PROČISTAČ U FUNKCIJI DO BLAGDANA SV. VLAHA 2016. Čelnici Vodovoda pojasnili zašto je sve toliko trajalo
Natječajna dokumentacija trebala bi biti dovršena do kraja ovog mjeseca za projekt izgradnje pročistača vode u vrijednosti od 50 milijuna kuna, rečeno je na konferenciji za novinare u prostorijama Vodovoda, na kojoj su riječ imali predstavnici Vodovoda Pero Mišković i Ljubomir Medaković te Valentin Dujmović.
Natječajna dokumentacija bit će objavljena početkom ožujka ove godine u cilju početka gradnje, a sredstva za gradnju osigurana su putem HBOR-a, međutim za takvo što nužna je suglasnost Gradskog vijeća koje trenutno ne postoji. Naime, Dujmović je tom prilikom podsjetio kako sama izgradnja kasni zbog rušenja proračuna. Tijekom 2016. godine od strane Europske unije Grad i Vodovod bi trebali dobiti povrat uloženih sredstava u iznosu od najmanje 30 milijuna kuna.
U više navrata spomenuto je kako je riječ o najoptimalnijem rješenju, uzevši u obzir analize Grada Dubrovnika i Vodovoda, koje nema nitko od većih gradova na obali, a koji se bore se sličnim problemom zamućenja vode.
Mišković je odgovorio na najčešće pitanje građana, a to je zašto još uvijek nema pročistača za vodu. Naime, prve manje studije o izgradnji pročistača napravljene su 2000. godine, dok su najave projekta krenule zajedno s najavama HEP-a oko izgradnje HE Ombla. Prvi koraci u pokretanju projekta napravljeni su 2010. godine, godinu dana nakon dolaska nove vlasti na čelo Dubrovnika. Međutim, nakon revizije od strane FSB Zagreb projekt se nije prihvatio zbog velikih procijenjenih pogonskih troškova i prevelike početne investicije.
Godinu dana nakon toga, Vodovod je samostalno pokrenuo pilot projekt kojim se željela dokazati kvaliteta odabrane membranske tehnologije, a rezultati su dali potvrdu kako je ista dobro odabrana. Sljedeće, 2014. godine FSB iz Zagreba izradio je Varijantno idejno rješenje uređaja s usporedbom lokacija, a usporedno sa svim tim aktivnostima Vodovod je počeo rješavati imovinsko-pravne odnose na odabranoj lokaciji.
Do kraja 2014. godine osigurana je izrada idejnog rješenja te je dobivena suglasnost za izgradnju uređaja na lokaciji VS Komolac od strane DUDDI-ja, dok je početkom godine dopunjeno idejno rješenje, napravljene su dodatne analize te je razrađena natječajna dokumentacija. Rok za izgradnju pročistača je najviše godinu dana od potpisivanja ugovora.
Građani bi time trebali dobiti najoptimalnije rješenje koje je za oko 80 posto jeftinije od prve varijante, manje troškove, ali i zagarantiranu stalnu čistoću vode.
Osvrnuli su se i na veliko zamućenje početkom rujna 2014. godine kad se na inicijativu sad već bivšeg gradonačelnika Andra Vlahušića sastao krizni stožer te donio odluku o hitnoj izgradnji pročistača. Mišković je podsjetio kako Hrvatske vode nisu dale suglasnost uz objašnjenje kako EU ne financira sredstva za privremene projekte pa tako ni privremeni pročistači nisu dolazili u obzir, o čemu je Dubrovački dnevnik prvi pisao. Hrvatske vode, premda je njihova nadležnost, nisu pokazale ni interes za izradu studije kako bi se pronašao razlog zamućenja vode na dubrovačkom području, koje je tijekom protekle godine naglo poraslo.
'Očekujemo kako će pročistač biti u funkciji do blagdana sv. Vlaha 2016. godine,' najavio je Mišković pa se može reći kako je glavnina posla već gotova, bez obzira što gotovo sve političke opcije o pročistaču rado govore u sklopu svog predizbornog programa.