Dubrovačka odvjetnica, članica stranke Centar koja je najavila kako će u utrku za gradonačelnicu na predstojećim lokalnim izborima, još je jednom komentirala za dlaku izbjegnutu tragediju kod Lokruma.
Knežević je uz članak u kojemu je opisano kako je slovenski vodič zaradio kaznenu prijavu zbog vođenja ture po nepovoljnim vremenskim uvjetima, povukla paralelu s recentnim događajem u Dubrovniku.
"Slovenija može, zašto ne i Dubrovnik? Zašto čekati tragediju?", pita se Knežević
"Nekoliko kajaka nedavno se prevrnulo kod Lokruma. Na sreću, sve je prošlo bez ljudskih žrtava, ali je nesreća otvorila neka pitanja.
Glavno pitanje je pitanje odgovornosti, kao logičan slijed kod svake nesreće. Drugo je zašto koncesionari ne vode podatke o osobama koje vode na ture. Lučka kapetanija je jedan, a policija dva dana tragala za ljudima za koje su tek pretpostavljali da su nestali jer nisu znali identitete izletnika. Nisu znali koga traže.
Lučki kapetan Mato Kekez izjavio je da ne postoji odgovornost jer se eto ništa nije dogodilo. Gospar Dominko Radić koji je izvukao dio tih ljudi iz mora je rekao da nisu mogli govoriti od šoka. Koga briga što su ljudi na turi koja je trebala biti opuštajuća doživjeli šok i što će umjesto s lijepim sjećanjem iz Dubrovnika ići s traumom? Koga briga što je prognozirano pogoršanje u popodnevnim satima? Nema mrtvih, nitko nije odgovoran.
Da se radi o fušeraju i nelogičnim pravilnicima i propisima pokazuje primjer Slovenije. Na Uskrs se tamo dogodila tragedija kad se lavina obrušila na skupinu od sedam planinara koji su preživjeli samo pukom srećom. Nesreća se dogodila tijekom komercijalno vođene ture. Prema pisanju slovenskih medija, snježni uvjeti i vrijeme su bili neprikladni za uspon, a organizator i vođa ture nije imao ni potrebnu licencu.
Razlika između Dubrovnika i Slovenije je u tome što su Slovenci iz nedaće izvukli pouku: prvi put u povijesti te zemlje će se provoditi kazneni postupak da se utvrdi odgovornost za takav slučaj. Policija je dovršila kriminalističku istragu, a na Općinskom državnom odvjetništvu u Novoj Gorici se podnosi kaznena prijava.
Ovakav potez će sigurno donijeti do smanjenja ovakvih slučajeva i većeg opreza pri vođenjima u uvjetima koji vremenski nisu idealni.
Što se tiče nesreće kod Lokruma, nikome ništa. Potrošen je sasvim sigurno pozamašan novac na potragu, a gosti doma idu s lošom uspomenom iz Dubrovnika koja je trebala biti lijepo iskustvo, što je u konačnici i loša reklama našem turizmu.
Umjesto da se ovo pitanje zakonski uredi, preostaje se samo nadati da se drugi put neće dogoditi kakva tragedija na moru. I da će policija i kapetanija u tom slučaju uspjeti naći sve izletnike o kojima se ne vodi nikakva evidencija, a kao ljudi koji na more ide u bokunu plastike sigurno su najnezaštićeniji", zapisala je.