ŠTO NAM SPREMA JESEN? Bolnica ima dvadesetak respiratora, ali neće sve moći koristiti covid pacijenti
O novom virusu sad se znatno više zna nego što je to bio slučaj na početku, a jedna od temeljnih prvotnih teza je potvrđena – širenju koronavirusa pogoduje hladnije vrijeme. Nagli porast oboljelih diljem zemalja u kojima je trenutno jesen to potvrđuje, a među njima je i Hrvatska.
Već mjesecima se mogu čuti izjave uglednih liječnika, epidemiologa i infektologa kako je pred nama vrlo vjerojatno zahtjevna jesen, kad se radi o koronavirusu i porastu broja oboljelih. Stoga se Dubrovački dnevnik raspitao kako se na izazovnu jesen i zimu priprema jug Hrvatske, s kakvim resursima raspolažu nadležne jedinice i hoće li sve to biti dovoljno u slučaju širenja epidemije među većim brojem građana.
U STUDENTSKOM DOMU VIŠE NISU PACIJENTI, CEBALO TVRDI: IMAMO VIŠE LOKACIJA!
„Pripreme za jesen, odnosno zimu i mogući drugi val pandemije Stožer Civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije provodio je kontinuirano od samog početka. Jedno vrijeme smo bili korona-free županija, a tijekom ljeta smo imali pretežito manji broj slučajeva. To razdoblje je bio dobrodošao predah ne samo kako bismo stvorili potrebne zalihe zaštitnih sredstava kojih prema sadašnjim predviđanjima imamo dovoljno nego i da ljudi koji su mjesecima radili bez predaha malo odmore od svega,“ odgovorio je za Dubrovački dnevnik načelnik Stožera civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije Joško Cebalo.
Iako su na samom početku pandemije zabilježene oskudne zalihe zaštitnih maski, a i samim građanima je bilo vrlo teško doći do njih, sad se situacija stabilizirala, a ljetno vrijeme kad je zabilježen značajan pad broja novozaraženih Covidom-19 iskorišteno je upravo za nabavku zaliha za nadolazeći zimski period kad se očekuje porast oboljelih.
„Vjerujem da je svima jasno koliko je ova situacija opteretila naš cjelokupni sustav; od OB Dubrovnik, Zavoda za javno zdravstvo DNŽ, Domove zdravlja, potom sve interventne službe - Hitnu pomoć, policiju, HGSS, Domove zdravlja, Crveni križ, vatrogasce, Ravnateljstvo civilne zaštite, Državni inspektorat pa i naš Stožer civilne zaštite. To vrijeme zatišja smo iskoristili da se malo pregrupiramo i nabavimo dodatne količine opreme u slučaju potrebe.
Moram ovdje spomenuti i naše Domove za starije koji su se dobro snašli u prvom valu, a i sada su dovoljno opskrbljeni. Naravno da pratimo situaciju iz dana u dan i reagirat ćemo sukladno procjeni naših epidemiologa, HZJZ i Nacionalnog stožera,“ odgovorio je Cebalo.
Tijekom prvog vala epidemije koronavirusa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, novi Studentski dom je iskorišten za smještaj pozitivnih Covid pacijenata koji nisu imali teže simptome kao i onih kod kojih se sumnjalo na koronavirus. Na pitanje kako će izgledati korona zima bez doma u kojem se dotad smještao dio pacijenata, Cebalo je odgovorio kako na raspolaganju imaju više lokacija.
„Što se tiče karantene, imamo na raspolaganju više potencijalnih lokacija uključujući i vojni objekt Galeb u Kuparima tako da smo spremni i na tu situaciju,“ kazao je Cebalo.
VIRUS SE NE SMIJE PROBITI U BOLNICU
Najveći dio posla s obzirom na smještanje pacijenata i brigu o njima svakako će biti na Općoj bolnici Dubrovnik. Ravnatelj dr. Marijo Bekić tvrdi kako bolnica raspolaže s opremom koja bi trebala biti dostatna za područje Dubrovačko-neretvanske županije.
„Bolnica ima 299 postelja za sve vrste pacijenata, s tim da u području bolnice koji je namijenjen liječenju covid pacijenata imamo 30-ak kreveta. No, vrijedi naglasiti kako se kapaciteti mogu proširiti i na sekundarne objekte,“ izjavio je Bekić za Dubrovački dnevnik.
Na pitanje o tome s koliko respiratora raspolaže bolnica, Bekić je kazao kako je riječ o 20-ak stacionarnih i transportnih respiratora te kako bolnica ima i dodatne aparate koji mogu poslužiti kao respiratori.
„Imamo 15 stacionarnih respiratora, četiri pokretna te određeni broj uređaja koji mogu poslužiti kao respiratori što je za naše kapacitete sasvim dovoljno,“ izjavio je Bekić. Od ukupnog broja, 12 do 15 respiratora bi bilo namijenjen covid pacijentima, a drugi dio ostalim bolesnicima kojima bi oni bili potrebni. Ako bi se približilo popunjavanju kvote, Bekić kaže kako bi se u tom slučaju kontaktiralo nadležno Ministarstvo i Stožer.
Još jedan cilj bolnice jest i sprečavanje proboja virusa među medicinskim osobljem kako bi bolnica mogla funkcionirati, a pacijenti dobiti odgovarajući njegu.
„Sve mjere koje provodimo su u cilju zaštite medicinskog osoblja i pacijenata kako bismo očuvali puni kapacitet rada i striktno ih se pridržavamo,“ istaknuo je Bekić dodavši kako je cilj da se 'ne poremeti svakodnevni red i organizacija posla'.
*Tekst je originalno objavljen u tiskanom izdanju Dubrovački dnevnik petkom.