Subota na Stradunu: Tišino, možeš li me čuti? (VIDEO)
Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika vijećnici su raspravljali o strategiji turizma te se osvrnuli na značajnu temu po pitanju zabave na Stradunu u kasnijim noćnim satima.
Strategija turizma važna je tema o kojoj su vijećnici razgovarali jer u Dubrovniku sve počinje i završava s turizmom. Naravno, neki bi voljeli da turizam koji prehranjuje Grad i čini ga takvim kakvim jest, a on je bez sumnje bogat, bude nečujan i tih, s minimalnim izlaskom iz zone komfora. Održivi turizam aktualna je tema ne samo u Dubrovniku već u cijelom svijetu, a tom problematikom bave se mnoge popularne destinacije pokušavajući stvoriti balans između svakodnevnog života građana i onoga što turisti kao konzumenti odredišta žele.
Tako su dubrovački gradski vijećnici dotaknuli se teme zabave u povijesnoj jezgri lamentirajući o tom pitanju kao o nečemu sporednom, no u praksi riječ je o značajnoj temi. Vijećnik KLGB Srđ je Grad Ljubomir Nikolić nazvao je zabave koje se održavaju na Stradunu "trećerazrednim techno dernekom popraćenim laserima i bučnim ozvučenjem". Možda je za njega navedeni događaj nešto najgore što se Dubrovniku moglo dogoditi, no video zapis atmosfere zabilježene u subotu 15 minuta iza ponoća dokazuje kako u gradu vlada komorna atmosfera.
Inače, nova gradska uprava donijela je odluku o puštanju glazbe na javnim površinama do 23.30 sati, a poslije toga moguće je puštati glazbu samo unutar kafića. Gradonačelnik Mato Franković kazao je kako nije bilo lako donijeti navedenu odluku budući da je svjestan koliko je ukidanje zabave na Stradunu riskantan potez za turizam.
- Ako ćemo mi kao Gradsko vijeće donijeti odluku i reći da uopće nema zabave na Stradunu ja ću to podržati, ali teško je balansirati. Brojni ugostitelji su me upozoravali kako će to dovesti do smrti malih kafića i prouzrokovati brojne probleme. Moža bi bilo zgodno dopustiti održavanje zabava tri puta godišnje? - zapitao se gradonačelnik dodavši kako u turističkoj destinaciji treba imati zabave, no naglasio je da su svakako potrebni mjera i mir.
Njegov stav podržao je i predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica kazavši kako je nemoguće "konzervirati Grad".
- Nemojmo do kraja ubiti Grad. Trebamo dozvoliti određene zabave jer živimo od turizma i nećemo valjda doći na glas da se u Gradu ništa ne događa. Valjda mogu biti zabave nekoliko puta za vrijeme turističke sezone jer mladi ljudi izlaze. Cijena turizma je da ste malo diskomodani, a slažem se da to nije lako, ali trebaju postojati izuzeci - kazao je Potrebica, dok je Rikard Rossetti istaknuo kako se "ne smije ubiti krava od koje se živi".
Hoće li se Dubrovnik pretvoriti u odredište za umirovljenike pokazat će vrijeme, upravo ono vrijeme koje je bilo potrebno da se pretvori u vrhunsku destinaciju koja omogućava stanovnicima ugodan život, a sve na račun turizma. Budući da u Gradu ne postoje alternativna mjesta za izlazak, svakako je tužno vidjeti povijesnu jezgru u zaglušujućoj tišini. Balans između želja i mogućnosti bit će pravi test za ovu gradsku upravu jer udovoljiti glasnim pojedincima ne znači nužno ostvariti održivi turistički razvoj već pogodovati onima koji će uvijek pronaći razloge za negodovanjem. To će vjerojatno trajati sve dok Dubrovnik ne postane destinacija za umirovljenike koji će odsjedati u njihovim apartmanima, a oni će ih voditi u obilazak povijesnih znamenitosti. Skromno i njima sasvim dovoljno, ostale tko pita.