'

Potrebica: Ne mogu sportski klubovi egzistirati na javnom novcu, a onda djeci naplaćivati 40 ili 50 eura članarinu

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Na sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika usvojen je Prijedlog zaključka o visini naknade športske članarine za djecu u športskim klubovima koji djeluju u okviru Dubrovačke zajednice športova. 

Riječ je zapravo o potvrđivanju već ranije donesene odluke kojom je dana preporuka Dubrovačkoj zajednici športa da uskrati javni novac klubovima koji članarinu djeci naplaćuju više od 30 eura. Kako je postalo jasno da ne poštuju svi klubovi takvu odluku, ona je danas još jednom stavljena u fokus. 

Raspravu je počeo predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica. 

"Meni, koji sam cijeli život u sportu, jasno je da postoji autonomija sporta i zajednice, ali postoji odgovornost Gradskog vijeća i Grada Dubrovnika koji smo do sada bez iznimke svaku godinu Dubrovačkoj zajednici športa usvajali prijedloge i izvješća, poštujući autonomiju. Većina je vijećnika ovdje govorila kako trebamo izdvajati više novca za klubove, ali s druge strane je jako važno kako ti klubovi imaju odgovornost i da budu svjesni kako su svi oni pretežno financirani javnim novcem", poručio je Potrebica.

"Ove razine sporta u gradu ne bi bilo bez proračunskih sredstva Grada Dubrovnika i dobro da je tako. Neki su se klubovi zaigrali članarinama, a ja ih zovem opg-ovi, kad se posvade dijele se i osnivaju nove klubove. Postoje i oni koji su nositelji kvalitete čiji su uvaženi funkcioneri, članovi uprave, ljudi koji imaju određenu snagu pa misle da mogu diktirati pravila. E pa ne mogu. Mi smo ovdje odlučili da oni koji naplate više od 30 eura članarine za djecu, neće dobiti sredstva iz proračuna", rekao je Potrebica i poručio kako očekuje da se takva odluka provodi.

"Bilo bi mi teško dignuti ruku protiv bilo čega što ide prema Dubrovačkoj zajednici športova, ali napravit će to ako puste iti jednu proračunsku kunu klubu koji članarinu djeci naplati više od 30 eura. Ne može klub egzistirati i primati pare od građana Dubrovnika, a da imate 40 - 50 eura članarinu, jer onda je to d.o.o., a ne bit bavljenja sportom", izjavio je pa poručio kako gradsko vijeće mora napraviti sve da djeci omogući bavljenje sportom. 

Troje djece, škola, vrtić i trening, trošak ide i do 600 eura 

Potrebica je rekao i kako bi u proračunu trebalo pronaći rezerve, odnosno sredstva kako bi se omogućilo plaćanje članarina djeci čiji roditelji to ne mogu financirati. 

"Moramo imati sustav koji će prepoznati onoga koji nema. Ako obitelj ima troje ili više djece, idu u školu i vrtić, neke normalne aktivnosti, glazbenu školu, sport ili ples, vrlo lako ćete doći do troška od 500 ili 600 eura za troje djece. To je realnost u kojoj dio talentirane djece, pa i one netalentirane koji se jednostavno žele nečim baviti, bude uskraćeno za to", upozorio je. 

"Ovo je poruka Dubrovačkoj zajednici sporta da mi mislimo ozbiljno. Postoje dva velika kluba, odnosno sporta, koji su dignuli članarine nakon naše odluke, a zatim nakon razgovora s Dubrovačkom zajednicom sporta su opet spustili. Jedan je najpopularniji i to je nogomet, a drugi je plivanje. Postoje i neki manji klubovi, i njima će biti ukinuto financiranje", rekao je za kraj rasprave Potrebica. 

Nezavisni gradski vijećnik Maro Kristić rekao je kako je njemu trenutna situacija zabrinjavajuća. 

"Mi smo zaključak o maksimalnoj visini članarine donijeli prije godinu dana. To govori o tome koliko pojedini klubovi drže do Saveza, a koliko pojedini čelnici drže do odluka. Drago mi je da ćemo opet potvrditi takvu odluku, a vjerujem da bi Grad uskoro mogao omogućiti da se svako dijete bavi sportom besplatno, to nije toliko financijski zahtjevno.

Nadam se da će ovo biti zadnja naša intervencija i da se svima onima koji ne poštuju odluke Gradskog vijeća i Zajednice športa, uskrati financiranje javnim novcem. Mora postojati jedno sinergijsko djelovanje kada su ovakve stvari u pitanju", rekao je Kristić. 

Vijećnica SDP-a Anita Bonačić Obradović podsjetila je na ideju predsjednika Hrvatskog olimpijskog odbora Mateše o vaučerima koje bi djeca koristila za bavljenje sportom, a članarine bi kompezirala država. Spomenula je i kako postoje europski fondovi koji bi se tu mogli koristiti. 

Krešimir Marković (Hrvatski suverenisti) jedini se usprotivio ideji o besplatnim sportovima za djecu uz zaključak kako djeca onda ne bi cijenila treninge, kada bi bili besplatni. 

Potrebica mu je poručio da su najljepše stvari u životu besplatne.

"Besplatan je i vjeronauk u školi na kojeg moja djeca rado idu. Sigurno bi tako rado išli i na besplatne treninge, možda još i sretnije da ne moraju u tate uzeti 30 eura sin, i 45 eura kćer za ples", odgovorio je Potrebica Markoviću. 

Popularni Članci