Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća na Srđu održana je svečana akademija u Kazalištu Marina Držića na kojoj su, osim predstavnika organizatora odnosno Grada Dubrovnika, predstavnika Foruma branitelja i Dubrovačko-neretvanske županije nazočilo i visoko državno izaslanstvo na čelu s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović.
U prepunom Kazalištu okupljenima se prvo obratio gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić.
'Duboko sam zahvalan svim braniteljima, poginulima, ranjenima i članovima njihovih obitelji, te svim hrabrim ljudima koji su branili Dubrovnik u najtežim vremenima. Bili ste i ostali primjer kako se voli i brani svoj dom', kazao je Vlahušić.
Spomenuo je i generale Čermaka i Kotromanovića koji nisu mogli doći na svečanu proslavu, ali je prenio njihove pozdrave i zahvalnost.
Vlahušić se također zahvalio braniteljskim udrugama i svima onima koji čuvaju sjećanje Grada, svim civilnim ljudima.
'Dubrovnik je obranjen jedinstvom branitelja i civilnog života, ali i onim ljudima koji su došli, a nisu trebali biti tu', kazao je Vlahušić.
U svom govoru se prisjetio koliko je ljudi poginulo i ranjeno, te koliko je zgrada i kulturnih spomenika stradalo.
'Dubrovnik je u ratu pobijedio, i o toj našoj pobjedi se relativno malo priča, ali ovo je prvi put da smo se usudili nazvati ovo 25. godina od uspješne obrane Dubrovnika. Do jučer smo govorili o napadu na Dubrovnik, ali riječ pobjeda se malo spominje i zato želimo da ta riječ bude utkana u život svakoga od nas', ispričao je Vlahušić te ostatak govora posvetio Dubrovniku u miru i uspjesima koje današnji Grad ima.
Poseban govor imao je Nojko Marinović, zapovjednik obrane Dubrovnika.
'25 godina je dug period, toliko dug da se neke stvari mogu zaboraviti i izmjeniti', na početku svog govora rekao je Marinović te je iznio podatke o tome koliko ljudstva su imali agresori naspram Dubrovčana.
'Imali su časnika i dočasnika više nego mi branitelja, imali su topova više nego mi temeljne policije, tenkova više nego mi glisera. Imali su streljiva za 30 godina rata, goriva za 10 godina rata, hrane u izobilju', ispričao je Marinović.
'Agresori su znali dosta o nama, ali nisu znali kolika je naša čvrstina i zajedništvo i kolika je snaga domoljublja', kazao je Marinović.
Prisjetio se kako je rekao svojim suborcima da odu kući i dogovore s obitelji da odu na sigurno, ali da on ostaje braniti Grad.
'Nastao je tajac i tada su svi rekli da ostaju i oni. Vidite, mogli su poć u sigurnost ali su ostali braniti Grad neizvjesne sudbine i to je najjače oružje koje smo mi imali, a na koje agresor nije računao i to ih je koštalo glave', ispričao je Marinović, te je naveo par primjera da je ipak bilo časnih ljudi i sa druge strane koji nisu bacili bombe na most Bistrina, te su ranjenicima dali tablete.
Pričao je da je za srušiti most potrebna sekunda, za izgraditi most potrebne su godine, a za Pelješki most čak i desetljeća.
'Našu djecu i mladež treba učiti da pamte, ali i ne i da mrze, jer pamćenje je alat, a mržnja golemi teret', zaključio je zapovjednik obrane Dubrovnika Nojko Marinović.
Okupljenima se obratio u ime branitelja Ivo Lučić koji nije mogao skriti emocije koje su ga obuzele dok je nabrajao nepravdu koju branitelji danas doživljavaju. Kazao je također da danas nije samo Dan branitelja Dubrovnika, već i Stona, Slanoga, Dubrovačkog primorja i svih onih područja gdje se vodila borba.
Župan Nikola Dobroslavić kazao je da se nikad neće zaboraviti žrtva koju su branitelji podnijeli i da im na tome vječna hvala. Također je izrazio želju za uvođenjem vojnog roka.
Ministar obrane Damir Krstićević, te ministar branitelja Tomo Medved kazali su da Hrvatska ne bi bila ista da nema Dubrovnika, te da dubrovački branitelji zaslužuju časno mjesto među najhrabrijim braniteljima Domovinskog rata.
Za kraj se okupljenima obratila predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović rekavši da je neopisiv osjećaj gledati Dubrovnik sa Srđa, imati ga na dlanu i čuti u svojim mislima pjesmu 'Zovi, samo zovi'.
'Neopisiv je osjećaj dubokog poštovanja prema hrabrosti tih ljudi, Dubrovčana i Dubrovkinja koji su branili Grad i onih koji su došli na krajnji jug braniti hrvatsku domovinu', kazala je predsjednica te rekla da je nemoguće ne osjetiti tugu na Srđu, ali isto tako i veliki ponos.
'Kad se niste mogli boriti oružjem pokazali ste da je srce najjače oružje koje Hrvatska ima', poručila je predsjednica Grabar-Kitarović.
Osvrnula se na razaranja koja je Dubrovnik doživio kroz povijest, ali je kazala da Dubrovnik nikad nije doživio barbarstvo kao 1991. godine.
'Dubrovnik je dokazao kakav je i čiji je. Neprocjenjivo je značanje Dubrovnika za hrvatsku i europsku kulturnu i političku povijest, ne samo zbog baštine, već upravo zbog slobode i moralnih načela što ih predstavlja. To se značenje pokazalo i prije 25 godina', poručila je Grabar-Kitarović na svečanoj akademiji u Kazalištu Marina Držića.