvoju. Cilj nam je da broj radnih mjesta u Dubrovniku raste iz dana u dan i na tome ćemo raditi. Nakon ovih aktivnosti na red su došla i imenovanja koja kreću sljedećeg tjedna,' rekao je Vlahušić.
Na pitanje o tome hoće li imenovanja direktora i članova upravnih vijeća i nadzornih odbora uključivati poštivanje zahtjeva stranaka koje uključuje 'Dubrovački dogovor,' Vlahušić kaže Zakon definira da takvu odluku donosi isključivo gradonačelnik.
'Sa svima ću razgovarati i bit ću fer i korektan, ali odluku o imenovanjima donosi gradonačelnik,' rekao je Vlahušić, ne želeći otkriti imena novih direktora i članova nadzornih odbora i upravnih vijeća gradskih tvrtki i ustanova, ali je rekao kako će se poštovati želje sudionika vlasti u onom omjeru koji je zastupljen sukladno volji birača.
U ovom slučaju to sigurno znači kako SDP, ali i DDS Pera Vićana ostaju bez nekih od 'svojih' direktora u gradskim tvrtkama, ali i bez velikog dijela ljudi u upravljačkim tijelima.
Tko je najslabija karika?
Ono što se naveliko šuška po aktualnim tvrtkama je to kako će Pero Vićan sigurno ostati predsjednik Nadzornog odbora Libertas, dok će mjesto predsjednika NO Vodovod pripasti čovjeku od povjerenja Andra Vlahušića, a upravo iz razloga što je Vodovod jedna od ključnih tvrtki koje će biti pokretači razvoja Grada.
Bez promjena će biti Hotel Gruž čijim direktorom SDP-ovim Jurom Dumančićem je gradonačelnik izuzetno zadovoljan, a najviše radi urednog vođenja tvrtke te skorašnje investicije renoviranja tog derutnog hotela.
Hoće li kaciga pasti direktoru dubrovačke Čistoće Peru Kacigi ovisit će vjerojatno najviše o HDZ-u koji ga je na tom mjestu i držao do 2009., dok mu je mandat produžen i nakon smjene vlasti. Za Kacigu se ne vežu nikakve afere, a to je tvrtka koja je najmanje spominjana u javnosti, ima dobre financijske pokazatelje, a daljnji napredak ovisi isključivo o gradnji tehničko-tehnološkog bloka na Osojniku, 'tvornici otpada', ali sve navedeno ionako mora dobiti veću podršku Grada, Gradskog vijeća, što bi ionako stabilnoj Čistoći dalo još bolju poziciju, ali i nova radna mjesta u Dubrovniku.
Sudeći po zadovoljstvu gradonačelnika, velika je mogućnost da svoje radno mjesto zadrži još jedan SDP-ovac i to Božidar Memed. On je od početka svog mandata do danas povećao dobit Luke Dubrovnik d.d. s 550 tisuća kuna na gotovo 6 milijuna kuna u 2012., a pritom je racionalizirao i broj zaposlenika. Zasigurno je i dio dividende, nakon zadržane dobiti, došao i na račun Grada, što nije mala proračunska stavka.
U neprofitnim ustanovama nema profita, Grad od njih nema direktne koristi, međutim Javna ustanova Rezervat Lokrum je tvrtka od velikog značaja za Dubrovnik i Županiju.
Dok je direktor Lokruma bio Tonči Dedo, a to je bilo do 2008., često su brojne institucije 'čačkale' poslovne knjige, dok je posljednjih pet godina mandata direktora Maria Petrušića situacija drugačija. Osim što je financijski stabilizirao Lokrum, Grad više ne mora velikim mjesečnim svotama izravno financirati 'hladni pogon' tvrtke, pa se može pretpostaviti kako pozicija direktora Petrušića nije upitna u kadrovskoj križaljci, dok bi s vremenom, a vođen svojim zamislima, Vlahušić ipak mogao imenovati nekog mlađeg, jer se Petrušiću ionako bliži mirovina.
Kad su posrijedi odlasci, status Vjekoslava Vierde je, nogometnim žargonom rečeno, jednak statusu Kruna Jurčića u Dinamu. On zasigurno nema izglednu budućnost u Domoupravi i toga je i sam svjestan, no ni u snu nije mogao naslutiti kako mu je radno mjesto jako traženo. Neslužbeno doznajemo kako je Mujica Zijadić, aktualni predsjednik Nadzornog odbora Sanitata, tražio putem stranačkih kanala da upravo on naslijedi Vierdu, no navedeno mjesto i nije rezervirano za SDP, jer i HSS i Vlahušić na tom mjestu vide Karla Gjurašića, bivšeg državnog tajnika Ministarstva za regionalni razvoj i gradskog vijećnika. On bi svojim znanjem i iskustvom bio od velike koristi Gradskoj upravi, gradonačelniku, ali i agenciji DURA, najviše po pitanju apliciranja projekata za sredstva Europske unije.
Međutim, iako Gjurašića žele i Vlahušić i njegovi HSS-ovci, upitno je hoće li on pristati na tu, donekle malu tvrtku, no ako odustane, HSS bi svakako imao kvalitetan kadar za upotpuniti to mjesto.
Mladi kadar na čelu svih tvrtki, stariji jedino savjetnici
Iako je među svojim stranačkim koalicijskim partnerima unatrag nekoliko mjeseci tvrdio kako će na sva direktorska i ravnateljska mjesta postavljati isključivo mladi i obrazovani kadar, sigurno je kako će Andro Vlahušić morati revidirati svoje stavove kako bi mogao zadovoljiti i apetite svih stranaka 'Dubrovačkog dogovora'. Iako mu stranke neće moći direktno sugerirati konkretna imena, Vlahušić će po stranačkom ključu moći izabrati osobe koje su bliske ili koje su članovi stranaka 'dogovora'.
Kako se, sukladno statutima većine stranaka, nakon lokalnih izbora provodi procedura izbora za stranačka tijela, na Vlahušiću je velika uloga u kadroviranju stranačkih pionira, pa će to velikim dijelom rezultirati na ishod izbora za predsjednike stranaka, jer će upravo selekcija članova iz 'zaraćenih' stranačkih frakcija presuditi u naklonosti nekom od kandidata.
Zanimljivo će biti vidjeti kako će selekcijom godina završiti direktor Javnog gradskog prijevoznika Libertas Đuro Deranja, a s kojim dobro surađuje novi-stari predsjednik NO Libertas Pero Vićan.
U Vodovodu će se realno dogoditi najmanja promjena. Dvojac na čelu Vodovoda, Negodić i Mišković su proteklih godina ostvarili veći dio planiranih investicija, ali obzirom da se Negodiću bliži mirovina, on bi mogao postati savjetnik do ispunjenja uvjeta. Njegovo mjesto će tako zauzeti Pero Mišković, dok se špekulira kako će mjesto člana uprave zauzeti sadašnji djelatnik Vodovoda Ljubomir Medaković.
I za kraj, ne manje bitno, špekulira se kako bi s mjesta direktora Sanitata mogao otići Niko Kapetanić, dok bi na njegovo mjesto mogao doći jedan od bliskih suradnika Andra Vlahušića.
Tekst: Nikša Klečak/Lucija Komaić
Foto: Ilustracija