/* */

Šipanska promocija 'Morima svijeta' u obnovljenom ljetnikovcu: Nakon 117 dana plovidbe, Hrvatska je najljepša na svijetu!

Autor: Ahmet Kalajdžić Autori fotografija: Ahmet Kalajdžić

Knjiga "Morima svijeta" autorice Aide Cvjetković, predstavljena je u subotu, u ljetnikovcu Getaldić na Šipanu. Riječ je o knjizi koja je nastala tijekom 117 dana putovanja brodom MSC Magnifica oko svijeta morima južne hemisfere. 

Autorica je kazala kako su tijekom skoro četiri mjeseca oplovili oko 60 tisuća kilometara po svim oceanima, posjetili sve kontinente i uplovili u 44 luke 25 zemalja, što je bio, dodala je, ogroman izazov. Knjiga ima 470 stranica i 362 fotografije iz cijelog svijeta.

"Posebno su me impresionirali Rapanui, Tahiti, francuska Polinezija, rascvjetala Madeira, Funchal i Papua Nova Gvineja, a razočarao me je Bali jer je previše komercijaliziran. Ponovno sam posjetila neka mjesta i tako me oduševio lijepo uređeni Singapur koji je lijepo uređen zahvaljujući gradonačelniku koji je imao viziju načina života po kojoj oni sad funkcioniraju: nije važno koje si religije, tko su ti roditelji i jesi li stranac, nego je važno da si vrijedan i imaš znanje. Ali, sva sam mjesta uspoređivala s Šipanom i Dubrovnikom govoreći si: ovako bi i mi mogli nešto napraviti, trebamo za ovo ljude… Oduševilo me kako u Barceloni svaki dan peru kante od smeća da ne smrde, a na Uskršnjem otoku (Rapanuiu) nigdje nisam našla na komad plastike ili otpad! Pitam se zašto mi ne peremo tako kontejnere i ne recikliramo?", ispričala nam je Aida Cvjetković koja priznaje da voli šetati i istraživati kulture svijeta, pa joj je i ovaj put za nju bio upoznavanje svijeta.

Stjecajem okolnosti, autorica se u Sidneyu susrela s mlađim sinom koji je pomorac. "Morima svijeta" joj je već sedma knjiga koja završava s: Hrvatska je najljepša zemlja na svijetu, a Jadran najljepše more!

"Plivam jako dugo, čak i zimi. Na ovom putovanju smo bili na Cookovom otočju, Novoj Kaledoniji, Tahitiju i mjestima s prekrasnim plažama gdje odmah poželite skočiti u more i okupati se. Ali, to su koraljna dna, komplicirano je ući u more, tu su i morski psi, krokodili, a helikopteri nadlijeću plaže da utvrde ima li morskih pasa. To za mene nije kupanje pa sam se okupala samo na dva mjesta i tada sam najbolje shvatila zašto su naši gosti tako sretni i puni hvale kada uplovimo u neku valu i skočimo u čisto modro more", kazala je autorica nazočnima u predivnom ambijentu obnovljenog ljetnikovca Getaldić, izgrađenog 1516. godine.

Ozračje renesansnog zdanja, kojeg su stručno i po strogim pravilima konzervatora, svojim sredstvima, srcem i dušom obnovili zagrebački poduzetnik Petar Barun i njegova supruga Ann Myriam,  bilo je kao stvoreno za promociju knjige koja je donijela i dah minulih vremena kad su karake i galijuni Dubrovačke Republike plovili svijetom i širili slavu Republike svetog Vlaha.

S tarace tog ljetnikovca pruža se neopisivo lijepi pogled na panoramu luke Suđurađ, na Lopud i Kalamotu, ali i Dubrovnik na nadrealni način kakav mnogi nisu mogli ni zamisliti, a dojam je tim upečatljiviji ako se sve sagleda na način kako ga je drevni matematičar Marin Getaldić osmislio i, navodno, dao da se izgradi prema njegovim nacrtima.

Popularni Članci