/* */

Profesionalci na Srđu odrađuju zaštitu područja s kojeg se odronila stijena. Rizik još postoji: "Jedino rješenje su ograde" (FOTO/VIDEO)

Autor: Petra Srebrović Autori fotografija: Goran Mratinović/DD

Tvrtka Terratech iz Siska, specijalizirana za zahtjevne radove na području geotehnike i postavljanja zaštitne i ostale cestovne opreme, provodi radove postavljanja zaštitnih mreža oko stijene koja se urušila sa Srđa. Riječ je o stijeni koja se odlomila i pala na kombi koji se kretao magistralom, a mladi Župljanin je smrtno stradao u padu stijene na kombi. 

Radnici danas osiguravaju dio s kojeg se odlomila stijena na Srđu.

Riječ je zapravo o kompaktnoj stijeni koja je, najvjerojatnije od utjecaja kiše i pritiska korijena bora na stijenu kroz godine, puknula na tri dijela. U utorak je jedan od ta tri dijela u odronu završio na magistrali, a udario je u kombi koji se kretao iz Župe prema gradu. Mladi je Župljanin u tragičnoj nesreći izgubio život. 

Opasnost i dalje postoji 

Kako se jedan dio stijene odlomio, postoji rizik da je narušio stabilnost drugih dijelova zbog čega je angažirana tvrtka Terratech kako bi izvela radove osiguravanja stijene od mogućeg  odrona. Oni će izbušiti sidra, injektirati ih pa obuhvatiti stijenu duplim mrežama i sajlama sve ispreplesti, tako da stijena trebala biti u potpunosti osigurana od mogućih budućih odrona. 

fvdcxy

*Stijena ispod lijevog bora i dalje prijeti urušavanjem, a i desni bor je potencijalna opasnost*

S obzirom na to kako se radi o sidrima visokim metar do metar i pol, a koja se injektiraju u stijenu pa na njih idu pločice i matice, a sve se 'uhvati' mrežom; riječ je o konstrukciji kod koje nema opasnosti niti straha od popuštanja, ona je, zapravo sigurna 'za vijeke'. To je jedini način da se ovaj problem koji visi nad glavama stanovnika riješi brzo, jer bi uklanjanje same stijene bilo previše opasno.

Tako zaštićenih stijena na Srđu ima već 15-20, a bez problema i odrona stoje već osam godina. 

Ipak, to nije konačno rješenje problema, jer ovo nije prvi odron koji se dogodio na ovom dijelu Srđa. Odrona je već bilo, gromade su padale na kuće i automobile, ali izgubljen život ipak je djelovao kao 'zvono za uzbunu' i brzo djelovanje. 

fsdfvds

*Dijelovi stijene koja se odlomila, a koji nisu završili na cesti nego su se zaustavili u brdu*

Treba postaviti barijere

Pravi plan je postavljanje barijera koje sprječavaju odrone, kao što je slučaj u Omišu. Na Srđu se radi o puno stijena od kojih su zapravo sve 'kritične' i predstavljaju potencijalnu opasnost. Radnici i sada moraju paziti kako se kreću terenom, kako ne bi slučajno koju stijenu pokrenuli. Riječ je o tzv. 'samcima', a to su stijene koje stoje na zemlji i nisu spojene s ostatkom masiva, odnosno ostatkom stijene pa one u svakom trenutku mogu skliznuti bilo od jakih kiša, podrhtavanja tla, izgradnje cesta i slično. 

Barijere su značajna financijska investicija, a ovo nije prvi put da s o njima razgovara. Već nekoliko godina u ladici Hrvatskih cesta stoji projekt postavljanja takvih barijera pet-šest metara iznad magistrale. Najkritičniji dio koji bi trebao biti i prvi odrađen je onaj od izlaza iz grada do skretanja za Bosanku, a još jedan problematičan dio za odrone je oko usjeka, iako je zapravo cijeli taj potez jedna velika potencijalna opasnost. 

Kolika god da je, ta investicija se mora napraviti jer je ona potrebna zbog sigurnost, a ljudski život ne smije imati cijenu, smatraju stručnjaci s kojima razgovaramo. 

Tino Juric/PIXSELL

*Ograde u Omišu*

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković jučer je na konferenciji za medije oštro krizitizirao Hrvatske ceste. 

"Svaka cesta ima svog upravitelja pa tako lokalnim cestama upravlja Grad, županijskim Županija, a državnim Hrvatske ceste. Moje mišljenje je da je dužnost Hrvatskih cesta poduzeti sve mjere opreza kako bi zaštitile ovaj koridor ceste. Popeo sam se da vidim što je to bilo. Radi se o stijenskom kompleksu gdje je izrastao bor i on je izbacio tu stijenu na najgoru moguću lokaciju. Ništa taj komad nije moglo zaustaviti, da je dolje bio zid ona bi ga probila. Ne možemo reći da su Hrvatske ceste izravno odgovorne, ali moramo poduzeti sve ono što se može poduzeti da se spriječi daljnje događanje ovakvih scenarija. Jedan ljudski život je izgubljen, a Hrvatske ceste nemaju luksuz za reći 'ne'. Znam da nije njihova odgovornost da ovo naprave, ali moraju", jasno je poručio Franković.

"Imamo rješenje koje zadire u privatno vlasništvo, ali ovo moramo riješiti jer se isto može dogoditi za pola sata, za par mjeseci... Tražit ću od Vlade da zbog izvanrednih mjera ugroze lokalnog stanovništva i putnika napravimo konkretne mjere. Pronašli smo firmu i dobili smo ponudu, to izgleda kao što je kod Omiša zaštićen stijenski kompleks. Ne uklapa se u vizure, ali u pitanju su ljudski životi", rekao je Franković. 

Male mreže nisu rješenje, kamen je takvu preskočio

Male mreže uz cestu, pokazalo se to i ovaj put, nisu dovoljne. I sada su iznad ceste, u brdu postavljene mreže, ali one su zaštita od sitnog kamenja kako ne bi palo na cestu. Ovaj kamen tu ogradu nije niti dotaknuo nego ju je preskočio, dakle odbio se više od metra u zrak i pao na cestu, prilikom čega je udario u kombi koji je tuda prolazio. 

Ograde od minimalno pet metara, kao u Omišu, zaustavljaju sve velike stijene, one su testirane u švicarskim Alpama i pokazale su se iznimno izdržljive. To je zapravo jedino i pravo rješenje, smatraju stručnjaci. Područje Srđa nije ništa zahtjevnije od područja koje je rađeno u Omišu, pa je riječ o realno ostvarivoj investiciji za koju je (samo) potrebno osigurati sredstva. 

Nažalost, iako se o konkretnim problemima često zaista razgovara, čini se kako se rješenja počinju realizirati tek kada 'voda dođe do grla'. Pa iako je riječ o nekoliko milijuna eura investicije, to je zapravo mali dio svega onoga što se u hrvatske prometnice ulaže, a trebao bi biti prioritet broj jedan.

Popularni Članci