/* */

PREDSTAVLJENJA KNJIGA BAROKNA ARHITEKTURA 'Dubrovnik je sredina koja je imala tu sreću da barok primi iz prve ruke'

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: DB

U sklopu Dana kršćanske kulture u dvorani Ivana Pavla II. u četvrtak, 17. ožujka, predstavljena je knjiga „Barokna arhitektura“  iz edicije „Povijest umjetnosti u Hrvatskoj“ autorice dr. sc. Katarine Horvat-Levaj. Uz samu autoricu knjigu su još predstavili akademik Radoslav Tomić i povjesničar umjetnosti  Ivan Viđen.

U knjizi „Barokna arhitektura“ obrađena je sakralna, reprezentativna stambena i javna te fortifikacijska arhitektura. Ova  monografija prezentira baroknu arhitektonsku baštinu nastalu na tlu Hrvatske tijekom 17. i 18. stoljeća. Studija predstavlja sintezu dosadašnjih spoznaja, ali i rezultat višegodišnjih znanstvenih istraživanja autorice. Građa je sistematizirana kronološki po regijama te tipološki po vrstama arhitekture, sakralne i profane, a svaka je grupacija spomenika prezentirana u svom prostorno-urbanističkom i povijesnom okviru.

'Mislim da je ova promocija bila jedan lijepi ali i važan događaj iz više razloga. Knjiga je jedna prava enciklopedija hrvatskog baroka, radi se o autorici čije su zasluge za istraživanje dubrovačke kulturne baštine velike te smo počašćeni da se knjiga nakon Zagreba predstavlja upravo u Dubrovniku', rekao je Viđen.

Posebnu pozornost u knjizi autorica je dala dubrovačkim baroknim građevinama: crkvi sv. Vlaha, crkvi sv. Ignacija, čija slika ujedno krasi i naslovnicu knjige, katedrali Gospe Velike te baroknim palačama i ljetnikovcima. „Dubrovnik je sredina koja je imala tu sreću da barok primi iz prve ruke, iz samoga ishodišta tog stila, Rima. Dubrovnik za mene ima i posebno značenje jer sam se upravo ovdje počela baviti barokom u kada sam se zaposlila na Institutu za povijest i umjetnosti koji je puno radio i radi u Dubrovniku“, kazala je Horvat-Levaj te istaknula da se veličina Dubrovnika i njegovog poštovanja prema kulturi vidi i u trudu uloženom u izgradnju i obnovu ovih sakralnih objekata poslije velikog potresa 1667. godine.

Uz brojne Dubrovčane predstavljanju knjige su nazočili Rina Kralj Brassard, pročelnica Vijeća za znanost i umjetnost dubrovačke biskupije, mons. Mate Uzinić, dubrovački biskup, don Petar Palić, generalni vikar, don Stanko Lasić, katedralni župnik,  i don Toma Lučić, rektor crkve sv. Vlaha.

Više pročitajte na službenim stranicama Dubrovačke biskupije.

Popularni Članci