/* */

PREDSTAVLJENE IZMJENE GUP-a U novom planu je ucrtan i lungo mare u Rijeci dubrovačkoj s biciklističkom stazom

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović

Predstavljene su izmjene GUP-a te je održana i javna rasprava koja će trajati do 21. studenog

Danas su u Gradskoj vijećnici predstavljene izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana, koje su koordinirano vodili Grad Dubrovnik, Društvo arhitekata Dubrovnik, te firma Urbos iz Splita. Također je održana i javna rasprava na kojoj su sudjelovali građani koji su davali prijedloge na izmjene GUP-a. Građani mogu pisanim putem nastaviti javnu raspravu do 21. studenog, nakon čega će biti kompletiran prijedlog izmjena GUP-a, te će se poslati Gradskom vijeću na usvajanje. U javnoj raspravi nije dozvoljena prenamjena zemljišta.

Prilikom predstavljanja novog GUP-a gradonačelnik Mato Franković je kazao kako je stari GUP bio loš, jer su se njegovi propisi tumačili svakojako pa je dolazilo do gradnje koja je narušavala izgled grada.

-Neću ovdje govoriti o pojedinačnim građevinama koje su ružne, a koje su građene prema starom GUP-u, sigurno bismo sada svi ovdje mogli nabrojati pet građevina i one bi se poklapale. Cilj je ovim izmjenama da se tako nešto ne bi događalo u budućnosti, te da nove građevine budu skladne. Naravno da ovim posao nije završen. On će biti završen tek kada u idućoj godini krenemo s generalnim izmjenama prostornih planova u Dubrovniku koje će u potpunosti strateški promatrati prostor. Moramo biti svjesni da se grad od Orsule do Kantafiga ne može širiti, jer prostora više nema, ali zato se treba širiti prema Gornjim selima i nekim drugim područjima koje moramo strateški razvijati promišljajući budućnost. Prostor na užem dijelu grada treba sačuvati i ostaviti ga budućim naraštajima – kazao je Franković.

Božo Benić, predsjednik Društva arhitekata Dubrovnik, istaknuo je zadovoljstvo što je struka sudjelovala u izmjenama GUP-a dodavši kako se nada da će i u budućnosti zajedno raditi na osmišljavanju prostora i sličnim projektima. Benić je naglasio da je zakonodavni okvir za donošenje prostornih planova manjkav, pa je i manevarski prostor skučen.

-Nužni su konzistentni, precizni planovi, koji se oblikuju strateški s jasnim konceptima prostornog, ekonomskog i društvenog razvoja i u koje su ugrađeni primjereni kriteriji zaštite raznih prostornih slojeva. GUP iz 2005. godine nikada nije bio ni razvojni, ni strateški dokument, već je reciklirao određene koncepte iz doba strateškog plana Južni Jadran s kraja šezdesetih godina, izvršivši evidenciju zatečenog stanja pojedinih namjena, te dajući zoning mogućih lokacija novih sadržaja bez prave analize interakcija s prostorom u kojem su ti isti sadržaji planirani. Taj GUP i kasnije izmjene dopustile su nekontrolirane prenamjene i graditeljske intervencije, apartmanizaciju pod krinkom stanogradnje, te smanjenje javnog prostora uz sustavnu amputaciju gradskog tkiva točkastom implementacijom pojedinačnih projekata. Dubrovniku trebaju novi prostorno-planski dokumenti razvojnog usmjerenja koji će kao takvi u sebi inkorporirati jasnu viziju grada za dugoročni period – zaključio je Benić.

Iz tvrtke Urbos pojasnili su što se to točno mijenjalo u GUP-u, te što je novo ucrtano.

-Novi projekti koji su svoje mjesto našli u GUP-u su vrtić u Komolcu, smještaj za liječnike unutar zone kompleksa Opće bolnice Dubrovnik, javne garaže, rekonstrukcija i nadogradnja postojeće prometne mreže u Rijeci dubrovačkoj koja uključuje lungo mare za pješake i bicikliste, rekonstrukcija prometnice za tvrđavu Imperial na Srđu, implementiranje zona sanitarne zaštite izvorišta Ombla, realizacija prihvatilišta za beskućnike na području Batahovine, te otklanjanje uočenih nedostataka pojedinih dijelova odredbi GUP-a – kazali su iz Urbosa dodatno pojasnivši ovu zadnju točku.

-Ona će u budućnosti biti restriktivnija, odnosno smanjit će se gabariti novih građevina. Također redefiniralo se tumačenje podzemnih i nadzemnih slojeva, pa se više neće moći dogoditi da građevina ima suteren ili podrum koji se vidi izvana. Također propisani su i uvjeti za rekonstrukciju postojećih građevina da se ne bi mogle događati prevelike preinake na zaštićenim građevinama poput povijesnih vrtova u Gružu. Do sada se nekim takvim građevinama davala mogućnost rekonstrukcije u većem obujmu nego nekim novima. Naravno da smo i dodatno pojasnili tumačenje odredbi GUP-a da se ne bi događalo da se rade zgrade poput one na Pločama ispod magistrale za koju nije jasno kako je tog obujma i po starom GUP-u – kazali su iz Urbosa, te dodali.

-Visina niskih građevina smanjena je s devet na osam metara i s deset na devet metara, kao i visina srednjim građevinama, dok je visina visokih građevina ostala ista (22 metra), ali se dodatno razjasnilo što ta visina predstavlja. Prije su problem predstavljala tumačenja ukopana, poluukopana građevina, suteren i slično, sad je to pojašnjeno i omogućit će da se ne događaju zahvati u prostoru kakvi su bili u bliskoj prošlosti. Također je odlučeno da se unutar gospodarske, odnosno K zone smanje stambeni i turistički sadržaji – kazali su, među ostalim, iz tvrtke koja je sudjelovala u izradi izmjena GUP-a

Kao što je više puta kazano ovo je samo uvod u velike izmjene prostornih planova u Dubrovniku koji se predviđaju za sljedeću godinu. Te bi izmjene trebale strateški oblikovati razvoj grada za budućnost ucrtavanjem novih prometnica i brojne druge infrastrukture. Očekuje se da bi već u siječnju Gradsko vijeće moglo izglasati da se krene u te sveobuhvatne izmjene prostornih planova.

Maro Marušić

Popularni Članci