Grad

RAZMATRA SE NEKOLIKO LOKACIJA Osigurana sredstva za kupnju zemljišta za sklonište za životinje

Ivona Butjer Mratinović

08.11.2016.

16:25:30

foto: Marijana Matulović

Nastavak sjednice Gradskog vijeća, 24. po redu u ovom sazivu, održava se danas u Velikoj vijećnici, a prva na redu se našla točka dnevnog reda Prijedlog zaključka o prihvaćanju Izvješća o aktivnostima vezanim za neregistrirani azil za napuštene životinje na Žarkovici koja je jednoglasno usvojena.

'Jučer ste usvajanjem Rebalansa Proračuna osigurali 1 200 000 kuna za kupnju zemljišta na kojem bi se izgradilo sklonište. Pregovaramo s tri do četiri vlasnika zemljišta koji se nalaze u prostornom planu,' uvodno je obrazložio gradonačelnik Andro Vlahušić.

Nikša Selmani (KLGB Srđ je Grad) je podsjetio kako je Gradu u dva navrata od strane Ministarstva poljoprivrede naloženo da izgradi azil te smatra kako je to jedino rješenje; gradnja azila za sve nezbrinute životinje. Kazao je kako bi 'boxovi' trebali biti postavljeni u prijelaznoj fazi te osigurana dovoljna sredstva za hranu za životinje.

Za riječ se javio i predsjednik Gradskog vijeća Mato Franković

'Ovo je jedan dugogodišnji problem koji ima Grad, ali i susjedne općine koje nisu riješile problem. Problem azila je jasan i kada njega ne bi bilo na Žarkovici, psi bi lutali Gradom. Mi bismo danas mogli prebacivati odgovornost  s jednog na druggo i tražiti krivca, ali na taj način nećemo riješiti problem. Smatram da je put koji smo odabrali, osiguravajući nešto više od milijun kuna u Rebalansu, ispravan. Moramo pronaći adekvatno zemljište, no ni to neće biti lako jer gdje god da se krene, digne se dio stanovništva koji ne žele da psi dođu tamo. Moramo pronaći najmanje štetnu lokaciju, a ujedno adekvatnu za pse,' kazao je te dodao kako je veliki broj turista koji dugo dolaze u Dubrovnik spreman svojim vlastitim sredstvima platiti gradnju azila. Također je upozorio kako je riječ o životinjama koje dolaze s područja cijele županije što nije u redu.

Vlahušić je dao svoje viđenje cijele situacije.

'Ministarstvo poljoprivrede je donijelo rješenje o zatvaranju azila na Žarkovici, a ja kao gradonačelnik sam dobio kaznu koju ćemo morati platiti ako ga ne zatvorimo. Što će Ministarstvo odlučiti to je njihovo, a meni su rekli da imam samo jedno rješenje, a to je da prestanemo davati hranu psima. Oni su svoju odluku donijeli. Drugo, počeli smo raditi sklonište, a Ministarstvo kulture je to zabranilo zbog UNECSO-a. Zašto to prije nismo napravili? Jer je to jedino zemljište koje imamo blizu Bosanke, blizu golfa, blizu Bosanke 2. Svi su bili protiv toga i svi su govorili da će naći i kupiti zemljište. Znate što su napravili? Ništa. Ni kune nismo dobili, kao ni od tih ljudi koji obećavaju pomoći izgraditi azil,' kazao je Vlahušić te dodao kako ni susjedne općine nemaju azil, ali se nisu javili ni za pomoć pri pronalasku zemljišta. Kako kaže, sad se razmatraju zemljišta u Brsečinama, Štikovici i Pobrežju, no vidjet će hoće li biti protivnika.

'Ne mogu pronaći zemljište koje nitko ne želi prodati,' kazao je.

Marko Potrebica (HDZ) je kazao kako dokument nije sveobuhvatan.

'Grad Dubrovnik je odlukom gradonačelnika bacio u vjetar 500 tisuća kuna. Mi smo donijeli odluku o rješavanju azila za životinje, no radovi su zabranjeni. To je trebao biti sastavni dio ovih materijala, to je neodgovorno trošenje novca,' kazao je. Vlahušić je odgovorio da je Vlada koju je činio HDZ i Most zabranila radove te kako je riječ o izvrtanju priče.

'Podignite novu kaznenu prijavu, to je jedino što znate raditi, jer da znate nešto drugo, onda biste došli s konstruktivnim prijedlogom,' kazao je Vlahušić, na što je Potrebica kazao kako nikada u životu nije podigao kaznenu prijavu.

Pero Vićan  (DDS) se složio s Vlahušićevim riječima gotovo u potpunosti.

'Čini mi se da je moguće potpisati sve ono što su govorili Selmani, Potrebica, ali i ono što je rekao Vlahušić. Ne bih rekao da Grad nije pokušao da nešto napravi, ali možemo diskutirati  o tome je li to najbolje što se radilo. S Vlahušićem se po ovoj temi jedino ne slažem da nam trebaju godine da nađemo zemljište. Mislim da to moramo moći napraviti u tri mjeseca, ne možemo ostati u tome smijemo li nešto radi Ministarstva ili ne smijemo. Razumijem Vlahušića jer svi ljudi koji se deklariraju kao ljubitelji životinja su protiv dolaska životinja ako je to blizu njihove kuće ,' kazao je Vićan.

Ministarstvo poljoprivrede je pozvano na sastanak s Gradom i Društvom za zaštitu životinja kako bi se pronašlo rješenje problema, što je uvršteno u Zaključak.

Dojavi vijest

Vidjeli ste neki događaj za kojeg smatrate da je vrijedan objave na Dubrovačkom dnevniku? Javite nam se s povjerenjem.

Dojavi vijest